Poznańskie florecistki i szablistki walczą o igrzyska olimpijskie w Londynie

Jacek Pałuba
Szablistkę Bognę Jóźwiak stać na skuteczne występy w Pucharze Świata i na wyjazd do Londynu Janusz Romaniszyn
Polskie florecistki oraz szablistki walczą o olimpijskie paszporty. W gronie zawodniczek, które możemy zobaczyć w Londynie, są poznanianki.

W ostatnim czasie spory krok do Londynu zrobiły florecistki, które startowały w zawodach Pucharu Świata w niemieckim Tauberbishofsheim. W turnieju drużynowym Polki walczące w składzie: Małgorzata Wojtkowiak, Martyna Synoradzka (obie AZS AWF Poznań) oraz Sylwia Gruchała (AZS AWF Warszawa) i Karolina Chlewińska (Sietom AZS AWFiS Gdańsk), stanęły na trzecim stopniu podium.

Biało-czerwone w ćwierćfinale imprezy pokonały Węgierki 32:27, a potem w półfinale przegrały z Włoszkami 35:45. W boju otrzecie miejsce po dramatycznej walce i w doliczonym czasie zwyciężyły Koreanki z Południa 29:28. Turniej wygrały Włoszki po zwycięstwie w finale z Rosjankami 45:29.

Po tej imprezie Polki zajmują czwartą pozycję w klasyfikacji Pucharu Świata w drużynie. Jeśli utrzymają to miejsce do końca rywalizacji PŚ, wtedy na pewno pojadą do Londynu.

W igrzyskach weźmie udział osiem drużyn - cztery pierwsze z rankingu Międzynarodowej Federacji Szermierczej (FIE) oraz cztery kolejne, po jednej ze stref: europejskiej, amerykańskiej, azjatyckiej i afrykańskiej. Przed polskimi florecistkami jeszcze dwa turnieje PŚ - w marcu w Turynie oraz Budapeszcie. Jeśli nasze reprezentantki utrzymają tak skuteczną formę, to z pewnością znajdą się w polskiej ekipie na tegoroczne igrzyska olimpijskie.

Zdecydowanie inaczej wygląda sprawa z szablistkami, które w Londynie wystąpią tylko w turnieju indywidualnym. Ostatnio we francuskim Orleanie Polki startowały w turnieju Pucharu Świata. Najlepiej spisała się Aleksandra Socha (AZS AWF Warszawa), trenująca od dłuższego czasu w USA. Socha w Orleanie została sklasyfikowana na dziesiątej pozycji.

Gorzej powiodło się innym, naszym reprezentantkom. Bogna Jóźwiak (AZS OŚ Poznań) zajęła 60. miejsce, a Irenę Więckowską (AZS OŚ Poznań) sklasyfikowano na 66. pozycji. We Francji zabrakło trzeciej z poznanianek Katarzyny Kędziory, którą zatrzymały sprawy służbowe.

- Dzisiaj bardzo blisko miejsca w Londynie jest Aleksandra Socha, która znajduje się w czołówce rankingu FIE. Jej już raczej nic nie odbierze wyjazdu na igrzyska. Bogna Jóźwiak w trzech ostatnich turniejach pucharowych w Londynie, Antalyi i Moskwie musi powalczyć przynajmniej dwa razy o czołową ósemkę i raz o pierwszą czwórkę, Jeśli to zrobi, a na pewno stać ją na to, wtedy przesunie się w rankingu FIE na 14. czy 15. miejsce. To powinno dać paszport na igrzyska - mówi Leszek Tylkowski, trener szablistek AZS OŚ Poznań.

Szans nie straciła jeszcze, nieobecna we Francji Katarzyna Kędziora. Gdyby w trzech ostatnich turniejach awansowała do pierwszej czwórki, też mogłaby realnie myśleć o igrzyskach.

Najbliższe zawody Pucharu Świata szablistek odbędą się w Londynie w dniach 24-26 lutego. Potem w marcu jeszcze dwie ostatnie imprezy w Turcji oraz w Moskwie. A po nich wszystko będzie już jasne.

Maksym Chłań: Awans przyjdzie jeśli będziemy skoncentrowani