Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poznań: Wspomnienie Majówki z "Luboniami” Kraszewskiego

wiadomosci24.pl
W związku z obchodami 1050. rocznicy Chrztu Polski 31 maja 2014 r. odbyło się w Poznaniu spotkanie literacko-religijne Majówka z "Luboniami" Józefa Ignacego Kraszewskiego. Impreza pozostawiła bardzo dobre wspomnienia.

Organizatorami spotkania literacko-religijnego Majówka z „Luboniami” Józefa Ignacego Kraszewskiego, które odbyło się 31 maja 2014 r. przy Parafii Chrystusa Króla w Poznaniu-Górczynie były następujące instytucje: Pracownia-Muzeum J. I. Kraszewskiego w Poznaniu, Towarzystwo Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej w Poznaniu, Parafia Świętego Krzyża na Górczynie, Parafia Chrystusa Króla ul. Ostatnia 14, Rada Osiedla Górczyn, Gimnazjum Nr 50 w Poznaniu.

Motywem przewodnim programu było publiczne czytanie powieści historycznej „Lubonie” Józefa Ignacego Kraszewskiego, powstałej w 1876 r., opowiadającej o początkach chrześcijaństwa w Polsce, której akcja rozgrywa się w miejscu spotkania organizatorów i uczestników – czyli Krasna Góra (Górczyn). Wprowadzeniem do zapoznania się z tekstem była prelekcja Krzysztofa Kluppa, kierownika Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego w Poznaniu: „Lubonie” - w cyklu powieści historycznych Józefa Ignacego Kraszewskiego. Kustosz Muzeum-Pracowni otworzył również okolicznościową wystawę poświęconą autorowi i jego powieści „Lubonie”, na którą składały się m. in. karty tytułowe poszczególnych wydań utworu.

Kilkanaście osób na zmianę odczytywało fragmenty powieści. Uczestnicy wspólnego czytania mogli przenieść się w czasy Mieszka I, by poznać dzieje rodu Luboniów zamieszkującego Krasną Górę w okolicy Poznania, która według pisarza zmieniła nazwę na Górczyn. Sensacyjna akcja skupia się na losach jedynego syna Luboniów, Własta. Podczas walk z Niemcami bohater zaginął; by powrócić po 12 latach bogatszy o doświadczenia zebrane w cesarstwie niemieckim. Jego opowiadania pobudziły kniazia Mieszka do zainteresowania nową wiarą, która umocni jego pozycję. W rezultacie Mieszko postanawia poprzez ślub z księżniczką Dobrawą zawrzeć sojusz z Czechami. Wyprawa nad Wełtawę jest początkiem nowych zawikłanych zwrotów akcji w powieści Kraszewskiego. Wynikają one z konfliktu między starą a nową wiarą, co dotyka bezpośrednio rodzinę Własta.

W czasie spotkania modlitwom towarzyszyły literackie komentarze. Zaprezentowano przykłady z literatury polskiej świadczące o stałej obecności i doniosłości modlitwy „Anioł Pański”. Ponadto prof. Stanisław Kozłowski ukazał kult Maryjny w polskiej tradycji i patriotyzmie związany z Litanią do NMP. W cyklu „Chwalcie łąki umajone” chór parafialny Cantores Christi wykonał śpiewy Maryjne. Część religijną zakończyła Koronka do Miłosierdzia Bożego.

Redaktorzy Anna Niedziela, Tomasz Wolny i Grażyna Wrońska-Walczak podzielili się wrażeniami z pobytu na uroczystości kanonizacji Jana Pawła II w Rzymie.

W programie spotkania znalazł się też wykład - "1944 - o roku ów!" Opowieść o tym szczególnym roku siedemdziesiątej rocznicy - Bitwy pod Monte Casino, „Akcji Burza”, Operacji „Ostra Brama” i Powstania Warszawskiego – przedstawił Tadeusz Jeziorowski.

Treściom religijno-literackim towarzyszyły zajęcia rekreacyjne i biesiadowanie według upodobań. Jubilaci, urodzeni w 1944 r., m. in. Jacek Hałasik, Tadeusz Jeziorowski, Ryszard Liminowicz, ks. Tadeusz Magas, Stanisław Mikołajczak zaprosili na słodki poczęstunek.

W odczuciu organizatorów i uczestników spotkanie było bardzo udane i cenne. Realizacji bogatego programu nie stanęła na przeszkodzie pogoda. W podsumowaniu Krzysztof Klupp zaznaczył, że w czasie spotkania "był dobry duch przywołujący wspólne, rzeczywiste wartości".

Dziękuję serdecznie Muzeum-Pracowni Józefa Ignacego Kraszewskiego za udostępnienie zdjęć z wydarzenia.
Cały materiał zobacz na:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto