Poznańskie koziołki będą trykać się częściej! Powód? Remont Starego Rynku

Grzegorz Okoński
Grzegorz Okoński
Koziołki będą w czasie remontu płyty Starego Rynku wychodzić częściej na wieżę ratuszową
Koziołki będą w czasie remontu płyty Starego Rynku wychodzić częściej na wieżę ratuszową Waldemar Wylegalski
Udostępnij:
Już w listopadzie rozpoczną się pierwsze prace związane z przebudową Starego Rynku. Wiadomo, że płyta centralnego miejsca w mieście będzie wyłączona z użytkowania, a jej kostka - będzie rozbierana. Turyści będą mieć zatem kłopot z dojściem przed wejście ratusza, by tradycyjnie podziwiać wychodzące na wieżę ratuszową koziołki.

Sprawa jest poważna: koziołki przyciągają wszystkie wycieczki i turystów indywidualnych, a tym samym mają wpływ na przychody lokali gastronomicznych na rynku. Właściciele tych lokali i tak stracą na remoncie, bo będą musieli zlikwidować ogródki, a do tego mogą przestać odwiedzać ich turyści chcący oglądać koziołki.

W czasie zdalnej konferencji, jaka odbyła się w ostatnią środę z mieszkańcami, lokalnymi przedsiębiorcami i urzędnikami padło stwierdzenie, że nie wszystko jest stracone – koziołki będą wychodziły by się trykać rogami, a turyści dostaną dobre miejsca widokowe. Co więcej – koziołki będą wychodzić częściej!

Pracujemy nad pomysłem, by koziołki wychodziły częściej, nie tylko raz dziennie - mówiła w czasie konferencji Katarzyna Parysek – Kasprzyk, zastępca dyrektora Biura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta.

Miasto chciałoby w porozumieniu z Muzeum Narodowym zwiększyć częstotliwość wychodzenia koziołków, w zależności od oceny możliwości technicznej. Nie można więc teraz jeszcze ocenić, czy byłyby to dwa, trzy, czy cztery razy dziennie.

Gdy zapadnie stosowna decyzja, godziny wyjścia będą podane do publicznej wiadomości i rozpropagowane wśród turystów, tak, by mogli oni w dogodnej dla siebie godzinie, bez ryzyka, że nie wejdą w samo południe na rynek, gdy na ograniczonej przestrzeni będzie zbyt dużo osób.

Platformy dla widzów

Poznań chce także wykonać kolejny ukłon w stronę turystów: wraz z Poznańską Lokalną Organizacją Turystyczną planuje wystawienie specjalnych platform widokowych dla turystów, tak, by byli oni bezpieczni, nie narażali się na wejście na teren budowy, a zarazem – żeby byli w wyznaczonych miejscach, ustalonych z archeologami i ekipami wykonawcy przebudowy. Remont pociągnie za sobą m.in. wymianę wszystkich podziemnych instalacji, co wiązać się będzie z głębokimi wykopami i ograniczeniem przestrzeni dla pieszych.

Wskazówki dla słabowidzących

Planowane jest jeszcze jedno ciekawe rozwiązanie sprzyjające turystom. W kilku miejscach pojawią się także oznaczenia dojścia do charakterystycznych zabytków, atrakcji turystycznych – ale dedykowane osobom słabowidzącym, podobne do stosowanych dziś na najnowszych przystankach komunikacji miejskiej. Nie będzie ich wprawdzie wiele, ale najważniejsze miejsca mają być w ten sposób oznakowane.

Pierwsze prace związane z działaniem archeologów i dotyczące rozbiórki kostki rynku, odbędą się w listopadzie, w maju natomiast ruszą szersze prace.

Jak już informowaliśmy, inwestycja obejmie wymianę nawierzchni i infrastruktury podziemnej wraz z systemem odprowadzania wody deszczowej. Ten ostatni wzbogaci się o dwa podziemne zbiorniki retencyjne, do których trafiać będzie deszczówka, używana następnie do podlewania roślin miejskich. Wprowadzona będzie zieleń w postaci trzech wysp, mała architektura i nowa – dodatkowa linia oświetlenia, które w całości będzie zmodernizowane. Na ulicy Jana Baptysty Quadro utworzony będzie pasaż kultury z mobilnym zadaszeniem, a Galeria Miejska Arsenał zostanie gruntownie przebudowana. Wiadomo że wszystkie podziemne instalacje będą wymienione, podobnie ogródki gastronomiczne otrzymają nowe złącza elektryczne.

Sprawdź też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie