Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poznań: Stare tory na Sczanieckiej atrakcją turystyczną? [ZDJĘCIA]

Tomasz Nyczka
Wojciech Wośkowiak mówi, że tory powinny przypominać o historii komunikacji Poznania
Wojciech Wośkowiak mówi, że tory powinny przypominać o historii komunikacji Poznania Waldemar Wylegalski
Ulica Emilii Sczanieckiej to jedna z tych na Łazarzu, gdzie wciąż nie ma wylanego asfaltu. Są za to tory i pętla tramwajowa. Zabytkowe i nieużywane od lat 70. Radni chcą wyremontować torowisko. I postawić tam stary tramwaj - zabytkową pamiątkę. Właśnie wpisali pomysł ożywienia torowiska na Sczanieckiej do programu rewitalizacji śródmieścia.

Torowisko powstało w latach 1928-1929 w ramach przygotowań do Powszechnej Wystawy Krajowej. Od Głogowskiej do Bogusławskiego linia była dwutorowa. Dalej tramwaj jechał tylko po jednym torze i na Sczanieckiej nawracał na pętli. To jedna z dwóch zachowanych tego typu pętli w Poznaniu.

Zobacz: Więcej o poznańskim Łazarzu

Po PeWuCe ruch wstrzymano. A do 1939 r. większość trasy rozebrano. Z wyjątkiem rozjazdów i łuków z Głogowskiej w Sczanieckiej. U zbiegu ulic Bogusławskiej i Sczanieckiej w 1965 roku zbudowano trójkąt nawrotowy, który służył do zawracania wagonów i kierowaniu ich na przeciwległy tor. To właśnie ten trójkąt jest w Poznaniu unikalny. Ruch na Sczanieckiej ostatecznie wstrzymano w 1972 roku.

Od lat toczy się jednak dyskusja na temat torowiska. Kierowcy i mieszkańcy raczej chcieliby je rozebrać lub zalać asfaltem, a przy okazji usunąć z ulicy kocie łby, które pamiętają jeszcze czasy przedwojenne.

Nic z tego. Bo niedawno zabytkowe torowisko na Sczanieckiej zostało wpisane do programu rewitalizacji śródmieścia. Radni mówią, że zależy im, by uniknąć tego, co zdarzyło się na Ostrowie Tumskim i Chwaliszewie. Tam zabytkowe tory, w czasie remontu, rozebrano.

- Bardzo zależy nam na zachowaniu tych na ulicy Sczanieckiej - zgadza się z tym Joanna Bielawska-Pałczyńska, miejska konserwator zabytków. I dodaje, że to teren objęty ochroną konserwatorską.

- Na początku warto postawić tam, w ramach systemu informacji miejskiej, tablicę upamiętniającą tramwaj, który tędy jeździł. Potem zabrać się za konserwację torów - mówi Mariusz Wiśniewski, szef komisji rewitalizacji Rady Miasta.

Tory tramwajowe to jednak dopiero początek. Radny Wojciech Wośkowiak z rady osiedla św. Łazarz dodaje, że mógłby stanąć tam również zabytkowy tramwaj.

- A w nim mała kafejka. To byłaby świetna atrakcja turystyczna. Poza tym, pamiętajmy, że to przecież ulubione miejsce mieszkańców Łazarza, którzy często chodzą na spacery do parku Kasprowicza - zauważa Wojciech Wośkowiak.

Konserwacja torów i ustawienie tam tablic informacyjnych to nie problem. Skąd wziąć jednak zabytkowy tramwaj?

- Chcielibyśmy to zrobić jak najmniejszym kosztem. Jest kilka starych tramwajów, które w najbliższym czasie będą złomowane. Warto wykorzystać tę szansę i postawić jeden wagon jako pomnik upamiętniający funkcjonowanie w tym miejscu linii tramwajowej - podkreśla Krzysztof Dostatni z poznańskiego Klubu Miłośników Pojazdów Szynowych.

Jak Wam się podoba taki pomysł na ożywienie Łazarza? Piszcie!

Twórz Nasze Miasto razem z nami. Pisz na [email protected] lub zostaw nam wiadomość na facebooku


ZEBRAliśmy nasze serwisy w jednym miejscu:
Wszystko o Lechu Poznań - BUŁGARSKA.PL: polub serwis na Facebooku
Filmy z Poznania i całej Wielkopolski - GŁOS.TV: polub serwis na Facebooku
Inwestycje i budownictwo w Wielkopolsce - DOM
Baw się i wygrywaj nagrody - KONKURSY


Codziennie rano najświeższe informacje z Poznania i regionu na Twoją skrzynkę mailową.
Zapisz się do newslettera!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto