Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

POZNAŃ - Radni chcą odzyskać Szeląg: trzeba wyciąć kilkaset drzew

Katarzyna Fertsch
Halina Owsianna, przewodnicząca rady osiedla Stare Winogrady, chce, żeby przy Szelągowskiej powstał bulwar nadwarciański
Halina Owsianna, przewodnicząca rady osiedla Stare Winogrady, chce, żeby przy Szelągowskiej powstał bulwar nadwarciański Waldemar Wylegalski
Bulwar spacerowy nad rzeką, łączący park Szelągowski i most Lecha z Garbarami, z ławeczkami, kawiarenkami i przystaniami dla kajaków. To marzenie rady osiedla Stare Winogrady. Realizacja pomysłu nie będzie kosztowna. Jest więc szansa, że właśnie tak w najbliższych latach będzie wyglądała Warta wzdłuż ulicy Szelągowskiej. Jest tylko jeden problem: trzeba wyciąć kilkaset drzew, a to budzi sprzeciw.

Pomysł zrodził się kilka lat temu, kiedy miasto rozpoczęło program rewitalizacji Poznania. Rada osiedla Stare Winogrady złożyła wtedy swój wniosek.
– Zaproponowaliśmy odtworzenie Szeląga, czyli tego, co było przed wojną – mówi Halina Owsianna, przewodnicząca rady osiedla. – W pierwszym etapie rewitalizacji zaakceptowano Śródkę. Byliśmy mile zaskoczeni, kiedy okazało się, że nasz projekt będzie realizowany już w drugiej kolejności – dodaje.
Zarząd Zieleni Miejskiej rozpoczął porządkowanie parku Szelągowskiego. Poza tym nic się jednak nie dzieje. Dlatego osiedlowi radni postanowili wziąć sprawy we własne ręce. Wyłożyli ponad 30 tysięcy złotych i otrzymali grant od miasta. Łącznie mają 250 tys. zł.

– To fundusze na uporządkowanie pasa pomiędzy alejką nad Wartą a ulicą Szelągowską – wskazuje Owsianna. – Dzisiaj jest to teren zarośnięty, zach-waszczony i zaśmiecony. Można tu znaleźć na przykład stary telewizor. Nie mówiąc już o workach pełnych śmieci.

Przy okazji trzeba także zrobić porządek z zielenią. A dokładnie z 1750 drzewami, które trzeba wyciąć. Brzmi groźnie, ale tylko brzmi.
– Liczba jest porażająca, ale to w zdecydowanej większości są drzewa, które nie mają więcej niż 10 cm obwodu – mówi Barbara Nowaczyk-Gajdzińska, przewodnicząca komisji ochrony środowiska i rewitalizacji. – To takie grubsze patyki.

Część z nich rośnie pod linią wysokiego napięcia, więc i tak musi zostać wycięta. Inne to suche topole, które zagrażają bezpieczeństwu przechodzących tamtędy osób.

– Rosną tu i piękne drzewa. Dlatego trzeba wyciąć samosiejki, żeby te zdrowe i stare mogły się prawidłowo rozwijać – dodaje Nowaczyk-Gajdzińska.
Jej zdaniem pomysł odzyskania rzeki w tym miejscu jest doskonały. Przede wszystkim dlatego, że w przeciwieństwie do pozostałych projektów nie wymaga aż tak wielkich nakładów. Tym bardziej że kiedy Aquanet kładł tam kanalizację, wyrównał drogę, która widniała na starych mapach Poznania. To ulica o nazwie Nadbrzeże.
– W przyszłym roku chcemy się starać o grant na utwardzenie tej drogi i ustawienie tam ławeczek i śmietników. Już dzisiaj można tam spotkać biegających poznaniaków. Świadczy to o tym, że taki bulwar jest potrzebny – mówi Owsianna.

– Park Szelągowski jest piękny, podobnie jak alejka nad Wartą. Jest tam miejsce, z którego widać nawet katedrę – dodaje Nowaczyk-Gajdzińska. – Warto wspierać ten pomysł.

Przed wojną Szeląg tętnił życiem i był miejscem wielu imprez

Pod koniec XIX wieku i na początku XX w. Szeląg był miejscem spacerów i majówek. Istniał tu park, powstała restauracja „Szeląg”, swoją siedzibę przeniosło właśnie tutaj bractwo kurkowe (z Sołacza), w parku powstała strzelnica.

Szeląg słynął między innymi z pięknych ścieżek spacerowych i jeszcze piękniejszych krajobrazów. Zwłaszcza latem przyciągał tłumy mieszkańców Poznania, ale nie tylko. Zabawie tutaj sprzyjała przede wszystkim rozbudowana baza gastronomiczna, piękny ogród bractwa kurkowego i spore polany nadrzeczne. Obowiązkowym punktem spotkań nad Wartą były koncerty orkiestr, zabawy taneczne, śpiewy do późnej nocy i rzucanie wianków. Po rzece pływały wtedy ogromne tratwy.

Taki Szeląg został zniszczony w 1945 roku, podczas walk o oswobodzenie Poznania.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto