Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poznański Ptasi Program szansą dla jerzyków i pustułek

Lilia Łada
Lilia Łada
Dzięki Poznańskiemu Ptasiemu Programowi ptaki chronione żyjące w mieście nie będą już ginąć podczas remontów budynków.

To jest ta dobra wiadomość - zła jest taka, że nie chodzi o wszystkie ptaki chronione, ale tylko te, które są związane z budynkami mieszkalnymi.

- Te gatunki ptaków są objęte ochroną ustawową - tłumaczy Barbara Nowaczyk- Gajdzińska, przewodnicząca komisji. - Ale w Poznańskim Ptasim Programie chodzi o wprowadzenie ochrony dodatkowej, która niejako wspomaga ochronę ustawową.

A taka ochrona zgodnie z opiniami specjalistów, jest w Poznaniu bardzo potrzebna, o czym nie raz już pisaliśmy. Głównie chodzi tu o jeżyki, pustułki i wróble, których populacja w Poznaniu jest poważnie zagrożona. Ptaki te mają zwyczaj gnieździć się w blokach mieszkalnych i  podczas termorenowacji budynków oraz przebudów ich siedliska są systematycznie niszczone. Szacuje się, że w ten sposób w Poznaniu zniszczono aż 70 procent populacji jerzyków.

Zgodnie z Poznańskim Ptasim Programem Wydział Architektury i Urbanistyki będzie musiał przy wydawaniu pozwolenia na budowę bądź przebudowę zainteresować się, czy w wyniku jego działalności nie nastąpi pogorszenie stanu środowiska.

- Będzie to wymagało oświadczenia inwestora, czy w budynku występują siedliska ptaków objętych ochroną - wyjaśnia przewodnicząca komisji. - Jeśli występują, to przy przebudowie lub innych pracach budowlanych ich wykonawca będzie to musiał brać pod uwagę, to znaczy nie niszczyć ich siedlisk lub w zamian zbudować inne, właściwe dla ptaków.

Obecnie, mimo że ustawa o ochronie przyrody zobowiązuje do chronienia siedlisk ptaków - wykonawcy remontów zazwyczaj jej nie przestrzegają, co skutkuje nawet tak drastycznymi przypadkami jak zamurowywanie ptaków żywcem w wylotach kanałów wentylacyjnych. Zgodnie z Poznańskim Ptasim Programem wykonawca, który w oświadczeniu napisze nieprawdę lub udowodni mu się zniszczenie ptasich siedlisk, poniesie odpowiedzialność karną. Ochrona ptaki i ich siedlisk będzie też brana pod uwagę przy konstruowaniu zapisów miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego.

Jeśli opinię radnych z Komisji Ochrony Środowiska podzielą pozostali radni podczas najbliższej sesji, Poznański Ptasi Program stanie się obowiązującym prawem wspomagających ochronę ptaków w Poznaniu.

Czytaj także:
Los jerzyków w rękach radnych

Siedliska jerzyków są systematycznie niszczone podczas ocieplania bloków w naszym mieście. Radni zastanawiają się, jak temu zapobiec.

Czy jerzyki będą dalej chronić nas przed komarami?

Jerzyki to ptaki, które od setek lat żyją w domach ludzi. Jednak podczas ocieplania budynków ich schronienia są niszczone i jerzyki znikają z miast. A to im zawdzięczamy brak komarów latem.

Chrońmy miejskich łowców komarów!

Przy ocieplaniu budynków często zamurowuje się otwory wentylacyjne, będące miejscem siedlisk dla jerzyków. Co można zrobić, aby te pożyteczne ptaki nie ginęły?

Interwencja MM: Siatki na ptaki zniknęły

Na początku sierpnia informowaliśmy o bulwersującej sprawie siatek zakładanych na budynki przy ul. Zorza, w których w męczarniach ginęły ptaki. Siatki zostały już zdjęte.

Ptaki giną w siatkach na budynkach przy ul. Zorza

Pod dachami bloków przy ul. Zorza umieszczono siatki utrudniające dostęp gołębiom do otworów wentylacyjnych. Problem w tym, że w siatki zaplątują się inne ptaki, które giną w męczarniach.

Barak
Kultury - Metamorfozy: Gra
pozorów
10 marca, Maska 17 marca, Sztuka
ciała
24 marca
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto