Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poznań wywalczył miejsce na planszy Monopoly

MMR, NYT
Monopoly to jedna z najpopularniejszych "planszówek"
Monopoly to jedna z najpopularniejszych "planszówek" ARCHIWUM
Wielki finał wyścigu o miejsca na planszy polskiej edycji Monopoly za nami. Do północy można było głosować na Poznań, który zajął trzecie miejsce w rankingu.

Starania o to, by wielkopolskie miasta zajęły w rozgrywce jak najlepsze miejsca, trwały od połowy lutego. Wtedy rozpoczęło się ogólnopolskie internetowe głosowanie na najciekawsze miejsca w Polsce, po których pionkami przesuwać będą gracze narodowej edycji Monopoly.

Głosowanie przebiegało bardzo emocjonująco. A to Poznań gonił lidera, czyli Białystok, a to spadał na trzecią pozycję. Właśnie trzecie miejsce zajął w rankingu miast w ostatnim dniu głosowania. W pierwszej dziesiątce miast znalazł się jeszcze Kalisz (dokładnie na szóstym miejscu). Niewiele brakowało, a na planszy znalazłoby się również Gniezno, które uplasowało się na trzeciej pozycji Dzikiej Karty (na planszy znajdą się dwa pierwsze miasta z tej listy). W gronie zgłoszonych miast były także m.in. Jarocin, Śrem, Konin oraz Koło.

Przypomnijmy, że choć do wyścigu stanęło 60 miast, na planszy Monopoly znajdą się tylko 22. Gra z polskimi miastami trafi na półki we wrześniu tego roku. Gdzie będzie można stawiać domki i hotele poza Poznaniem? Sprawdź na liście zwycięzców dostępnej pod adresem http://monopoly.pl/ranking.

Czy wiesz że...

Gra Monopoly powstała już w wersjach: z czekolady, z brylantów, w języku Braille’a, a także stworzona do grania w stanie nieważkości. Najdłuższa partia gry trwała... 70 dni. Inne partie, choć trwały dużo krócej, były bardzo nietypowe: jedni w Monopoly grali 1200 godzin pod wodą, inni "zaledwie" 286, za to... na drzewie. Trafili się też tacy, co postanowili bawić się do góry nogami i dali radę - wytrzymali 36 godzin!

Plansza ma 37 wersji językowych, dostępna jest w ponad 100 krajach. Swoje plansze narodowe posiadają m.in. Stany Zjednoczone, Kanada, Turcja, Francja, Włochy, Rosja oraz Wielka Brytania. Co ciekawe, każdego dnia drukuje się więcej dolarów do gry w Monopoly niż prawdziwych dolarów w mennicy Stanów Zjednoczonych.

Jak to się zaczęło?

Ojcem gry Monopoly jest Charles B. Darrow, który na planszę przeniósł swoje marzenia o lepszym życiu. W 1935 roku, kiedy powstała ta gra, w Stanach Zjednoczonych trwał bowiem wielki kryzys gospodarczy. Firma Parker Brothers, do której zgłosił się twórca, odrzuciła jego pomysł. Wtedy Darrow dzięki pomocy lokalnej drukarni wypuścił na rynek 1000 egzemplarzy.

Jak można było się tego spodziewać, wywołały one furorę, a firma Parker Brothers, od 1991 roku należąca do Hasbro, wykupiła licencję na Monopoly. Gra rozwijała się prężnie, stawała się popularna na całym świecie. M.in. w Niemczech, gdzie podczas II wojny światowej do pudełek Monopoly wkładano pieniądze, kompasy, mapy ucieczek, a nawet tajne dokumenty.

Wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto