Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poznaniacy świętują rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego [zdjęcia]

Zenon Zabawny
Zenon Zabawny
powstanie wielkopolskie, powstańcy wielkopolscy
powstanie wielkopolskie, powstańcy wielkopolscy Zenon Kubiak
Od rana w Poznaniu można natknąć się na ułanów i powstańców, a nawet czołg z 1919 r.

27 grudnia 1918 r. w Poznaniu wybuchło powstanie, które szybko objęło całą Wielkopolskę. Dzięki zwycięskim walkom z Niemcami cały region znalazł się w granicach odradzającego się państwa polskiego.

Od samego rana trwają oficjalne uroczystości rocznicowe. Ich najważniejsza część rozpoczęła się o godz. 11 pod pomnikiem Powstańców Wielkopolskich u zbiegu ulic Królowej Jadwigi i Wierzbięcice.

Na ślady przypominające o powstaniu można się jednak natknąć w wielu miejscach. Na Al. Marcinkowskiego przed gmachem Muzeum Narodowego stanął oryginalny czołg renault FT-17 z 1919 r. On akurat z Powstaniem Wielkopolskim nie ma wiele wspólnego – trafił do Polski z Francji wraz z armią gen. Józefa Hallera i brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej. Po kilkudziesięciu latach najstarszy polski czołg odnaleziono w Afganistanie. Trafi do Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, ale  przechodzi renowację w poznańskim Muzeum Broni Pancernej. To być może ostatnia okazja, aby móc go obejrzeć z bliska w Poznaniu.

Przy samym czołgu, a także w okolicy Starego Rynku można się dziś też natknąć na patrole grup rekonstrukcyjnych w strojach powstańców. Na placu Wolności można z kolei podziwiać olbrzymią mozaikę stworzoną z tysiąca zdjęć Wielkopolan, która tworzy obraz gen. Józefa Dowbora-Muśnickiego.

O rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego przypominają też flagi wywieszone na gmachach wielu instytucji oraz autobusach i tramwajach. Flagi przy oknach i balkonach wywiesili też niektórzy mieszkańcy Poznania. Są wśród nich nie tylko tradycyjne biało-czerwone, ale też repliki flag powstańczych, które od kilku lat sprzedaje stowarzyszenie Wiara Lecha.

Od godz. 16 przed Muzeum Powstania Wielkopolskiego na Starym Rynku będzie można oglądać inscenizację potyczek z czasów powstania. Samo muzeum przez cały dzień można zwiedzać za darmo.

Aby obejrzeć wszystkie zdjęcia, przejdź do galerii

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto