Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poznański Szlak Forteczny. Zabytkowe obiekty zwiedzimy ze smartfonem!

Błażej Dąbkowski
Poznański Szlak Forteczny: 40 takich tablic stanęło przy historycznych obiektach w stolicy Wielkopolski
Poznański Szlak Forteczny: 40 takich tablic stanęło przy historycznych obiektach w stolicy Wielkopolski
Kolejna atrakcja turystyczna w stolicy Wielkopolski! Wytyczono Poznański Szlak Forteczny. Na trasie zwiedzania znalazło się 40 obiektów. Przy każdym z nich stanęła tablica informacyjna, powstała też strona internetowa dla turystów.

Koncepcja Poznańskiego Szlaku Fortecznego (przygotowana przez Porozumienie dla Twierdzy Poznań) została nagrodzona przez Miasto już w 2011 roku. Po kilku latach projekt doczekał się realizacji i został wzbogacony o pomysły powołanego w ubiegłym roku Zespołu ds. fortyfikacji.

Podstawą szlaku jest 40 tablic informacyjnych rozmieszczonych w różnych częściach miasta. Zostały one w ustawione nie tylko przy 18 fortach, tworzących pierścień, ale także przy najważniejszych obiektach międzypolowych, takich jak schrony na Dębinie, Miłostowie, czy Śluzie Cybińskiej, będącej obiektem hydrotechnicznym także wchodzącym w skład Twierdzy Poznań.

– Obiekt z Miłostowa posiada unikalne na skale krajową umocnienia. Nie jest położony na terenie zurbanizowanym, dlatego do tej pory niełatwo było do niego trafić, ale pozwoliło to na zachowanie umocnień polowych – wyjaśnia Konrad Dąbrowski, przewodniczący Zespołu ds. fortyfikacji..

Na tym tle wyróżnia się także schron z 1903 r. znajdujący się przy ul. Babimojskiej, w czasach zimnej wojny zasypany i zaadaptowany na schron przeciwatomowy.

– Informacje są przygotowane w sposób rzetelny i rzeczowy, a przede wszystkim zrozumiały dla osób, które z fortami do tej pory nie miały wiele wspólnego – uważa Radosław Pać z grupy Poznańczycy, opiekującej się obiektem przy ul. Babimojskiej.

Na każdej z tablic zamieszczone są też QR-Kody, dzięki nim posiadacz smartfona będzie mógł stojąc przy danym obiekcie przenieść się na stronę internetową, na której zawarte są informacje o obiekcie ale i całym szlaku (www.twierdza.poznan.pl/szlak).

To nie koniec ułatwień dla Poznaniaków czy turystów chcących odwiedzić fortyfikacje. – Już niedługo na stronie pojawi się również aplikacja bazująca na mapach Google. Pozwoli ona na bezproblemowe dotarcie do każdego z obiektów. Niebawem też premiera profilu na Facebooku, który ułatwi z kontakt turysty z nami – tłumaczy przewodniczący zespołu ds. fortyfikacji.

Stworzenie i ustawienie tablic, prawa autorskie do informacji i zdjęć na nich umieszczonych, a także powstanie stron internetowych kosztowało 100 tys. zł. – To pieniądze, które pozostały jeszcze z Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego 2015. Projekt dotyczący ratowania fortów po zwycięskim głosowaniu otrzymał ponad 700 tys. zł do rozdysponowania – informuje K. Dąbrowski.

Promocją szlaku zajmie się też Poznańska Lokalna Organizacja Turystyczna. – Skupimy się przede wszystkim na stworzeniu przewodnika po otwartych obiektach, ale do każdego dołączymy specjalną mapkę ze szlakiem. Na wiosnę wydrukujemy kilka tysięcy sztuk przewodnika – mówi Jan Mazurczak, prezes PLOT.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto