Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poznań - Prawnicy i policjanci doradzą ofiarom

Agnieszka Smogulecka
Od poniedziałku do piątku obchodzony jest Tydzień Pomocy Ofiarom Przestępstw. Bezpłatnych porad będą udzielać prawnicy i policjanci.

Centrum Interwencji Kryzysowej w Poznaniu. Wchodzi około 30-letnia kobieta, złamana przez życie. Opowiada, że 5 lat temu wyszła za mąż. Przez pół roku była szczęśliwą małżonką. Do czasu, gdy mąż po raz pierwszy wrócił do domu pijany. Już wtedy usłyszała poniżające słowa. To bolało, ale zabolało bardziej, kiedy uderzył. Kobieta wymknęła się z domu do przyjaciółki i tam przeczekała złość męża. Później wróciła do domu, ale z czasem było coraz gorzej. Kolejne awantury były coraz głośniejsze i "mocniejsze". W końcu zaczęła szukać pomocy.

- Ta kobieta właśnie w Centrum otrzymała pomoc psychologiczną, prawną. Wychodzi już na prostą. - Alicja Godyla-Jasicka z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu zna wiele podobnych przypadków, bo, co zaznacza, pomoc funkcjonariuszy nie ogranicza się tylko do Tygodnia Pomocy Ofiarom. - W poznańskim Centrum Interwencji Kryzysowej przez cały rok, w każdy poniedziałek między godziną 14 a 18, pełnią dyżury policjanci, psycholodzy, prawnicy. Oni wysłuchają, doradzą, a jeśli ofiara przestępstwa zdecyduje się działać pokierują - tłumaczy.

Najczęściej zgłaszają się po pomoc ofiary przemocy domowej oraz osoby, które nie potrafią sobie poradzić z uzależnieniem osób bliskich, nie tylko dzieci, ale także dorosłych członków rodzin.

- Z naszych doświadczeń wynika, że pomocy, jaka udzielana jest między innymi w czasie Tygodnia, potrzebuje wiele ofiar przestępstw. Dla jednych zaporą są koszty usług prawniczych, dla innych zwykła nieporadność - dodaje A. Godyla-Jasicka. - Są bowiem osoby, które problem przerasta, paraliżuje. Takie osoby nie wiedzą gdzie się udać, by uzyskać pomoc - wyjaśnia.

W przyszłym tygodniu ofiarom przestępstw bezpłatnie pomagać będą prawnicy. Od poniedziałku do piątku porady, dotyczące m.in. uprawnień pokrzywdzonych w procesie karnym i sposobu pisania pism procesowych udzielane będą w gmachu prokuratur w Poznaniu przy ul. Solnej 10. Do prokuratury apelacyjnej można przychodzić w godzinach od 8 do 15.30, do okręgowej w godzinach 7.30-15. Dyżury pełnione będą także w prokuraturach rejonowych okręgu poznańskiego. Porady można uzyskać także w prokuraturach okręgowej i rejonowej w Koninie, rejonowych w Kole, Turku, Słupcy (przez cały tydzień w godzinach od 8 do 15).

23 i 25 lutego w Prokuraturze Apelacyjnej w Poznaniu (w godzinach 8-15.30) prokuratorzy udzielą porad w zakresie pozakarnych (cywilnych i administracyjnych) uprawnień przysługujących prokuratorowi, zapewniających pełniejszą ochronę osób pokrzywdzonych przestępstwem. W poniedziałek po porady można zgłosić się też do Miejskiego Centrum Interwencji Kryzysowej w Poznaniu (ul. Niedziałkowskiego 30) - w godzinach od 10 do 18 dyżurować będą policjant, prawnik, psycholog. We wtorek natomiast policyjni specjaliści dyżurować będą w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Poznaniu (ul. Zielona 8) w godz. od 10 do 15. W akcję włączyli się też adwokaci. Listę dyżurujących można znaleźć na internetowej stronie Okręgowej Rady Adwokackiej: rada-adwokacka.poznan.pl.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto