Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poznańscy radni zdecydują o cenie wody w gminach?

Bogna Kisiel
Michał Grześ, wiceprzewodniczący Rady Miasta, nie chce decydować o podwyżkach cen wody dla mieszkańców innych gmin
Michał Grześ, wiceprzewodniczący Rady Miasta, nie chce decydować o podwyżkach cen wody dla mieszkańców innych gmin Sławomir Seidler
– Co powiedzą mieszkańcy Czerwonaka, gdy im podwyższymy ceny wody? – zastanawia się Tomasz Lewandowski, szef komisji gospodarki komunalnej i polityki mieszkaniowej Rady Miasta Poznania. – Stosunki między Poznaniem a Czerwonakiem i tak są napięte.

A jednak to poznańscy radni, nie pytając o zdanie swoich kolegów z sąsiedniej gminy, mają zadecydować o nowych taryfach wody na terenie Czerwonaka. Żart? Bynajmniej. Na dzisiejszą sesję trafi projekt uchwały w tej sprawie. Nowe ceny za wodę mają obowiązywać od 1 kwietnia. I nie dotyczy to odbiorców Aquanetu, ale mieszkańców 16 wsi z gminy Czerwonak (poza Koziegłowami), którym wodę dostarcza firma „Meliopoz”.

– Pierwsze słyszę o tej firmie – mówi Michał Grześ, radny PiS i wiceprzewodniczący poznańskiej rady. – Nie wiem, co dzieje się w gminie Czerwonak.
Taka sytuacja zdarza się po raz pierwszy. Bożena Przewoźna, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej Urzędu Miasta Poznania, tłumaczy, że zatwierdzenie tej taryfy odbywa się na podstawie porozumienia zawartego przez gminy w 1993 r. Do tej pory sądzono, że obejmuje ono jedynie majątek wniesiony przez samorządy do Aquanetu, ale nie dotyczy ujęć wody i sieci wodno-kanalizacyjnych należących do gmin. Jednak od 1993 r. zmieniły się przepisy. I teraz prokurator oddał sprawę do sądu.

– Ten uznał, że jeżeli gmina przekazała swoje zadanie, to zbyła się swoich kompetencji – dodaje Przewoźna.
Zaskoczony wyrokiem sądu był m.in. Mariusz Poznański, wójt Czerwonaka. Nie spodziewał się, że „przez przypadek” – jak mówi – gminy tyle władzy oddały w ręce Poznania.

– Przez takie kuriozalne wyroki moglibyśmy doprowadzić gminy do bankructwa – uważa Grześ. – Na przykład możemy zwolnić mieszkańców z płacenia za wodę i zdecydować o finansowaniu inwestycji wodno-kanalizacyjnych z budżetu danego samorządu.

Z tej sytuacji są niezadowoleni nie tylko poznańscy radni, którzy nie chcą decydować w ciemno (opierają się jedynie na opinii wójta, bo rada gminy nie ma tu nic do powiedzenia), ale także urzędnicy, bo mają więcej pracy. Muszą sprawdzić, czy wniosek taryfowy został dobrze przygotowany.
– Mamy już kolejny wniosek z gminy Swarzędz – mówi Przewoźna. – Nie możemy odmówić. Musimy się nim zająć.
Następna w kolejce będzie Mosina. A liczba pracowników w wydziale nie uległa zwiększeniu.

– Jedynym rozwiązaniem, żebyśmy mogli odzyskać swoje kompetencje, jest zmiana porozumienia – twierdzi Poznański.
Przewoźna zapewnia, że już trwają nad tym prace. Nim jednak to nastąpi, gminy muszą stosować się do wyroku sądu.

– Jeżeli poznańscy radni odstąpią od głosowania nad uchwałą o nowych taryfach za wodę dla Czerwonaka, to i tak wejdą one w życie po 70 dniach – mówi Lewandowski. Należy się spodziewać, że do tego fortelu uciekną się dzisiaj radni. Tym samym stawki dla gospodarstw domowych wzrosną z 2,65 do 2,90 z ł za metr sześcienny, dla przemysłu z 3,20 do 3,30, a dla obiektów użyteczności publicznej z 2,65 do 2,90. Zostanie także wprowadzona opłata abonamentowa.

Porozumienie komunalne

W marcu 1993 r. siedem gmin – Czerwonak, Luboń, Mosina, Murowana Goślina, Poznań, Puszczykowo i Swarzędz – podpisało porozumienie komunalne. Od tego czasu zmieniły się przepisy. Sąd uznał, że sygnatariusze porozumienia (jak w związku komunalnym) oddali swoje kompetencje na rzecz gminy wiodącej, czyli Poznaniowi. To ona ma w ich imieniu decydować.

Wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto