Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poznańskie zoo wypuści na wolność chomiki. To część projektu ochrony gatunku przed wyginięciem

AM
W ciągu ostatnich 40 lat populacja tego gryzonia zmniejszyła się aż o 75 proc. Powodem wymierania chomików m.in. są pestycydy używanie w rolnictwie, zmiany klimatu i ciągle rosnąca urbanizacja
W ciągu ostatnich 40 lat populacja tego gryzonia zmniejszyła się aż o 75 proc. Powodem wymierania chomików m.in. są pestycydy używanie w rolnictwie, zmiany klimatu i ciągle rosnąca urbanizacja Pexels
Poznańskie zoo angażuje się w odtwarzanie populacji chomika europejskiego. W ramach projektu ochrony gatunku gryzonie rozradzają się, a następnie są wypuszczane na wolność w południowej części kraju. Ogród zoologiczny pochwalił się nagraniem, na którym widać najmłodsze chomiczki.

Razem z Polskim Towarzystwem Ochrony Przyrody Salamandra i Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza poznańskie zoo zajmuje się próbą odtworzenia populacji chomika europejskiego, który obecnie wpisany jest do Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt jako gatunek zagrożony.

Chomiki, które znajdują się w hodowli są jeszcze młode, jednak już wkrótce usamodzielnią się i zostaną wypuszczone na wolność na południu Polski, tam gdzie ten gatunek jeszcze występuje.

- Tymczasem cieszmy oko tymi pięknościami! Niech Was nie zwiodą te śliczne pyszczki - chomiki europejskie absolutnie nie dadzą się oswoić, są bardzo bojowe i waleczne - muszą, żeby poradzić sobie na wolności. Trzymajcie za nie kciuki! I za powodzenie projektu - napisali na Facebooku przedstawiciele zoo chwaląc się podopiecznymi.

Kilkanaście osobników pozostanie do dalszego rozrodu, zostaną one wypuszczone w kolejnym sezonie. Projekt prowadzi mgr Urszula Eichert pod nadzorem prof. Joanny Ziomek. Hodowlę można śledzić na Facebooku na profilu Program Ochrony Chomika Europejskiego.

ZOBACZ TEŻ:

W Nowym Zoo w Poznaniu zakończyła się przeprowadzka żyraf. Jak informuje ogród zoologiczny z pomocą doświadczonej ekipy transportowej z Zoo Dvur Kralove żyrafy zostały w piątek, 28 maja przewiezione do nowego domu. Teraz zwierzęta muszą odpocząć i zapoznać się z  nowym otoczeniem, nauczyć się przechodzić do poszczególnych pomieszczeń - boksów w stajni na zapleczu, na wybieg wewnętrzny, na wybiegi zewnętrzne. Potrwa to zapewne kilka tygodni. Zobacz zdjęcia z transportu. Przejdź dalej --->

Zobacz też: Mieszka na 9 m kw:

Żyrafy z poznańskiego zoo są już w nowym domu! Zobacz zdjęci...

Sprawdź też:

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto