Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poznaniacy mogą być dumni ze swojej historii – Robert „Litza” Friedrich o nowym utworze Luxtorpedy. To „Hołd” dla historii Wielkopolski

Sebastian Gabryel
Sebastian Gabryel
Po emisji teledysku było widać, jak wiele osób zainteresowało się tematyką, jaką „Hołd” podejmuje. Zaczęło dociekać, czym tak naprawdę był Poznański Czerwiec, kim był Romek Strzałkowski, jaka jest historia Fortu VII – mówi Robert „Litza” Friedrich, frontman znanego zespołu rockowego Luxtorpeda.
Po emisji teledysku było widać, jak wiele osób zainteresowało się tematyką, jaką „Hołd” podejmuje. Zaczęło dociekać, czym tak naprawdę był Poznański Czerwiec, kim był Romek Strzałkowski, jaka jest historia Fortu VII – mówi Robert „Litza” Friedrich, frontman znanego zespołu rockowego Luxtorpeda. Waldemar Wylegalski
Kiedy nie znamy swojej historii, to nie mamy swojej tożsamości. I o tym właśnie mówi ten utwór – mówi Robert „Litza” Friedrich, frontman znanego zespołu rockowego Luxtorpeda, który właśnie promuje swój nowy album „Anno Domini MMXX”. We wtorek w Odwachu odbyła się prezentacja teledysku do piosenki „Hołd” o historii Wielkopolski. W wydarzeniu wzięli udział m.in. wiceprezydent Poznania Jędrzej Solarski oraz Przemysław Terlecki – dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości.

Dlaczego poczuliście, że musicie nagrać właśnie taki utwór jak „Hołd”?

Dlatego, że jesteśmy z Poznania. Ten utwór powstał dlatego, że poznańska historia na mapie historii Polski jest bardzo niedoceniona. Mało tego, nawet sami poznaniacy nie doceniają tego, jak ważna jest historia Poznania, Wielkopolski. To właśnie ona była początkiem odzyskania naszej niepodległości. Była początkiem państwa polskiego. To historia, którą możemy szczycić się również ze względu na naszą wygraną w Powstaniu Wielkopolskim. Tak jak możemy być dumni, że walczyliśmy za chlebem w czasie Poznańskiego Czerwca 1956 roku.

Warto podkreślić, że teledysk do „Hołdu” powstawał w wyjątkowym dla naszej historii miejscu…

Fort VII na terenie poznańskich Jeżyc był pierwszym obozem koncentracyjnym, który Niemcy utworzyli w okupowanej Polsce. Ta historia jest przemilczana, a nasz utwór powstał właśnie po to, by wszyscy mogli usłyszeć o tym, że mieliśmy ogromny wpływ na losy tego kraju i wciąż zresztą mamy. O tym po prostu trzeba było zaśpiewać. Można w zdrowy sposób być dumnym z tego, że mieszka się w Poznaniu, znając jego historię. Kiedy nie znamy swojej historii, to nie mamy swojej tożsamości. O tym właśnie mówi ten utwór. „Hołd” ma zachęcić, nie tylko poznaniaków, ale naszych słuchaczy z całej Polski, do tego, by zapoznali się z naszą historią.

Z jakim odbiorem spotykał się do tej pory wasz utwór?

Po emisji teledysku było widać, jak wiele osób zainteresowało się tematyką, jaką „Hołd” podejmuje. Zaczęło dociekać, czym tak naprawdę był Poznański Czerwiec, kim był Romek Strzałkowski, jaka jest historia Fortu VII. Właśnie taki był nasz cel – zwrócić uwagę na historię Poznania.

Utwór promuje nową płytę Luxtorpedy pt. „Anno Domini MMXX”. Co chcecie przekazać nam tym albumem?

Na albumie na pewno nie brakuje prawdziwych, ludzkich historii, a także rozważań na temat czasu, w jakim obecnie się znajdujemy.

Trudno się w nim odnaleźć?

Ten czas niekoniecznie musi być postrzegany jako problem, a raczej jako swego rodzaju zadanie do wykonania. Wszystko można przekuć w dobro.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto