Poznański rekord

Jacek PAŁUBA
Krzysztof Szot (z lewej) okazał się prawdziwym profesorem i po raz siódmy został mistrzem Polski. - Fot. P. Jasiczek
Pięściarze Poznańskiego Klubu Bokserskiego zdominowali mistrzostwa Polski w Arenie. Zawodnicy trenera Zdzisława Nowaka (pomagał mu syn Michał), wywalczyli podczas 77.

Pięściarze Poznańskiego Klubu Bokserskiego zdominowali mistrzostwa Polski w Arenie.

Zawodnicy trenera Zdzisława Nowaka (pomagał mu syn Michał), wywalczyli podczas 77. Indywidualnych Mistrzostw Polski aż 11 medali: 5 złotych, 4 srebrne i 2 brązowe. Nigdy wcześniej poznaniacy nie zdobyli tyle krążków! Ekipa PKB okazała się zdecydowanie najsilniejsza i wygrała klasyfikację klubową. Najważniejszy jednak jest fakt, że bokserzy PKB byli znakomicie przygotowani do imprezy i swoje wysokie umiejętności potwierdzili w ringu, a Zdzisław Nowak został najlepszym trenerem turnieju.

Brawa dla Szota

Złote medale zdobyli: Krzysztof Rogowski (54 kg), Krzysztof Szot (60 kg), Mariusz Koperski (64 kg), Piotr Olejniczak (69 kg) i Marcin Pryczek (+91 kg). Prawdziwym profesorem okazał się doświadczony Szot, który mistrzem Polski został już po raz siódmy. Nie przeszkadzało mu w finale, że za rywala miał wysokiego Łęgowskiego. W półdystansie Szot nie dał szans przeciwnikowi i zwyciężył 26:17. Rogowski i Koperski, chociaż młodzi, to już doświadczeni zawodnicy, pracujący pod okiem Zdzisław Nowaka od wielu lat, pokazali, że ta praca nie idzie na marne. Podobnie ma się sprawa z Piotrem Olejniczakiem (najlepszy Wielkopolanin 77. IMP), który w finale stoczył bratobójczą walkę z klubowym kolegą, Krzysztofem Chudeckim. Jeden z nich musiał wygrać i lepszy tym razem okazał się Olejniczak. Obaj jednak to najlepsi zawodnicy w kraju w kategorii półśredniej. Z kolei wychowanek Tygrysa Elbląg, Marcin Pryczek, w kategorii superciężkiej, doskonale współpracuje z poznańskim szkoleniowcem.

Nowak zadowolony

Osobne słowo należy poświęcić dwóm srebrnym medalistom - Michałowi Chudeckiemu (57 kg) i Sylwestrowi Walczakowi (64 kg). Niespełna 20-letni Chudecki to obecnie jeden z największych talentów w kraju. W Arenie boksował bardzo dobrze, na pewno lepiej niż bardziej doświadczeni bokserzy. W finale naprawdę był tylko minimalnie słabszy od 29-letniego Andrzeja Liczika. Natomiast 22-letni Walczak (wychowanek poznańskiej Olimpii) zaskoczył znakomitą dyspozycją i sprawił dużą niespodziankę, awansując do finału, w którym wcale się nie przestraszył bardziej utytułowanego Koperskiego. Czwarte srebro dla PKB wywalczył Adrian Frąckiewicz, przegrywając w finale z Rafałem Kaczorem. Zdzisław Nowak tak podsumował występ swoich podopiecznych: - Jestem bardzo zadowolony. Nikt w ekipie mnie nie zawiódł. Wszyscy boksowali tak, jak sobie życzyłem. Moi zawodnicy przekonali się, że ciężka, systematyczna praca przynosi doskonałe rezultaty - zakończył Nowak.

Młodzież tez potrafi

Obok poznańskich bokserów, wyróżnili się również zawodnicy z innych klubów. Największym objawieniem i jednocześnie najlepszym bokserem poznańskich mistrzostw okazał się triumfator kategorii ciężkiej (91 kg) 22-letni Łukasz Janik z AKS Strzegom. Wielki talent ma też niespełna 19-letni Mateusz Masternak (srebro w wadze półciężkiej 81 kg) z Gwardii Wrocław. Doświadczeni zawodnicy: Łukasz Maszczyk (48 kg), Andrzej Liczik (57 kg), Artur Zwarycz i Mirosław Nowosada (obaj 75 kg), czy Paweł Głażewski(81 kg) udowodnili trenerowi reprezentacji Ludwikowi Buczyńskiemu, że nie zamierzają łatwo oddać pola młodszym. Dla kadrowiczów najważniejszą imprezą w tym roku będą lipcowe mistrzostwa Europy w Płowdiw. Jeśli z tej imprezy przywiozą medale, to będzie to znak, że w polskim boksie idą lepsze czasy.

Wyniki 77. IMP

- papierowa (48 kg): Ł. Maszczyk (Gwardia W-wa) - J. Jaśkiewicz (Zagłębie Konin) 57:7
brązowe: M. Szczepański (PKB P-ń) i M. Sznyrowski (Hubal Chlewiska);
- musza (51 kg): R. Kaczor (Victoria Jaworzno) - A. Frąckiewicz (PKB) 58:21
brązowe: A. Rżany (Gw. Wrocław) i P. Cichocki (RMKS Rybnik);
- kogucia (54 kg): K. Rogowski (PKB) - Z. Kołacz (Victoria Jaw.) 35:15
brązowe: P. Peczyński (AKS Strzegom) i P. Juszczyk (Hetman Białystok);
- piórkowa (57 kg): A. Liczik (Hetman B.) - M. Chudecki (PKB) 45:23
brązowe: K. Cieslak (TB Mińsk Maz.) i M. Jaszowski (AKS Strzegom);