Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

POZNAŃ - Sukces dr Anny Pliseckiej, badaczki z Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu

Redakcja
Dr Anna Plisecka z Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu, jako jedna z trzech osób w Polsce, otrzymała subsydium badawcze od Fundacji na rzecz Nauki Polskiej w ramach pierwszej edycji programu HOMING PLUS w zakresie nauk humanistycznych i społecznych.

Grant w wysokości 223 500 zł dr Anna Plisecka (34 l.) przeznaczy na badania na temat dwujęzyczności łacińsko-greckiej w prawie rzymskim. Jej praca będzie polegać na analizie rozwoju instytucji prawnych i komunikacji normatywnej (np. dwujęzycznej publikacji konstytucji cesarskich) w społeczeństwie wielojęzycznym. Z tej perspektywy można zauważyć wiele podobieństw, mimo istnienia niezaprzeczalnych różnic, między współczesnym prawodawstwem UE i prawodawstwem w Imperium Rzymskim. Mam nadzieję, że moje badania będą stanowić, obok historycznej analizy zachowanych dokumentów epigraficznych i papirusowych, wkład do dyskusji na temat rozwoju prawa europejskiego, zwłaszcza w kontekście planów związanych z unifikacją prywatnego prawa europejskiego i stosowaniem wspólnych europejskich norm przez sądy w poszczególnych krajach - mówi Anna Plisecka. Badaczka z UAM będzie starała się przeanalizować na ile aspekty językowe mają wpływ na jakość prawa, jego interpretację oraz rywalizację pomiędzy określonymi systemami prawnymi. Prace dr Anny Pliseckiej wypełnią ważną lukę w badaniach nad językiem prawniczym okresu Cesarstwa Rzymskiego, do tej pory bowiem kwestia dwujęzyczności była analizowana głównie z perspektywy historycznej. Przy projekcie współpracować będą studenci wyłonieni w drodze rekrutacji, którzy będą otrzymywać stypendium. Środki z grantu badawczego zostaną przeznaczone m.in. na zebranie materiałów i literatury niedostępnej w Polsce oraz na sfinansowanie publikacji książki podsumowującej wyniki badań i seminariów i naukowej wymiany międzyuczelnianej.

Dr Anna Plisecka jest adiunktem w Katedrze Prawa Rzymskiego i Historii Prawa Sądowego na Wydziale Prawa i Administracji UAM. Studia prawnicze ukończyła w 2001r. na Uniwersytecie Warszawskim, a stopień naukowy doktora otrzymała w 2007 r. broniąc doktorat na temat kontraktów o prace malarskie w starożytnym Rzymie, w której pokazała wpływ praktyki prowincjalnej na wykształcenie nietypowej formy kontraktu. Do głównych obszarów jej zainteresowań naukowych należy prawo rzymskie, a szczególnie perspektywa ekonomicznej analizy prawa oraz zastosowanie metod empirycznych do badań nad prawem, funkcjonowanie prawa na terenach prowincji oraz wpływ zwyczajów i języków lokalnych na interpretację, stosowanie i rozwój prawa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto