Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poznańskie żłobki i przedszkola nie będą otwarte 6 maja. „Dzieciom i pracownikom trzeba zapewnić bezpieczeństwo”

Anastazja Bezduszna
Anastazja Bezduszna
Justyna Dopierała
Justyna Dopierała
Żłobki mogą być otwarte od 6 maja: Mateusz Morawiecki 29 kwietnia zapowiedział, że żłobki i przedszkola od 6 maja będą mogły działać w nowym systemie sanitarnym. Władze Poznania jednak nie planują otwarcia tych placówek tak szybko. Prezydent miasta Jacek Jaśkowiak uzależnia tę decyzję od możliwości zapełnienia bezpieczeństwa dzieciom i ich opiekunom.
Żłobki mogą być otwarte od 6 maja: Mateusz Morawiecki 29 kwietnia zapowiedział, że żłobki i przedszkola od 6 maja będą mogły działać w nowym systemie sanitarnym. Władze Poznania jednak nie planują otwarcia tych placówek tak szybko. Prezydent miasta Jacek Jaśkowiak uzależnia tę decyzję od możliwości zapełnienia bezpieczeństwa dzieciom i ich opiekunom. Lucyna Nenow/Polska Press
Władze Poznania zdecydowały, że – wbrew niedawnym sugestiom premiera Mateusza Morawieckiego – żłobki i przedszkola nie zostaną otwarte już 6 maja. Ma to zapewnić utrzymanie bezpieczeństwa dzieci oraz ich opiekunów.

- To, że premier wydał taki komunikat nie oznacza, że z dnia na dzień przywrócimy normalną działalność żłobków i przedszkoli, bo to byłoby w mojej ocenie szaleństwem

- mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. - Zanim otworzymy żłobki i przedszkola, musimy najpierw zapewnić bezpieczeństwo dzieciom i pracownikom. Decyzję podejmę, gdy znane będą szczegółowe wytyczne dotyczące utrzymania reżimu sanitarnego w tych placówkach - twierdzi.

Przypominamy, że władze Poznania zawiesiły zajęcia w placówkach oświatowych jeszcze przed wprowadzeniem ogólnopolskiego stanu epidemii. Decyzję o zamknięciu szkół, przedszkoli i żłobków w Poznaniu ogłosił 10 marca Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta miasta.

Dyrektorzy żłobków jednak na bieżąco starają się przygotowywać swój personal i pomieszczenia do otwarcia. - Jeżeli chodzi o etap przygotowania powrotu żłobka do funkcjonowania, to już od jakiegoś czasu kupujemy specjalne środki ochrony, zastanawiamy się jak zorganizować pracę np. osób przygotowujących posiłki i opiekunów, by kontakt pracowników możliwie ograniczyć. Prace na tej płaszczyźnie są cały czas na bieżąco podejmowane - mówi Sylwia Rogacka, dyrektor Zespołu Żłobków Nr 1 w Poznaniu. - Kluczowe są dla nas warunki, które ma podać Ministerstwo Zdrowia. Pytanie, czy będzie z nich wynikać m.in. to ile dzieci na opiekuna ma przypadać, ile osób na daną powierzchnię, jakie to powinny być grupy, a także jakie powinniśmy przyjąć kryteria przy przyjmowaniu dzieci - tłumaczy dyrektor.

Jak mają funkcjonować żłobki po 6 maja?

29 kwietnia na stronie internetowej Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zamieszczono materiał pt. "wytyczne dla instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3". Natomiast na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej pojawiła się informacja, jakie zasady należy spełnić w związku z otwarciem przedszkoli.

Realizacja zawartych w materiale zasad, wymusza na samorządach, a także dyrektorach żłobków i przedszkoli podjęcie wielu działań, w szczególności:

  • przygotowania i wdrożenia poważnych zmian w sposobie organizacji opieki nad małymi dziećmi;
  • wdrożenia, gwarantujących bezpieczeństwo dzieci jak i pracowników zasad, których celem jest zapobieganie rozprzestrzeniania się SARS-Cov-2;
  • ograniczenia przestrzeni placówek (wyodrębnienie pomieszczeń na izolację), ograniczenia liczby dzieci.

Miasto podjęło już przygotowania do uruchomienia placówek. Przeprowadzone zostaną też szczegółowe konsultacje z dyrektorami przedszkoli i żłobków oraz środowiskiem lekarskim.
- Jednak do momentu zapewnienia bezpieczeństwa w placówkach opiekuńczych i przedszkolnych nie wznowimy ich działalności. Wystąpimy też do rządu o bardziej precyzyjne wytyczne sanitarne oraz pełne finansowanie środków ochrony osobistej - mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

- Rolą placówki jest to, że zapewniamy opiekę dzieciom. Jeżeli rodzice będą musieli wrócić do pracy, to naszym zadaniem będzie tą opiekę zapewnić. Musimy zrobić wszystko, by było to bezpieczne. W porozumieniu z prezydentem miasta będziemy ustalać jak i kiedy bezpiecznie ruszyć i zapewnić opiekę dzieciom - mówi Sylwia Rogacka.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy ponownie wydłużony do 24 maja?

Stanem na 30 kwietnia, dodatkowy zasiłek opiekuńczy został przedłużony tylko do 3 maja. Oprócz tego rząd zapowiedział przedłużenie dodatkowego zasiłku opiekuńczego. To rozwiązanie jest skierowane do tych rodziców, którzy nie będą mogli posłać dziecka do żłobka czy przedszkola, z powodu czasowego ograniczenia funkcjonowania tych placówek w związku z COVID-19. Zgodnie z projektowanym rozporządzeniem prawo do pobierania dodatkowego zasiłku opiekuńczego przysługiwać będzie na okres nie dłuższy niż do dnia 24 maja 2020 roku.

Sprawdź też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto