18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poznań: Sprawdź jakie inwestycje planuje Uniwersytet Adama Mickiewicza

Kuba Błoszyk
Uniwersytecki Park Historii Ziemi oraz Wielkopolskie Centrum Zaawansowanych Technologii to bez wątpienia dwie najważniejsze inwestycje jakie planuje poznański uniwersytet.

Kampus Morasko to od lat już nie tylko chluba Poznania, ale i całej Polski. Połączenie pięknych i malowniczych zakątków wraz z nowoczesną technologią, jaką naszpikowane są poszczególne wydziały daje naprawdę niesamowity efekt. Nic więc dziwnego, że Uniwersytet Adama Mickiewicza z roku na rok prężnie się rozwija i jak grzyby po deszczu na Morasku pojawiają się nowe, niesamowite obiekty.

Mimo że budowa Collegium Chemicum dopiero co dobiegła końca, to obok powstaje już kolejny kolos – Wielkopolskie Centrum Zaawansowanych Technologii.

Na powierzchni prawie 20 tys. m kw. Znajdować się będą cztery zasadnicze części WCZT: Centrum Technologii Biomedycznej wraz ze zwierzętarnią, Centrum Biotechnologii Przemysłowej i Roślinnej wraz ze szklarnią, Centrum Technologii Chemicznych i Nanotechnologii orz Centrum Badań Materiałowych wraz z Regionalnym Laboratorium Unikatowej Aparatury.

W tym multidyscyplinarnym centrum będą realizowane największe projekty badawczo-naukowe, w których będą brali udział zarówno polscy, jak i zagraniczni specjaliści. WCZT będzie gotowe w 2013.

Kolejną bardzo ważną dla Uniwersytetu Adama Mickiewicza inwestycją będzie bez wątpienia Uniwersytecki Park Historii Ziemi. To wyjątkowe miejsce będzie zwieńczeniem współpracy pracowników wydziałów biologii, geologii, astronomii, archeologii i antropologii. Będziemy mogli więc poznać historię rodzaju ludzkiego, podziwiać roślinność, która przez tysiące lat porastała naszą planetę czy też skorzystać z w pełni wyposażonego planetarium.

- Oprócz wystaw w pawilonach, o które zadbają poszczególne wydziały powstaną również ekspozycje plenerowe – wyjaśnia prof. Jerzy Federowski, dyrektor centrum. – Nasz projekt mamy zamiar włączyć również zewnętrzne obszary uniwersytetu takie jak Zieliniec czy Rezerwat Meteoryt Morasko. Jeśli uda nam się zorganizować wszystkie potrzebne fundusze to jeszcze w tym roku planujemy rozpisać konkurs.

Projekt ma pełne poparcie zarówno marszałka wielkopolski, jak i Rady Miasta Poznań. Koszt tego przedsięwzięcia to około miliarda złotych. Naukowcy liczą więc głównie na dofinansowanie z funduszy Unii Europejskiej.

Najważniejsze informacje z Poznania - zamów nasz newsletter

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto