Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poznaniacy zdecydowali, żeby 10 milionów przeznaczyć na...

Zenon Zabawny
Zenon Zabawny
Najwięcej głosów na Poznański Budżet Obywatelski oddano na ...
Najwięcej głosów na Poznański Budżet Obywatelski oddano na ... archiwum/Zenon Kubiak
Najwięcej głosów na Poznański Budżet Obywatelski oddano na rozbudowę hospicjum i Wartostrady. Zostaną zrealizowane też trzy inne projekty.

Od 29 września do 10 października trwało głosowanie na najciekawsze pomysły wymyślone i zgłoszone wcześniej przez samych poznaniaków. Do wyboru było 20 projektów o różnych kosztorysach od ławek na placu Wolności za 5 tysięcy złotych do budowy mieszkań socjalnych za 10 milionów.

W poniedziałek zaprezentowano oficjalne wyniki. Zaskoczyła bardzo wysoka frekwencja, chociaż jedna z gazet przekonywała, że głosowaniem poznaniacy się nie interesują.

- Oddano 20 238 głosów, co oznacza, że był to największy projekt konsultacyjny w Polsce - mówi Anna Szpytko, dyrektor Biura Kształtowania Relacji Społecznych Urzędu Miasta. - Nie słyszeliśmy o podobnym projekcie, w którym wzięłoby udział tyle osób.

Zainteresowanie głosowaniem było tak duże, że do pracy przy ankietach musiano oddelegować dodatkowych pracowników urzędu, a przecież głosować można było internetowo oraz w zaledwie kilku punktach miasta.

Po podliczeniu wszystkich głosów okazało się, że za 10 milionów złotych uda się zrealizować 5 projektów. Najwięcej osób zagłosowało na rozbudowę Hospicjum Palium (39,02 proc. głosów), Wartostradę (30,11 proc.), ośrodek krótkiego pobytu dla osób niepełnosprawnych (27,75 proc.), drogę rowerową od ul. Juraszów, poprzez ul. Strzeszyńską, Biskupińską, Krajanecką do Strzeszynka (21,69 proc) oraz rodzinny plac zabaw nad Maltą (21,31 proc.). Przypominamy, że każdy mógł głosować na maksymalnie 5 projektów.

- Na rodzinny plac zabaw zabraknie nam trochę pieniędzy i projekt będzie trzeba trochę zmodyfikować, o ile zgodzi się na to pomysłodawca - wyjaśnia Ryszard Grobelny, prezydent Poznania. - Jeśli się na to nie zgodzi, zostanie zrealizowany kolejny na liście projekt, czyli budowa szaletów miejskich.

Prezydent uważa, że największy wpływ na wynik głosowania miało lobbowanie pomysłodawców za swoimi projektami, np. przedstawiciele hospicjum rozdawali ulotki zachęcające poznaniaków do głosowania na ich projekt.

Zdaniem Grobelnego najszybciej uda się zrealizować Wartostradę, ośrodek dla niepełnosprawnych oraz plac zabaw nad Maltą. W przypadku rozbudowy hospicjum, miasto ma jedynie dołożyć do realizowanej inwestycji 1,5 mln zł. W tej chwili trudno ocenić, ile czasu zajmie budową ścieżki rowerowej do Strzeszynka.

Tak duże zainteresowanie poznaniaków głosowaniem, w którym sami decydują, na co mają być przeznaczone ich pieniądze, sprawia, że przedsięwzięcie ma być realizowane w kolejnych latach. - To jeszcze nie jest przesądzone, ale uważam, że warto – mówi Grobelny.

Prezydent chce, aby w kolejnych latach Poznański Budżet Obywatelski był realizowany już w połowie roku tak, aby było więcej czasu na opracowanie i przygotowanie projektów, które zwyciężą w głosowaniu.

A Wy jak oceniacie pomysły, które wygrały w głosowaniu? Czekamy na Wasze komentarze pod artykułem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto