MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Poznański Park Technologiczno-Przemysłowy

Kazimierz Jęczkowski
Podczas ostatniej majowej sesji Rada Miasta Poznania zapoznała się ze zgłoszoną przez Prezydenta Miasta ideą utworzenia Poznańskiego Parku Technologiczno-Przemysłowego, a na pierwszej czerwcowej sesji przyjęła dwie ...

Podczas ostatniej majowej sesji Rada Miasta Poznania zapoznała się ze zgłoszoną przez Prezydenta Miasta ideą utworzenia Poznańskiego Parku Technologiczno-Przemysłowego, a na pierwszej czerwcowej sesji przyjęła dwie pierwsze uchwały przybliżające realizację tego pomysłu.

Pierwsza z nich przewiduje wniesienie przez Miasto wkładu niepieniężnego w postaci wartości niematerialnych i prawnych oraz nieruchomości zabudowanych do miejskiej spółki Wielkopolskie Centrum Wspierania Inwestycji Sp. z o.o., której zamierza się powierzyć zarządzanie Parkiem. Druga określa zręby programu pomocy udzielanej w przyszłości przedsiębiorcom prowadzącym działalność gospodarczą na terenie tego Parku.

Idea utworzenia Parku

Propozycja utworzenia Parku jest odpowiedzią na jeden z najważniejszych priorytetów Planu Rozwoju Miasta na lata 2005-2010. Jest to szansa na wzrost konkurencyjności Poznania i regionu poprzez stwarzanie warunków służących przyciąganiu inwestorów z sektora „high-tech”, wzmocnienie lokalnej gospodarki poprzez aktywizację obszarów poprzemysłowych, kreowanie nowych miejsc pracy w sektorze zaawansowanych technologii, pomoc w tworzeniu i rozwoju oraz promowaniu podmiotów gospodarczych, w tym małych i średnich firm wykorzystujących nowoczesne technologie. To także stworzenie warunków sprzyjających transferowi technologii poprzez budowanie więzi kooperacyjnych pomiędzy inwestorami z Parku, a sektorem naukowo-badawczym oraz kolejny krok na drodze pozyskiwania inwestorów zagranicznych.
Z przeprowadzonych analiz wynika, że omawiane przedsięwzięcie jest efektywne i ekonomicznie uzasadnione. Park stanowić będzie komplementarną i uzupełniającą usługę dla aktualnie istniejących jak i organizowanych parków naukowo-technologicznych w Poznaniu, tj. Poznańskiego Parku Naukowo-Technologicznego Fundacji UAM oraz Nickel Technology Park Poznań. Zakłada się bowiem, iż w początkowej fazie funkcjonowania będzie on miał charakter parku przemysłowego z pewnymi elementami charakterystycznymi dla parku technologicznego, które będą z czasem wzbogacane. W dłuższej perspektywie czasowej realizacja tego projektu pozwoli na osiągnięcie szeregu korzyści, zarówno tych mierzalnych ujętych w przeprowadzonej analizie jak i innych trudno mierzalnych, związanych z oddziaływaniem na społeczność lokalną
i regionalną.

Korzyści

Obliczenia wskazują, iż nadwyżki finansowe, wynikające z realizacji przedsięwzięcia, generowane będą już od 2010 roku. Od tego momentu osiągane przychody pokrywać będą koszty operacyjne funkcjonowania Parku jak i koszty utrzymania posiadanego majątku.
Poznański Park Technologiczno- Przemysłowy to także, obok odpowiedniego wizerunku marketingowego, konkretne korzyści dla działających w przyszłości na jego terenie przedsiębiorstw. Zyskają one m.in. na obniżce kosztów użytkowania infrastruktury oraz eksploatacji majątku, na realizacji ewentualnych wspólnych przedsięwzięć i tworzeniu sieci przedsiębiorców świadczących usługi kooperacyjne i komplementarne a także na możliwości korzystania na miejscu z usług pomocniczych, w tym z doradztwa biznesowego i wymiany doświadczeń.

Obszary Parku

W najbliższym czasie planuje się utworzenie na terenie miasta specjalnego obszaru przeznaczonego dla inwestycji i działalności firm innowacyjnych. Przewiduje się, że, w miarę potrzeb, stopniowo będzie się on wzbogacał o kolejne przeznaczone do zagospodarowania nieruchomości miejskie, w tym m.in. o obiekty poprzemysłowe, które mogą w ten sposób służyć nowym funkcjom.
W pierwszej fazie tworzenia Poz- nańskiego Parku Technologiczno- Przemysłowego na jego cele planuje się zagospodarowanie nieruchomości położonej przy ul. 28 Czerwca 1956, u zbiegu z ul. Samotną o powierzchni 1,35 ha, zabudowanej dwoma budynkami biurowymi powstałymi w latach 70.
Ponadto zakłada się przeprowadzenie prac przygotowawczych na nieruchomości miejskiej przy ul. Stalowej 5 o powierzchni 3,93 ha, wcześniej użytkowanej przez Zakłady Naprawcze Taboru Kolejowego.
W dalszych latach funkcjonowania Parku zakłada się możliwość włączania do jego obszaru kolejnych nieruchomości miejskich jak również należących do innych właścicieli. Pod uwagę brane są m.in. nieruchomości przy ul. Dąbrowskiego i Margonińskiej obok bazy Zarządu Dróg Miejskich, nieruchomości miejskie na obszarze Franowo-Żegrze oraz obszar tzw. „wolnych torów”.

od 7 lat
Wideo

Plan na budowę Tarczy Wschód – minister podał szczegóły

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto