Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poznańscy aktywiści nie chcą sztucznych ogni na miejskim sylwestrze. Fajerwerki zabijają zwierzęta i... trują nas samych

MRT
Petycja została w poniedziałek rano złożona do urzędu miasta. Podpisało się pod nią kilkanaście organizacji ekologicznych i prozwierzęcych.
Petycja została w poniedziałek rano złożona do urzędu miasta. Podpisało się pod nią kilkanaście organizacji ekologicznych i prozwierzęcych. Fundacja Viva!
Poznańscy aktywiści w poniedziałek rano przekonywali urzędników poznańskiego magistratu, by odstąpili od pokazu fajerwerków podczas Sylwestra Miejskiego. - Pokazy pirotechniczne są szkodliwe dla naszego zdrowia, środowiska i dla zwierząt - przekonywała Malwina Malinowska z Fundacji Viva!, działającej na rzecz zwierząt.

Wystrzał petard nie tylko może powodować ogłuszenie czy nawet zawał u naszych zwierząt domowych i tych dziko żyjących. Fajerwerki są szkodliwe dla środowiska, ale także... dla naszego organizmu.

Czytaj: Fajerwerki w sylwestra. Jak ustrzec zwierzęta przed hukiem petard w sylwestrową noc?

- Stres wywołany pokazami pirotechnicznymi zagraża osobom starszym, a także osobom chorym np. na serce oraz dzieciom. Dzieci z autyzmem cechują się nadwrażliwością na dźwięki czy światło. Huki fajerwerków mogą u nich prowadzić do silnych lęków, agresji czy nawet odczuwania fizycznego bólu. Dodatkowo używanie środków pirotechnicznych często kończy się wypadkami prowadzącymi niejednokrotnie do kalectwa - argumentują twórcy petycji sprzeciwiającej się pokazom fajerwerków, które mają mieć miejsce na Sylwestrze Miejskim na Placu Wolności.

Petycja została w poniedziałek rano złożona do urzędu miasta. Podpisało się pod nią kilkanaście organizacji ekologicznych i prozwierzęcych, w tym także dyrektorka zoo - Ewa Zgrabczyńska.

Zobacz też: Życzenia noworoczne 2020 w formie SMS - rymowane i zabawne wierszyki na sylwestra i Nowy Rok. Sprawdź, czego życzyć

- Kierujemy ją do prezydenta Poznania, by na żadnej z imprez miejskich, nie tylko na sylwestrze, nie odbywał się pokaz fajerwerków. Można taką rozrywkę zastąpić pokazem laserów czy mappingiem. Wiele miast polskich, jak np. Wrocław od fajerwerków odstąpiło - mówi Malwina Malinowska z fundacji Viva!.

Czytaj: Odpalasz fajerwerki przed sylwestrem? Możesz dostać 500 zł mandatu

Także specjaliści zajmujący się ochroną przyrodą uważają, że odpalanie fajerwerków czy rac szkodzi zdrowiu. Uwalniają one bowiem trujące związki chemiczne, a także emitują dwutlenek siarki, który szkodzi osom chorym na astmę, osobom starszym i dzieciom.

- Wytworzony dym oraz szkodliwe pyły, długo utrzymując się nad miastami, współtworzą smog i stanowią zagrożenie między innymi dla osób cierpiących na astmę. Same fajerwerki zawierają między innymi szkodliwe chlorany i azotany oraz negatywnie wpływają na drogi oddechowe - uważają twórcy petycji.

Z kolei dr Szczepan Cofta, pneumolog, dyrektor Szpitala Klinicznego Przemienienia Pańskiego w Poznaniu uważa, że nie należy demonizować fajerwerków. - Śladowe ilości niebezpiecznych substancji trafiają do naszych płuc. Fajerwerki nie są dużym, realnym zagrożeniem dla naszego organizmu - twierdzi.

Eksperci podkreślają, że jeśli nie umiemy powstrzymać się od zakupy fajerwerków, wybierajmy takie, które mają atest PZH i pochodzą z wiarygodnego źródła.

Zobacz też:

Sprawdź też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto