Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów
3 z 12
Przeglądaj galerię za pomocą strzałek na klawiaturze
Poprzednie
Następne
Przesuń zdjęcie palcem
Opis: Jako mieszczanie odczuwamy, że zdecydowanie...
fot. Pexels/zdjęcie ilustracyjne

Poznański Budżet Obywatelski 2023: Na co możesz zagłosować w ramach Zielonego Budżetu? Poznaj wszystkie "zielone" projekty!

Nie kosimy - ochrona bioróżnorodności miejskiej

Opis: Jako mieszczanie odczuwamy, że zdecydowanie przyjemniej i zdrowiej jest żyć w zielonym mieście, a także zapobiegać negatywnym zmianom klimatycznym. Jednak zieleń w mieście nie może być zielenią na wskroś uporządkowaną – strzyżoną, koszoną, oczyszczana z martwego drewna. Taka zieleń to pustynia bioróżnorodności. Potrzebujemy szerokiego wprowadzania w parkach i na terenach zieleni komunalnej stref nieurządzonej roślinność spontanicznej i naturalizowanych ekostref nie przesadnie pielęgnowanych i przeznaczonych ich dla swobodnej sukcesji roślinności. Stopniowo to już się dzieje. Jednak idea ta napotyka w Poznaniu na niezrozumienie wielu mieszkańców. Częste są skargi na nie koszenie traw, na „nieporządek”. Potrzeba ochrony bioróżnorodności w mieście powinna więc być związana z kampanią wyjaśniania mieszkańcom potrzebę i zasad ochrony bioróżnorodności, która zwiększyłaby społeczną akceptację dla działań miasta na polu.

Skutecznymi narzędziami kampanii jest instalacja wizualnych nośników informacji z prostym przekazem, które wyjaśniałby mieszkańcom dlaczego w danym miejscu nie prowadzi się intensywnych zabiegów pielęgnujących, dlaczego koszenie przeprowadza się tylko dwukrotne - w czerwcu i wrześniu, a wiosną nie ścina krzewów „do zera”, czemu nie wygrabia się, a pozostawia jesienne liście pod krzewami i drzewami, dlaczego zakładane są łąki kwietne czy ogrody deszczowe, a w parkach pozostawiane są martwe drzewa (co zawsze budzi zdziwienie wielu ludzi), itp.

Wykorzystane powinny być plansze tekstowe i graficzne, także z piktogramami i QR kodami – które w sposób łatwy, niesztampowy, dostosowany do różnych grup odbiorców, wyjaśnią często niezrozumiałe dla ludzi nowoczesne zarządzanie zielenią i istotę ochrony bioróżnorodności. Ważne jest, aby forma tablic była różnorodna, co wiąże się z szerokim spektrum kształtów i materiałów (korten, drewno, metal, tworzywo sztuczne). Dobrą praktyką jest zamieszczanie przynajmniej części informacji w języku angielskim i w alfabecie Braille’a, skrótowo także w ukraińskim, a także dostępność przygotowanych materiałów informacyjno-edukacyjnych w postaci tradycyjnej jak i wirtualnej. Kampania ta powinna być wzorem do naśladowania dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych, ważnym elementem edukacji mieszkańców.

Numer projektu: ZB.2
Więcej informacji: tutaj

Zobacz kolejne zielone projekty z PBO 2023 -->

Zobacz również

Volkswagen jechał na feldze, kierowca... pewnie się domyślacie

Volkswagen jechał na feldze, kierowca... pewnie się domyślacie

Skrót meczu Widzew - Zagłębie. Miedziowi znów zaskoczyli

Skrót meczu Widzew - Zagłębie. Miedziowi znów zaskoczyli

Polecamy

Brokuły z sosem orzechowym. Pyszna i zdrowa przystawka

Brokuły z sosem orzechowym. Pyszna i zdrowa przystawka

Wiemy, ile aptek zgłosiło się do pilotażu pigułki „dzień po”. Wątpliwości przybywa

Wiemy, ile aptek zgłosiło się do pilotażu pigułki „dzień po”. Wątpliwości przybywa

Najlepsza wiosenna sałatka do obiadu. Rodzina prosi o nią codziennie

Najlepsza wiosenna sałatka do obiadu. Rodzina prosi o nią codziennie