Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poznańscy archeolodzy odkryli krzemienie sprzed tysięcy lat!

Przemek Wałczyński
Przemek Wałczyński
Krzemienie z końca epoki lodowcowej znaleźli naukowcy z Poznania ...
Krzemienie z końca epoki lodowcowej znaleźli naukowcy z Poznania ... rys. B.Bednarczyk
Krzemienie z końca epoki lodowcowej znaleźli naukowcy z Poznania w trakcie badań archeologicznych w Ośnie Lubuskim.

Zabytki znaleziono w czasie wykopalisk na stanowisku archeologicznym datowanym na czasy kultury świderskiej z XI/X tysiąclecia p.n.e. To bardzo rzadkie znalezisko. Na terenie Europy znanych jest zaledwie kilka podobnych zabytków z czasów późnego paleolitu, przypisywanych społecznościom kultury hamburskiej. Przedmioty tego typu interpretowane są jako służące do rozpalania ognia. Krzemieniem uderzano w piryt (minerał mylony czasem ze szlachetnymi kruszcami, stąd nazywany „złotem głupców”) w celu uzyskania iskry.

Odkrycia dokonali naukowcy Zespołu Archeologicznych Badań Ratowniczych z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN w Poznaniu pod kierunkiem dr Iwony Sobkowiak-Tabaki. Jednak funkcję i przeznaczenie znalezisk udało się ustalić dzięki specjalistycznym badaniom, tzw. analizom traseologicznym wykonanym przez dr Małgorzatę Winiarską-Kabacińską z Muzeum Archeologicznego w Poznaniu.   

- Takie analizy polegają na obserwacji i rejestrowaniu wszelkich śladów i przekształceń widocznych na powierzchniach zabytków z użyciem mikroskopów – wyjaśnia dr Winiarska-Kabacińska. - Następnie porównujemy je z tym śladami, które widoczne są na powierzchniach kopii zabytków uzyskiwanych w trakcie wykonywania eksperymentów. O funkcji dwóch krzemieni znalezionych w czasie prac archeologicznych świadczą charakterystyczne ślady widoczne na wierzchołkach tych okazów i fakt, że zostały poddane działaniu wysokich temperatur.

Dzięki odkryciu nieco bardziej wyobrazić sobie możemy codzienne życie łowców z epoki kamienia.
- Nie zawsze możliwe jest odkrycie pozostałości spalonych szczątków wskazujących na zastosowanie ognia w tamtym okresie, z tego względu, że bardzo rzadko  zachowują się do naszych czasów – mówi dr Kabacińska. - Pośrednim dowodem jest obecność spalonych krzemieni czy kamieni, zwłaszcza znajdowanych w pewnych układach wskazujących na celowe ich pozostawienie.

Ówcześni mieszkańcy dzisiejszych terenów Polski żyli w niewielkich grupach, które trudniły się myślistwem – co poświadczone jest licznymi znaleziskami misternie wykonanych grotów krzemiennych i harpunów. Wraz z wytopieniem się lądolodu w Skandynawii ok. 9600 roku p.n.e. część mieszkańców zasiedlających obszar dzisiejszej Polski, udała się za zwierzyną na północny-wschód. Ich miejsce zajęła ludność z zachodniej części Europy.




**

**

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto