Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poznańska opozycja demokratyczna w obiektywie Jana Kołodziejskiego - wystawa w Odwachu

WAK
Poznańska opozycja demokratyczna w obiektywie Jana Kołodziejskiego  grudzień 1981 – sierpień 1983
Poznańska opozycja demokratyczna w obiektywie Jana Kołodziejskiego grudzień 1981 – sierpień 1983 Źródło: Wielkopolskie Muzeum Walk Niepodległościowych
Poznańska opozycja demokratyczna w obiektywie Jana Kołodziejskiego to tytuł wystawy, która w sobotę, 10 grudnia o godz. 16.00 zostanie otwarta w Odwachu na poznańskim Starym Rynku.

Autorami wystawy są Jan Kołodziejski i Barbara Fabiańska. Rksopozcję plastycznie zaaranżował Wawrzyniec Kozicki. Otwarciu wystawy towarzyszyć będzie promocja albumu Poznańska opozycja demokratyczna 1981-1989 w obiektywie Jana Kołodziejskiego, autorstwa Jana Kołodziejskiego i Barbary Fabiańskiej, wydanego przez Wielkopolskie Muzeum Walk Niepodległościowych i Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu.

Już w wieku 17 lat Jan Kołodziejski wstąpił do Poznańskiego Towarzystwa Fotograficznego. To był rok 1980. W 1981 na wystawie PTF zobaczył fotografie z Grudnia 1970. W publikacji MKZ Wielkopolska NSZZ „Solidarność” obejrzał zdjęcia Leszka Paprzyckiego z walk na ul. Kochanowskiego 28 czerwca 1956 roku. Odtąd tematem jego fotografii była działalność poznańskiej opozycji demokratycznej. W ciągu 9 lat powstał unikatowy obraz wydarzeń tamtego czasu utrwalony na ponad 4 tysiącach klatek filmu.

Zobacz też: W Poznananiu będzie sąd nad stanem wojennym

Na wystawie Poznańska opozycja demokratyczna w obiektywie Jana Kołodziejskiego można obejrzeć część spośród 4 tyś. zdjęć, które w latach 1980-1989 wykonał Jan Kołodziejski. W Odwachu wyeksponowane zostały zdjęcia wykonane od grudnia 1981 do 31 sierpnia 1983 (22 lipca formalnie zniesiono stan wojenny).

- W niedzielę 13 grudnia pojechałem sprawdzić, co się dzieje z działającymi w Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” UAM moją ciocią Tatianą Martin-Pietrowicz i jej córkami Aleksandrą i Marią. Po drodze fotografowałem napisy na murach – zdałem sobie sprawę, że trzeba je uwiecznić... że za chwilę zostaną całkowicie zamalowane. Potem poszedłem do Collegium Minus przy ul. Wieniawskiego, gdzie mieściła się KZ NSZZ „Solidarność” UAM. Trwała tam ewakuacja – wynoszono sprzęt poligraficzny, dokumenty i gazety „Solidarności”. Część tych materiałów i sprzętu chowaliśmy w zakamarkach Auli UAM, część w kotłowni, część przewieźliśmy sankami do Collegium Iuridicum. Wtedy nie robiłem zdjęć, w razie zatrzymania mogły się przydać SB. Wieczorem pojechałem obładowany bibułą i matrycami woskowymi do domu. Kiedy wysiadałem na rondzie Rataje z tramwaju, wysypała mi się spod kurtki bibuła. Ludzie wsiadający do tramwaju przyglądali się zaskoczeni. Zebrałem bibułę i poszedłem w stronę domu. Dogoniła mnie jakaś kobieta i szeptem powiedziała: „Niech się pan nie boi, wszystkich nie zamknęli, na wolności jest Bujak i Frasyniuk - wspomina Jan Kołódziejski.

W albumie Poznańska opozycja demokratyczna 1981-1989 w obiektywie Jana Kołodziejskiegoznalazło się blisko 800 fotografii. Za najważniejsze autorzy uznali zidentyfikowanie możliwie największej liczby uczestników wydarzeń przedstawionych na zdjęciach. Udało się rozpoznać ponad 400 osób. Wiele spośród rozpoznanych osób pracowało w strukturach podziemnych poznańskiej opozycji demokratycznej lat 80.

Najważniejsze informacje z Poznania - zamów nasz newsletter

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Poznańska opozycja demokratyczna w obiektywie Jana Kołodziejskiego - wystawa w Odwachu - Poznań Nasze Miasto

Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto