Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poznańscy studenci stworzyli TAPASA. "To krok od robota przynoszącego zakupy"

Justyna Bryske
Justyna Bryske
Studenci z Koła Naukowego CybAiR z PP zajęli 4 miejsce ze swoim ...
Studenci z Koła Naukowego CybAiR z PP zajęli 4 miejsce ze swoim ... Materiały prasowe
Studenci z Koła Naukowego CybAiR z PP zajęli 4 miejsce ze swoim robotem w międzynarodowym konkursie Robotur 2014.

Zespół z Koła Naukowego CybAiR z Politechniki Poznańskiej, w składzie Adam Bondyra, Sebastian Bromberek, Michał Nowicki i Jan Wietrzykowski, razem z robotem TAPAS, zajął 4. miejsce w międzynarodowym konkursie Robotour 2014.

Studenci o robocie

Robot TAPAS jest autonomicznym (samodzielnym) pojazdem przeznaczonym do przewożenia małych ładunków do 5 kg, korzystając z dróg dostępnych w parku.

Podczas zawodów, operatorzy otrzymują informację o długości i szerokości geograficznej punktu docelowego i mają 10 min na przygotowanie pojazdów do samodzielnego osiągnięcia tego punktu.

Następnie roboty, już bez ingerencji z zewnątrz, podejmują decyzje i nawigują w kierunku celu, unikając przeszkód, wjeżdżania na trawę i innych poruszających się obiektów. Najtrudniejszą częścią prezentowanego wyzwania jest obdarzenie maszyny zdolnością do samodzielnego podejmowania odpowiednich decyzji. Jednakże, aby podjąć decyzje, robot musi posiadać możliwość obserwacji otoczenia.

Wykonywane jest to za pomocą zestawu sensorów. Kamera zamontowana na szczycie masztu obserwuje drogę przed robotem, a nauczony klasyfikator rozróżnia obszar drogi od trawy. Kolejnym sensorem jest skaner laserowy, który służy zarówno do klasyfikacji terenu, jak i do wykrywania przeszkód w otoczeniu robota.

Dodatkowe oprzyrządowanie robota to moduł GPS, jednostka badania orientacji robota (AHRS) oraz czujniki zliczające obroty kół (enkodery), które umożliwia wyznaczenie precyzyjnej lokalizacji robota. Połączenie informacji z wszystkich dostępnych sensorów pozwala na skuteczną lokalizację, planowanie oraz wykonywanie założonego planu.

Co dalej z pomysłem konstrukcyjnym?

Zadania te mogą wydawać się mało spektakularne dla kogoś postronnego. Jest to jednak istotny krok w stronę np. robotów dostarczających rano zakupy do domu lub samodzielnie eksplorujących odległą planetę. Warto pamiętać, że w Polsce też pracuje się nad technologiami przyszłości.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto