Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poznańska biała kiełbasa do Unii

Łukasz Sawala
Łukasz Sawala
Rogal jest jak dotąd jedynym naszym produktem z oznaczeniem geograficznym przyznawanym przez Komisję Europejską, ale wszystko wskazuje na to, że wkrótce dołączy do niego biała kiełbasa.

Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy rozpoczęło starania o przyznanie tego tytułu białej kiełbasie, ponieważ ta pochodząca z Wielkopolski jest produkowana według specjalnej receptury, innej niż w pozostałych rejonach Polski.

Jest o co walczyć: zapisanie nazwy produktu w w rejestrze chronionych nazw pochodzenia i oznaczeń geograficznych oznacza, że jego nazwa będzie przysługiwać tylko kiełbasie wyrabianej według określonego przepisu na określonym terenie, w tym przypadku terenie Wielkopolski. Dzieki temu łatwiej będzie można ją odróżnić od "podróbek", mających z prawdziwą białą niewiele wspólnego poza nazwą.

- Oznaczenie geograficzne przysługuje produktom, kojarzącym się z danym regionem i cieszącym się rozpoznawalnością i renomą w innych częściach kraju - mówi Magdalena Głodek z Wydziału Oznaczeń Geograficznych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

- We Francji mają kilkaset takich produktów, w Polsce jest ich ledwie 8. Trwają właśnie przymiarki, by kilka wielkopolskich wędlin, jak np. biała kiełbasa zostały włączone do tego zestawu - zdradza w rozmowie z MM Poznań Marzena Rutkowska z Wielkopolskiej Izby Rzemieślniczej.

Droga do przyznania unijnego znaczka potwierdzającego wyjątkowość regionalnego specjału może być naprawdę wyboista. - To może potrwać nawet kilka lat - opowiada Rutkowska.

Do tego czasu, wielkopolscy rzeźnicy muszą się zadowolić innymi wydarzeniami. Już w najbliższą środę, 4 marca Wielkopolska Izba Rzemieślnicza w Poznaniu razem z Wielkopolskim Cechem Rzeźników Wędliniarzy i Kucharzy przeprowadzi V Certyfikację Jakośći Wędlin Tradycyjnych. Od 5 lat WIR stara się popularyzować tradycyjne wielkopolskie wyroby. W ramach akcji "Wielkanoc - Mięsne Święta - Polska Tradycja" specjalnie zakodowane wyroby zostaną ocenione przez dwie kapituły: konsumencka i specjalistyczna. Nad prawidłowym przebiegiem oceny czuwać będzie prof. Włodzimierz Dolata z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Wyniki tegorocznej certyfikacji ogłoszone zostaną 20 marca w czasie I Ogólnopolskiego Spotkania Wielkanocnego Rzeźników i Wędliniarzy w Poznaniu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto