Nasza Loteria

Poznański Rower Miejski: Które stacje są najlepsze, a które najgorsze?

Anna Jarmuż
Krzysztof Penczyński z Sekcji Rowerzystów Miejskich w czasie przygotowywania raportu. Stacja przy ulicy Słowiańskiej została uznana za jedną z najgorszych w mieście. Nie można tam dojechać legalnie
Krzysztof Penczyński z Sekcji Rowerzystów Miejskich w czasie przygotowywania raportu. Stacja przy ulicy Słowiańskiej została uznana za jedną z najgorszych w mieście. Nie można tam dojechać legalnie Sekcja Rowerzystów Miejskich
Sekcja Rowerzystów Miejskich przygotowała raport na temat Poznańskiego Roweru Miejskiego. Za najlepszą uznano stację przy ulicy Półwiejskiej, za najgorszą - na skrzyżowaniu ulic Grunwaldzkiej i Grochowskiej.

Najlepsza stacja Poznańskiego Roweru Miejskiego znajduje się na ulicy Półwiejskiej. Dobrze działają też te na rondzie Starołęka i w sąsiedztwie kampusu UAM na Morasaku. Wiele do życzenia pozostawiają natomiast punkty przy ul. Słowiańskiej, skrzyżowaniu ulic: Grunwaldzka, Grochowska i dworcu Poznań Główny. Do takich wniosków doszli członkowie Sekcji Rowerzystów Miejskich, którzy przygotowali kompleksowy raport na temat PRM.

Badanie trwało od 4 do 23 sierpnia. W tym czasie członkowie stowarzyszenia odwiedzili wszystkie stacje w Poznaniu. Ocenili ich położenie, działanie i dostępność, a także sprawność samych rowerów i systemu.

Poznański Rower Miejski znów działa. 170 rowerów do waszej dyspozycji!

- Chcemy zachęcić poznaniaków, do przesiadania się z samochodów na rowery. PRM może w tym pomóc, pod warunkiem, że będzie funkcjonalny - wyjaśnia Tadeusz Mirski z SRM.

Jak tłumaczy, nie wszędzierower miejski idzie w parze z infrastrukturą - dobrą nawierzchnią, oświetleniem, ścieżkami rowerowymi, uspokojonym ruchem samochodowym. Są stacje, do których - by dojechać - trzeba złamać prawo. Niektóre znajdują się na chodnikach, inne za... zakazami wjazdu.

- Poszerzenie sieci w głosowaniu internetowym stało się konkursem popularności osiedli. Nie wykorzystano okazji, by dogęścić sieć w centrum. Skutkuje to tym, że tamtejsze stacje są regularnie puste albo przepełnione - czytamy w raporcie.

Rowerów brakuje często na Mostach Teatralnym i Dworcowym, przy parku Wilsona czy skrzyżowaniu ulic Bukowska i Przybyszewskiego. Przepełniony bywa na przykład punkt przy ulicy 27 Grudnia. Problem nasila się, gdy stacje są od siebie za bardzo oddalone.

Jak wyjaśniają autorzy raportu, kiedy rowerzysta zastanie pustą stację i nie może szybko dotrzeć do innej, zniechęca się. Podobnie, jak wtedy, gdy musi przenieść rower po schodach czy jechać po ruchliwej ulicy.

- Usprawnienie systemu Poznańskiego Roweru Miejskiego leży nie tylko w kompetencjach operatora, ale też miejskich instytucji. Liczymy, że wezmą pod uwagę nasze wnioski w przyszłym roku, podczas ogłaszania nowego przetargu na PRM - mówi Tadeusz Mirski.

Jego zdaniem wpłynie to nie tylko na popularność systemu, ale też pozwoli nauczyć rowerzystów kultury jazdy. Jeśli nauczą się poruszać po chodnikach, będą praktykować ten zwyczaj także w przyszłości.

Podobne zdanie mają na ten temat inni społecznicy. Patrol rowerowy odbył się ostatnio także na Starym Mieście, z inicjatywy tamtejszej rady osiedla.

- Społecznicy poświęcają swój czas, by promować ruch rowerowy. Miejskie instytucje powinny skorzystać z ich doświadczenia - mówi Andrzej Rataj, przewodniczący RO Stare Miasto. - Bardzo dobrze, że powstają nowe stacje roweru miejskiego. Trzeba jednak walczyć z absurdami. Pamiętam, jak prowadziłem kiedyś rower z ulicy Stawnej na stację na Małych Garbarach. Nie chciałem jechać po chodniku, a innej możliwości nie było.

Poznański Rower Miejski - Nowa stacja przy Bramie Poznania [ZDJĘCIA]

od 16 lat
Wideo

Remont drogi, chodnika i ścieżki rowerowej w Chorzelowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto