Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poznań znów oszczędza energię

Lilia Łada
Lilia Łada
W ubiegłym roku 100 tysięcy świetlówek dostali poznańscy uczniowie - w tym powędrują do podopiecznych MOPR-u. W Poznaniu rozpoczęła się kolejna edycja akcji "Zielona Energia".

- Cel jest ten sam - powiedział prezydent Ryszard Grobelny o kontynuowanej akcji. - Przekonanie mieszkańców, że oszczędzanie energii jest rzeczą ważną i że się opłaca. Nowa świetlówka jest osiem razy bardziej trwała niż żarówka, więc używanie jej oznacza mniej odpadów dla środowiska, no i oszczędność dla kieszeni.

Organizatorzy "Zielonej Energii" postanowili w tym roku obdarować podopiecznych  Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie. To oni dostaną po świetlówce, a gospodarstwa domowe składające się z więcej niż z jednej osoby nawet po dwie.

- Jest to najbardziej potrzebująca i najmniej zamożna grupa mieszkańców - wyjaśniał  Włodzimierz Kałek, dyrektor MOPR-u. - Sporo jest wśród nich osób starszych, więc te świetlówki są nieco mocniejsze, by ci ludzie mogli się przekonać, że ta nowoczesna żarówka daje równie mocne światło jak tradycyjna. Tu nie chodzi o wspomożenie biednych, tylko o edukację, a właściwie aż o "cztery E": edukację, ekologię, efektywność i ekonomię. Chodzi o to, by ci ludzie nie byli wykluczeni, by w czasie, kiedy cały świat przechodzi na energooszczędne świetlówki, oni też mogli to zrobić.

Energooszczędne świetlówki wśród podopiecznych MOPR-u będą rozprowadzać pracownicy socjalni, siostry PCK i pracownicy Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej. A dlaczego akurat żarówki? Bo w Polsce zużywamy dwa razy więcej energii na cele oświetleniowe niż we Francji, Niemczech czy Włoszech, a 80 procent żarówek używanych w polskich mieszkaniach to żarówki starego typu, nie te energooszczędne.

- Chcemy pokazać, że służąc środowisku możemy konkretnie oszczędzić 241 zł na każdej żarówce - mówił Leszek Kurek, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska. - Korzystanie z energooszczędnego oświetlenia oznacza też znacznie mniejsza emicję zanieczyszczeń do atmosfery. Samego dwutlenku siarki mniej o 130 ton rocznie! Myślę, że energooszczędna świetlówka jest katalizatorem zmian - tak jak zwykła żarówka 100 lat temu...

Użytkownicy energooszczędnych żarówek powinni jeszcze pamiętać o tym, że nie można jej zwyczajnie wyrzucić do śmieci, tylko do odpowiedniego pojemnika dla odpadów elektrycznych. Jednak to czynność, jaką się wykonuje rzadko - zazwyczaj taka żarówka  oświetla mieszkanie przynajmniej przez kilka lat.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto