Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poznańscy naukowcy chcą przywrócić do życia tura

Redakcja MM Poznań
Redakcja MM Poznań
Planują odtworzyć to starożytne zwierzę, którego ostatnia sztuka ...
Planują odtworzyć to starożytne zwierzę, którego ostatnia sztuka ... archiwum Polskiej Fundacji Odtworzenia Tura
Planują odtworzyć to starożytne zwierzę, którego ostatnia sztuka zginęła w Polsce w XVII wieku.

Ambitne plany wskrzeszenia tego wielkiego zwierzęcia ma Polska Fundacja Odtworzenia Tura, która współpracuje m.in. z Uniwersytetem Przyrodniczym w Poznaniu. Została ona założona na początku 2006 r. przez prof. Mirosława S. Rybę, a współpracuje z nią kilkudziesięciu naukowców Polski i z całego świata. Misja przywrócenia tura do życia jest trudna, więc są to specjaliści z różnych dziedzin, takich jak: biologia rozwoju, embriologia, biotechnologia, genetyka, ochrona środowiska czy hodowla zwierząt.

Ostatnia sztuka tego gatunku bydła, będąc pod ochroną króla który starał się go ocalić, zginęła w puszczy Jaktorowskiej w pierwszej połowie XVII wieku.

- Tur od wieków był symbolem polskości. Ten starożytny gatunek był podziwiany i czczony jeszcze przed naszych nieokrzesanych przodków z epoki kamienia łupanego, którzy malowali jego podobizny na ścianach swoich jaskiń - wyjaśnia Patryk Sandach z Polskiej Fundacji Odtworzenia Tura. - Niestety mimo starań polskich władców nie udało się zapobiec jego wytrzebieniu. Ze względu na jego wyjątkową siłę i wytrzymałość był w Europie jednym z najbardziej pożądanych zwierząt łowieckich - dodaje.

Metoda odtworzenia tura jest prosta w założeniach i niezwykle trudna w wykonaniu. Polega ona w wielkim skrócie na tym, że materiał genetyczny wyodrębniony z kości czy zębów zostaje powielony i zsekwencjonowany. Naukowcy muszą przeanalizować uzyskane fragmenty i - co najtrudniejsze - poskładać je w całość. To coś jak układanie puzzli z miliarda elementów, mających cztery kolory i kształty. Potem trzeba z nich ułożyć kompletny abstrakcyjny obraz, podpierając się tylko luźnymi reprodukcjami.

Żeby osiągnąć sukces, taki materiał genetyczny trzeba umieścić w komórce jajowej matki zastępczej np. zwykłej krowy, z której wcześniej usunięto jądro komórkowe. Przy dużej dawce szczęścia urodzi ona tura prawie identycznego jak oryginalny.

Jak wygląda na razie postęp prac na wskrzeszeniem tego wielkiego zwierzęcia? - Materiały do badań pochodzą zarówno z wykopalisk jak i z trofeów przekazywanych fundacji albo z kolekcji muzealnych z całego świata. Nie wiadomo czy nam osobiście uda się zobaczyć to zwierzę na własne oczy, ale jest taka szansa - podkreśla Sandach.

Przywrócenie tura do życia mogłoby mieć bardzo konkretne korzyści, bo było to zwierzę niesamowicie wytrzymałe i silne. Po odpowiednich krzyżówkach hodowlanych powstałoby bydło wytrzymalsze na choroby, co ograniczyłoby stosowanie antybiotyków i innych środków farmakologicznych w trakcie hodowli.


od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto