Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poznańscy lekarze lecą do Afryki. Będą leczyć zaćmę u najbiedniejszych

Nicole Młodziejewska
Nicole Młodziejewska
To już piąta wyprawa lekarzy-wolontariuszy do Afryki
To już piąta wyprawa lekarzy-wolontariuszy do Afryki Materiały prasowe
Troje poznańskich lekarzy zrzeszonych w fundacji Redemptoris Missio poświęci swoje urlopy i w ramach wolontariatu wyjedzie do Kamerunu w Afryce, by przeprowadzić operacje zaćmy u 120 pacjentów.

Lekarze Izabela Rybakowska, Ryszard Szymaniak i Maciej Matuszyński od lat pomagają leczyć wzrok w Afryce. W 2019 roku zostali odznaczeni przez prezydenta Polski srebrnymi krzyżami zasługi.

Tym razem, w niedzielę, 19 lutego, ponownie wyruszą oni do Afryki, by operować w miejscowościach Abong-Mbang i Buar.

- Na miejscu do okulistów z Polski zgłaszają się ludzie z rozmaitymi schorzeniami narządu wzroku i w rozmaitym wieku. Czasem utracili wzrok w wyniku jakiegoś urazu, ale bywa też, że zostali oślepieni przez szamana. Zaćma, którą lekarze będą operować, dotyka zwykle osoby starsze. W Kamerunie nie ma systemu rent i emerytur, a starsi ludzie muszą polegać na swoich najbliższych i pracy własnych rąk. Nie mogą pracować, gdy nie opuszczają nawet swoich chat. Jeśli w ogóle wychodzą, to zawsze w towarzystwie jakiegoś dziecka z rodziny - mówi Justyna Janiec-Palczewska, prezes Fundacji Pomocy Humanitarnej Redemptoris Missio.

I dodaje: - Lekarze lecą tam na zaproszenie biskupa Mirosława Gucwy oraz polskich misjonarzy. W ośrodkach zdrowia, w których operacje będą przeprowadzane, pracuje jedynie podstawowy personel medyczny: pielęgniarki i laboranci. Nie ma tam lekarzy, a tym bardziej lekarzy specjalistów, którzy byliby w stanie wykonać operacje zaćmy. W Republice Środkowoafrykańskiej, na cały pięciomilionowy kraj, jest zaledwie kilku okulistów. Realizacja projektu „Oczy Afryki” planowana jest na okres trzech tygodni.

Przeprowadzenie takich zabiegów w Afryce jest nie lada wyzwaniem. Nie ma tam ani potrzebnego sprzętu, ani dostępu do sieci energetycznej. Z tego powodu poznańscy lekarze zabierają ze sobą cały sprzęt i potrzebne leki. Łącznie bagaż medyczny obejmuje 17 skrzyń. Co więcej, tamtejsze ośrodki korzystają z paneli solarnych, a w wyjątkowych sytuacjach używają agregatu prądotwórczego. Mimo to, polscy lekarze planują pracować do późnych godzin nocnych, by pomóc jak największej grupie pacjentów.

- To już piąta wyprawa naszych wolontariuszy. Wyjeżdżają w ramach własnego urlopu, a za swoją pracę nie pobierają żadnych wynagrodzeń - podkreśla Justyna Janiec-Palczewska.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Poznańscy lekarze lecą do Afryki. Będą leczyć zaćmę u najbiedniejszych - Głos Wielkopolski

Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto