Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poznań: Zburzyli baraki przy ul. Opolskiej. Na ich miejscu powstaną bloki i ponad tysiąc mieszkań komunalnych

Błażej Dąbkowski
Błażej Dąbkowski
Do tej pory przy ul. Opolskiej wyburzono 11 baraków i przeprowadzono 74 rodziny. Sporo z nich jeszcze zostało, ale mają być one systematycznie burzone. Na ich miejscu powstanie ponad 1000 mieszkań.

Kolejne zdjęcie -->
Do tej pory przy ul. Opolskiej wyburzono 11 baraków i przeprowadzono 74 rodziny. Sporo z nich jeszcze zostało, ale mają być one systematycznie burzone. Na ich miejscu powstanie ponad 1000 mieszkań. Kolejne zdjęcie -->Waldemar Wylegalski
Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych chce przy ul. Opolskiej w Poznaniu wybudować ponad 1000 mieszkań. Na inwestycję otrzyma aż 22 miliony złotych z Banku Gospodarstwa Krajowego. Do tej pory wyburzono tam 11 baraków i przeprowadzono 74 rodziny.

To ma być największa inwestycja mieszkaniowa w historii miejskiej spółki. W budowie ponad tysiąca mieszkań przy ul. Opolskiej mają pomóc pieniądze uzyskane z Banku Gospodarstwa Krajowego. Wsparcie w tym przypadku wyniesie 22 mln zł.

O inwestycji, która rozpocznie się w miejscu, gdzie stały poniemieckie baraki mówi się już od kilku lat. Jeszcze w 2016 r. wykonano geodezyjny podział działek, następnie przekazano je spółce. Stworzenie koncepcji osiedla oraz zaprojektowanie całości zakończyło się w maju 2018 r. W międzyczasie część baraków została rozebrana, a ich dotychczasowi lokatorzy przeprowadzili się do mieszkań komunalnych i socjalnych.

Czytaj też:

Łącznie (po obu stronach ulicy) wyburzono tam 11 baraków i przeprowadzono 71 rodzin.

ZKZL Poznań: Przy Opolskiej ponad tysiąc mieszkań

Budowa po zachodniej stronie ul. Opolskiej miała rozpocząć się w 2019 r. ale inwestycję przesunięto na ten rok. – Kwota, która zostanie przekazana przez BGK wesprze pierwszy i drugi etap inwestycji. W pierwszym etapie powstaną trzy budynki mieszkalne, w których znajdą się 163 lokale mieszkalne, a w drugim powstaną kolejne dwa budynki ze 124 lokalami mieszkalnymi. Wsparcie zostanie rozliczone po zakończeniu inwestycji, czyli w 2022 roku – informuje Łukasz Kubiak, rzecznik ZKZL.

Miejska spółka rozstrzygnęła przetarg na budowę mieszkań, dlatego wykonawca będzie mógł wejść na budowę już w marcu. Jak informuje rzecznik przy ul. Opolskiej (po stronie zachodniej i wschodniej) łącznie powstanie 1,1. tys. mieszkań komunalnych.

Czytaj także:

– W tej chwili kilka inwestycji prowadzimy równolegle. Na Piątkowie, przy ul. Hulewiczów budujemy 55 mieszkań, które oddane zostaną w przyszłym roku. Będzie też kontynuować budowę mieszkań przy ul. Darzyborskiej, gdzie ostatnio zakończyła się budowa 50 lokali – wymienia Tomasz Lewandowski, prezes ZKZL.

ZKZL Poznań: Kolejne baraki do likwidacji. Tym razem przy ul. Kopanina

W trakcie przygotowania do realizacji znajdują się inwestycje przy ul. Nadolnik (72 mieszkania), a w dalszej perspektywie spółka chce zabrać się za budowę mieszkań (192 lokale) przy ul. Kopanina. – W tym przypadku znajdujemy się w fazie projektowania. Przy ul. Kopanina, podobnie jak w przypadku Opolskiej, trzeba będzie wyburzyć baraki i przenieść mieszkające tam rodziny – wyjaśnia T. Lewandowski.

Zobacz:

Dwa lata temu poważnie zaczęto brać pod uwagę budowę 8-piętrowych bloków na terenie znajdującym się w pobliżu ronda Żegrze, między ulicami Unii Lubelskiej i Wagrowską. Przypomnijmy, że miasto posiada tam dwie działki, każda z nich to ok. hektara ziemi. To byłaby spora nowość, bowiem do tej pory ZKZL budował bloki 2-5 piętrowe.

– Przyszłość tej inwestycji nie jest przesądzona, najpierw czeka nas solidna analiza programu funkcjonalno-użytkowego. Przy Unii Lubelskiej mamy do czynienia z trudno ukształtowanym terenem, który być może wymusiłby na nas budowę piętrowej hali garażowej. To, jak wiadomo powoduje podniesienie kosztów – mówi prezes miejskiej spółki.

Przypomnijmy, że kontynuację dużych inwestycji mieszkaniowych na początku roku zapowiedział także prezes Poznańskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego. Spółka przez osiem najbliższych lat chce wybudować ponad 2 tys. mieszkań na Strzeszynie i Naramowicach.

ZOBACZ TEŻ:

Poznań zmienia się na naszych oczach. Najlepiej widać to, gdy porównamy te same miejsca niegdyś i obecnie. Dlatego przygotowaliśmy dla Was wyjątkowe zestawienie - oto fotografie z 2001 i 2020 roku. Zobaczcie, jak w ciągu 19 lat przeobraziły się m.in. Okrąglak, Święty Marcin czy Kaponiera.

Zobacz kolejne zdjęcie --->

Poznań kiedyś i dziś. Zobacz zdjęcia z 2001 i 2020 roku. Jak...

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto