Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poznańskie wynalazki: Co patentuje młoda kadra naukowa?

Karolina Koziolek
Elżbieta Skorupska z Uniwersytetu Medycznego opracowała nowatorską metodę leczenia migreny oraz rwy kulszowej
Elżbieta Skorupska z Uniwersytetu Medycznego opracowała nowatorską metodę leczenia migreny oraz rwy kulszowej Grzegorz Dembiński
Poznańskie wynalazki. Elżbieta Skorupska z Uniwersytetu Medycznego opracowała metodę leczenia bólu, za którą zdobywa medale na całym świecie. Podobnie jak Agata Bonenberg z Politechniki Poznańskiej, która z kolei zaprojektowała nowy typ mebli, z których bez przeszkód mogą korzystać niepełnosprawni.

Poznańskie wynalazki: innowacyjna metoda
Elżbieta Skorupska zaczęła interesować się bólem mającym swój początek w powęzi mięśnia. - Naukowcy zajmują się tym od niedawna - tłumaczy. - Chodzi o dolegliwości, których źródło znajduje się w mięśniach, a leczenie farmakologiczne nie przynosi rezultatów. Mam na myśli migrenę czy rwę kulszową - mówi.

Zobacz też: Poznańskie wynalazki: trumna ratunkowa

Jej metoda polega na nakłuwaniu konkretnych obszarów mięśni na głębokość nawet 7 cm. Na termowizjerze można zaobserwować wówczas rozszerzenie naczyń krwionośnych, co jest potwierdzeniem, że źródło bólu znajduje się rzeczywiście w danej części mięśnia. - Dzieje się tak, mimo że ból może występować w innej części ciała - mówi naukowiec i tłumaczy, że ból zostaje trwale usunięty poprzez nakłucie miejsca i uszkodzenie zakończenia nerwowego.

W pracy pomagał jej dr Michał Rychlik z Zakładu Inżynierii Wirtualnej Politechniki Poznańskiej. Opracował przyrząd w formie nakładki na igłę, która pozwala na precyzyjne nakłuwanie mięśni. - Poza tym jest ergonomiczny i pozwala na wydłużenie pracy, bez niej palce lekarza szybciej się męczą - wyjaśnia.

Na razie metoda jest eksperymentalna, opublikowano ją w międzynarodowych periodykach naukowych. - Jest tania i obywa się bez leczenia farmakologicznego, dlatego ma duże szanse wejść do powszechnego użycia - tłumaczy lekarka. I dodaje, że oprócz rwy kulszowej czy migreny będzie można leczyć nią także inne rodzaje bólu o podobnym pochodzeniu.

Jak na razie poznański wynalazek dostaje nagrody na międzynarodowych targach wynalazczości, m. in. w USA, we Francji, Rumunii czy Belgii.

Poznańskie wynalazki: system mebli kuchennych
To nie jedyny sukces młodego pokolenia poznańskich uczonych. Złoty medal na targach w USA otrzymała również dr hab. Agata Bonenberg z Wydziału Architektury PP.

Stworzyła projekt mebli kuchennych, które są przeznaczone dla niepełnosprawnych mających problem z poruszaniem się. - Szczególnie dla osób, które mają kłopot z sięganiem do górnych szafek - tłumaczy Bonenberg.

System modułów jest podzielony na dwie strefy. Dolne moduły się rozsuwają, a górne wtedy zjeżdżają na dół. Szafki mogą być pomocne nie tylko w mieszkaniach osób na wózkach, ale także w luksusowych apartamentach, które mają bardzo wysokie pomieszczenia.

- W tej chwili architekci wnętrz mają kłopot z zagospodarowaniem powierzchni pod sufitem. - Jest to strefa zamykana płytami kartonowo-gipsowymi, a dzięki opracowanemu przeze mnie systemowi można zagospodarować te dodatkowe 90 cm pod sufitem - mówi architekt.

Jej projekt niedawno uzyskał złoty medal na targach wynalazczości INPEX w USA. I nie jest to jej pierwsze wyróżnienie. Prowadzony przez nią projekt kończy się w przyszłym roku. Potem przyjdzie pora na wdrożenie. Wszystko zależy czy znajdzie się zainteresowana firma produkująca meble.

Skomentuj:

Poznańskie wynalazki: Co patentuje młoda kadra naukowa?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto