Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poznań: Tryton - żwawy stulatek z olimpijskim brązem

J.Pałuba
Julia Michalska i Marcin Witkowski to twórcy największych sukcesów w historii Trytona
Julia Michalska i Marcin Witkowski to twórcy największych sukcesów w historii Trytona Waldemar Wylegalski
W sobotę 17 listopada 2012 roku o godzinie 14.30, w auli poznańskiej Akademii Wychowania Fizycznego, odbędzie się uroczysta akademia z okazji jubileuszu 100-lecia Poznańskiego Towarzystwa Wioślarskiego "Tryton".

Kierownictwo PTW Tryton serdecznie zaprasza wszystkich członków i sympatyków klubu na to spotkanie, a potem także na spotkanie nieoficjalne (ok. godziny 16.30) na przystań przy ul. Piastowskiej 38 nad Wartą. Będzie dobra okazja do świętowania jubileuszu zasłużonego dla polskiego wioślarstwa klubu.

Zobacz też: Poznań: 100 kilometrów na stulecie Trytona

Dokładnie 4 kwietnia 1912 roku powstało Poznańskie Towarzystwo Wioślarzy "Tryton". Tego dnia grupa osiemnastu osób na czele z Franciszkiem Budzyńskim i Bogdanem Paulusem założyła PTW "Tryton".

Pierwszym prezesem towarzystwa został Franciszek Bu-dzyński. W 1917 roku Tryton uzyskał grunt nad Wartą i zbudował własną drewnianą przystań. Po odzyskaniu niepodległości Towarzystwo rozwijało się dynamicznie, liczba członków wzrosła do ponad stu. Działalność przerwał wybuch drugiej wojny światowej. Obiekty sportowe nad Wartą - przystań i basen wioślarski uległy spaleniu. Sprzęt wioślarski wywieziono.

Po zakończeniu wojny członkowie Trytona podjęli pionierską działalność od podstaw. Na pierwszym zebraniu 1 marca 1946 roku w piwnicy ratuszowej ukonstytuował się pierwszy powojenny zarząd pod kierownictwem Zdzisława Bytnerowicza. Odbudowywano obiekty - murowany szałas zbudowany został w roku 1948. Budowa i rozbudowa przystani trwała wiele lat - zakończona została w 1972 roku. Hangar wioślarski powstał dziesięć lat później. Systematycznie wzrastała ilość sprzętu wioślarskiego. Wioślarze i wioślarki PTW Tryton startowali w regatach krajowych i międzynarodowych. W latach 60-tych XX wieku na krajowych i zagranicznych torach brylował skiffista Eugeniusz Kubiak, który dwanaście razy był mistrzem Polski (w jedynkach i dwójkach), Był bliski podium podczas MŚ i ME. Wystartował w igrzyskach olimpijskich w Tokio 1964.

Na początku XXI wieku do głosu doszły wioślarki. Wychowanka Trytona Julia Michalska (od 29 września 2012 Michalska-Płotkowiak), po trenerską opieką Marcina Witkowskiego, została mistrzynią świata juniorek, młodzieżową i akademicką w jedynce. Popłynęła w olimpijskim finale w Pekinie 2008 i zajęła szóste miejsce.

Potem przyszły największe sukcesy. Michalska z klubową koleżanką Magdaleną Fularczyk w 2009 roku, zostały mistrzyniami świata w dwójce podwójnej podczas zawodów na jeziorze Maltańskim w Poznaniu. W następnym roku zdobyły jeszcze brąz MŚ i wicemistrzostwo Europy. No i ten najważniejszy, osiągnięty w roku stulecia Trytona - brązowy medal podczas igrzysk w Londynie, pod wodzą trenera Marcina Witkowskiego.


ZEBRAliśmy nasze serwisy w jednym miejscu:
Wszystko o Lechu Poznań - BUŁGARSKA.PL: polub serwis na Facebooku
Filmy z Poznania i całej Wielkopolski - GŁOS.TV: polub serwis na Facebooku
Inwestycje i budownictwo w Wielkopolsce - DOM
Baw się i wygrywaj nagrody - KONKURSY


Codziennie rano najświeższe informacje z Poznania i regionu na Twoją skrzynkę mailową.
Zapisz się do newslettera!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Konferencja prasowa po meczu Korona Kielce - Radomiak Radom 4:0

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto