Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poznański Rower Miejski budzi się z zimowego snu

Redakcja MM Poznań
Redakcja MM Poznań
Mimo że do kalendarzowej wiosny zostały nam jeszcze trzy ...
Mimo że do kalendarzowej wiosny zostały nam jeszcze trzy ... Zbyszek Snusz
Mimo że do kalendarzowej wiosny zostały nam jeszcze trzy tygodnie, od soboty (1 marca) znowu możemy korzystać z wypożyczalni jednośladów. To już trzeci sezon PRM.

Wszystko wskazuje na to, że będzie to dorby rok dla użytkowników Poznańskiego Roweru Miejskiego. Po dwóch latach od startu projektu, władze miasta zadecydowały o przekazaniu 600 tys. złotych na budowę nowych stacji PRM. Dotychczas poznaniacy mogli korzystać jedynie z 80 rowerów i siedmiu stacji położonych w centrum.

Tej wiosny ma się to zmienić. O lokalizacji nowych stacji zadecydowali sami mieszkańcy Poznania w głosowaniu internetowym. W połowie lutego wybrano 11 potencjalnych nowych miejsc dla stacji PRM. Na razie nie wiadomo, ile z nich uda się zbudować. Trwają ustalenia z operatorem, firmą Next Bike.

Zobacz, gdzie powstaną nowe stacje rowerów miejskich

Według pierwszych szacunków, uda się zbudować do 8 stacji, pierwsza z nich ma powstać w maju 2014 roku. Oznacza to także większą liczbę rowerów dostępnych dla poznaniaków.

Z danych poznańskiego ZDM-u, wynika, że aż 82 procent przejazdów rowerem miejskim odbywa się w ramach 20 (darmowych) minut. Najaktywniejsi użytkownicy wypożyczali rowery ponad 200 razy (10 osób), a najpopularniejsze trasy pomiędzy stacjami to: Półwiejska-rondo Rataje (5,3 proc.), rondo Rataje-Półwiejska (5 proc.) i Małe Garbary-rondo Śródka (4,6 proc.).

Najbardziej oblegane miejsca wypożyczeń znajdowały się na: rondzie Rataje (18,8 proc.), Półwiejskiej (17,8 proc.), Małych Garbarach (15,4 proc.), rondzie Środka (15,3 proc.) i Dworcu Głównym PKP (11,7 proc.). Najpopularniejsze miejsca zwrotów rowerów to: rondo Rataje (19,7 proc.), Półwiejska (18,5 proc.), rondo Śródka (15,7 proc.), Małe Garbary (15,5 proc.) i 27 Grudnia (11,8 proc.).

Jako wypożyczyć rower miejski?

Na początku musimy zarejestrować się na stronie www.nextbike.pl oraz wnieść opłatę startową w wysokości 10 zł. Po otrzymaniu potwierdzenia rejsetracji konta możemy już korzystać z rowerów w całym systemie nextbike.

Musimy pamiętać, że przy wypożyczaniu roweru musimy dokonać identyfikacji. Są na to dwa sposoby: pierwszy polega na wykorzystaniu numeru telefonu komórkowego oraz 6-cyfrowego numeru PIN podanego podczas rejestracji, drugi wykorzystuje osobiste karty (bankomatową czy elektroniczną legitymację studencką)

Poznański Rower Miejski - cennik

- od 1 do 20 minut - 0 zł
- od 21 do 60 minut - 2 zł
- każda kolejna godzina - 4 zł

- opłata inicjalna (zwrotna) – minimalny stan konta - 10 zł
- przekroczenie 12 godzin wypożyczenia + koszty wypożyczenia - 200 zł
- zwrot roweru w innym miejscu niż jedna ze stacji - 50 zł + 5 zł/km
- wartość roweru w przypadku kradzieży lub zniszczenia - 2 000 zł

Poznański Rower Miejski - lokalizacje stacji

Zobacz też: Jak wypadł pierwszy sezon Poznańskiego Roweru Miejskiego?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Parada Motocyklistów w Łodzi

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto