Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

POZNAŃ - Przejęcie ratusza w martwym punkcie. Nie wykonano inwentaryzacji zbiorów

Bogna Kisiel, Elżbieta Podolska
Poznańskie władze chciałyby, żeby jeszcze w tym roku miasto przejęło ratusz
Poznańskie władze chciałyby, żeby jeszcze w tym roku miasto przejęło ratusz Grzegorz Dembiński
Były szumne zapowiedzi i deklaracje, że ratusz już w czerwcu stanie się własnością miasta Poznania, które przejmie go od Muzeum Narodowego. Potem termin został zmieniony na lipiec. Mamy prawie październik i do tej pory nic się nie zmieniło – Muzeum Narodowe nadal jest właścicielem ratusza.

Do tej pory odbyło się kilka spotkań przedstawicieli Muzeum Narodowego, władz miasta oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Nie ustalono jednak żadnych szczegółów dotyczących przekazania najbardziej reprezentacyjnej budowli Poznania.

– Na razie sprawa przekazania ratusza przez muzeum jest zawieszona – opowiada Aleksandra Sobocińska, rzecznik prasowy MN w Poznaniu, którego oddziałem jest Muzeum Historii Miasta Poznania, znajdujące się w ratuszu. – Wiosną odbyło się ostatnie spotkanie przedstawicieli zainteresowanych stron i od tego czasu miasto milczy. Nie było propozycji kolejnych narad. Nie mamy także żadnych wiadomości z ministerstwa kultury. Nie są zakończone prace przygotowawcze do przekazania placówki. Nawet nie rozpoczęła się jeszcze inwentaryzacja zbiorów, która jest po prostu konieczna. Sprawa utknęła w martwym punkcie.
Sławomir Hinc, zastępca prezydenta Poznania, twierdzi, że rozmawiał na ten temat z ministrem Bogdanem Zdrojewskim. Uwagi i spostrzeżenia ministerstwa przedyskutował z prezydentem Ryszardem Grobelnym.

– Jest jeszcze wiele spraw, które trzeba dograć – uważa Hinc. – Mam nadzieję, że jeszcze w październiku spotkam się z ministrem Zdrojewskim. Po obu stronach jest dobra wola, by tę sprawę doprowadzić do końca. Mam zapewnienie, że jeśli uda się uzyskać kompromisowe rozwiązanie, to podpisanie porozumienia dotyczącego przekazania miastu ratusza nastąpi jeszcze podczas tej kadencji samorządu. Wierzę, że to się uda.

W zamian za przejęcie znajdującego się w ratuszu Muzeum Historii Poznania, a także Muzeum Etnograficznego, miasto może przekazać na rzecz Muzeum Instrumentów Muzycznych sąsiadujące z nim kamienice, a także powierzyć MN budynek na narożniku ulic Paderewskiego i Sierocej.

– Chcielibyśmy przekazać kamienicę przy Sierocej po wygaśnięciu umów z obecnymi najemcami, ale poza parterem budynku – mówi Hinc.
Ta propozycja może nie spodobać się muzeum. Jednak zdaniem poznańskich władz, transakcja związana z przejęciem ratusza wraz z Muzeum Historii Miasta Poznania oraz Muzeum Etnograficznego powoduje, że poznański samorząd będzie w gorszej sytuacji. Bierze bowiem na siebie głównie koszty – te związane z prowadzeniem placówek, jak i inwestycjami, które trzeba w nich przeprowadzić. Jednocześnie nie sposób zapomnieć, że miasto będzie również finansować budowę Zamku Przemysła, która powinna się w końcu rozpocząć.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto