Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pozytywna energia dla Białorusi

Justyna Laskowska
Justyna Laskowska
9 osób medytowało i przekazywało pozytywną energię białoruskim opozycjonistom... wszystko w ramach Dnia Jogi dla Białorusi.

W sobotę, 19 lutego we całej Polsce organizowany był... Dzień Jogi dla Białorusi. Nazwa brzmi to dość dziwnie i tajemniczo, ale cała akcja miała bardzo poważny wymiar. Każdy, kto tylko chciał mógł przekazać pozytywną energię białoruskim opozycjonistom wspierając ich materialnie i duchowo.

- Za udział w demonstracjach, do których doszło 19 grudnia 2010, zatrzymano ponad 700 osób, przy czym większość została zwolniona po odbyciu kary administracyjnej. Około 30 osób, najważniejsi politycy, kandydaci na prezydenta, aktywiści i dziennikarze są jednak w dalszym ciągu przetrzymywani – wyjaśnia Aleksandra Minkiewicz, rzeczniczka prasowa Amnesty International. -  Amnesty International uznała część z nich za więźniów sumienia, którzy zostali ukarani tylko z powodu swojego pokojowego korzystania z prawa do zgromadzeń i wolności słowa.

Każda osoba, która przyłączyła się 19 lutego do Dnia Jogi, mogła zapłacić kwotę, którą uznała za stosowną, by wspomóc materialnie białoruskich opozycjonistów, ale także duchowo.

- Pierwszy raz biorę udział w takiej akcji, ale jestem do niej bardzo pozytywnie nastawiona – mówi pani Wioletta, która od kilku lat ćwiczy jogę.– Jest to bardzo fajna idea, bo mnie joga pomaga, dzięki niej zyskuję pozytywną energię, a jeżeli tę energię mogę przekazać jeszcze innym, to cóż lepszego może się zdarzyć?

A skąd pomysł, żeby białoruskich opozycjonistów wesprzeć właśnie medytacją?

- Ta idea jest już bardzo stara. Zaczęła się od Dalajlamy, który o wolność i pokój walczył własnie ciszą i medytacją – mówi Dorota Bachmińska, członek Amnesty International. - Więźniowie sumienia nie wykazują żadnej agresji, ani nie są inwazyjni w stosunku do rządu. Chcą w pokojowy sposób wygłaszać swoje poglądy, a nie pozwala im się na to. Myślę że Dzień Jogi jest jak najbardziej odpowiednim dniem, żeby wesprzeć więźniów sumienia, szkoda, że w Poznaniu tylko jedna szkoła zdecydowała się, żeby wziąć udział w tej akcji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto