Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

POZNAŃ - Spacer w przeszłość, po teraźniejszości i w przyszłości na: www.repoznan2012.pl

Bogna Kisiel
Taki, jeszcze kilka lat temu, był widok z mostu Dworcowego
Taki, jeszcze kilka lat temu, był widok z mostu Dworcowego Andrzej Szozda
Każdy, komu marzy się podróż w czasie, powinien wejść na stronę internetową: www.repoznan2012.pl. Zobaczy tam te same miejsca w Poznaniu, ale w różnych latach. Ta strona pokazuje, jak szybko zmienia się stolica Wielkopolski. Co więcej, każdy może ją współtworzyć. W witrynie zobaczymy m.in. rondo Kaponiera z lat: 1915 i 1990, listopada 2009 r. i czerwca 2010 r. oraz wizualizację przedstawiającą, jak będzie ono wyglądać w przyszłości.

Z inicjatywą projektu RePoznań wystąpił Instytut Socjologii Uniwersytetu im. A. Mickiewicza. Pomysł spodobał się Urzędowi Miasta, a do przedsięwzięcia włączyła się także Biblioteka Uniwersytecka UAM.

Projekt opiera się na technice zwanej refotografią. Polega ona na wykonywaniu zdjęć tych samych miejsc w różnych odstępach czasu. W ten sposób można śledzić, jak się zmienia wybrany fragment miasta.

Wchodząc na wspomniany adres internetowy, widzimy mapę Poznania. Na niej naniesione zostały dwa rodzaje miejsc – te związane z mistrzostwami Europy w piłce nożnej Euro 2012 oraz inne widoki miasta. Po zalogowaniu mieszkańcy mogą umieszczać na mapie zeskanowane stare i aktualne zdjęcie, dodawać komentarze, dzielić się opiniami.

Na mapie są też puste przestrzenie. Urzędnicy chcą zachęcić poznaniaków, np. mieszkających na Ratajach, by sięgnęli do rodzinnych archiwów i poszukali starych fotografii lub wzięli aparat fotograficzny i zrobili zdjęcie wybranego miejsca. Magistratowi zależy, by zaktywizować poznaniaków, zaprosić ich do dyskusji o mieście, podzielenia się spostrzeżeniami.

Pamięć ludzka bywa zawodna, ale inni mogą pomóc ją odświeżyć. Na przykład zdjęcie przedstawiające rejon ul. Roosevelta i Dąbrowskiego z 1968 r. opatrzone zostało takim komentarzem internauty: „W tym niskim domu, z wejściem obok syrenki, było wejście do kultowej knajpy Teatralna. Straszna mordownia”.
W ramach projektu RePoznań planowane są konkursy, a także wystawy, na przykład „Śródka wczoraj i dziś”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto