Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poznań - Tchnąć życie w śródmieście

Katarzyna Szkudlarska
Bartlomiej Wutke
Rozpoczęła się debata na temat rewitalizacji Śródmieścia, czyli cykl spotkań o tym co zrobić, by ożywić tę część miasta. Na pierwszym, w urzędzie miasta spotkali się radni urzędnicy, przedstawiciele rad osiedli, naukowcy oraz mieszkańcy. Łącznie 100 osób.

- Hasło rewitalizacja jest odmieniane przez wszystkie przypadki w tym mieście. To nie tylko odbudowa starych kamienic, ale również odpowiednie zagospodarowanie przestrzeni miejskiej - tymi słowami rozpoczął debatę Grzegorz Ganowicz, przewodniczący rady miasta. Od 2010 roku działa specjalna komisja, która zajmuje się wyłącznie rewitalizacją. Właśnie z jej inicjatywy prowadzona jest debata.

- Chcemy poznać lepiej problemy centrum Poznania. Wszystkie wnioski zawrzemy w jednym dokumencie, a następnie na jesień tego roku przedstawimy projekt uchwały, która będzie dotyczyć już konkretnych rozwiązań i propozycji ożywienia Śródmieścia - mówi Mariusz Wiśniewski, przewodniczący komisji rewitalizacji.

Zobacz też: Jak się mieszka i pracuje w śródmieściu?
Podczas debaty przedstawiono wyniki ankiet przeprowadzonych wśród mieszkańców w lipcu. - Śródmieście ma wielki potencjał, co podkreślali poznaniacy podczas badań, które zorganizowaliśmy. Wszędzie jest blisko, najwięcej placówek edukacyjnych znajduje się w centrum i są dobre rozwiązania komunikacji miejskiej - wymienia dr hab. Krzysztof Podemski. Problemów jednak nie brakuje. - Najczęściej badania wymieniali złą komunikację samochodową, brak ścieżek rowerowych, zły stan dróg, brud, w tym problem sławnych psich kup - dodaje.

Dlaczego akurat Śródmieście jest poddane rewitalizacji? - Ten obszar stanowi 6,5 procent całej powierzchni miasta z 23 procentami mieszkańców. Stamtąd uciekło do innych dzielnic 17 tysięcy osób. Prognozujemy, że do 2030 roku kolejne 20 tysięcy także się wyprowadzi - przyznaje Bogdan Frąckowiak, dyrektor Wydziału Rozwoju Miasta.

- To nie jest dobre dla miasta i mieszkańców. Dużo osób wyprowadza się także poza Poznań. Przez to mamy mniejsze wpływy z podatków do budżetu miasta i musimy podnosić pewne opłaty tym, którzy w Poznaniu zostają - wyjaśnia Hanna Brendel, przedstawicielka Stowarzyszenia My Poznaniacy oraz Piękne Jeżyce. - Śródmieście ma potencjał w postaci architektury, zieleni. Musimy tylko przyciągnąć mieszkańców - dodaje.

Kolejne konsultacje z mieszkańcami odbędą się w najbliższą środę w Domu Tramwajarza przy ul. Słowackiego. Początek o godzinie 17.30. Każdy, kto nie będzie mógł przyjść na spotkania, znajdzie z dyskusji na www.poznan.pl

Co zrobić, by centrum miasta zaczęło żyć, by ludzie chcieli tu mieszkać, spotykać się, robić zakupy?

Najważniejsze informacje z Poznania - zamów nasz newsletter

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto