Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

PPNT: Sala polisensoryczna dla rodziców dzieci niepełnosprawnych [ZDJĘCIA]

RED
Materiały Prasowe PPNT
Kurtyna świetlna, kolumny wodne w których dźwięk uwalnia bąbelki powietrza, odpowiednio podświetlona ściana - te i inne atrakcje czekają na rodziców dzieci niepełnosprawnych w Poznańskim Parku Naukowo-Technologicznym przy ul. Rubież 46.

Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci ze Złożoną Niepełnosprawnością „Potrafię Więcej” opiekuje się nie tylko dziećmi. Opiekuje się także ich rodzicami, bo w przypadku trudnych dysfunkcji, jakimi są np. mózgowe porażenie dziecięce czy wrodzone wady układu nerwowego, wsparcia potrzebuje także rodzic czy opiekun chorego dziecka.

- W naszej pracy skupiamy się na opiekunach i rodzicach w takim samym stopniu jak na ich niepełnosprawnych dzieciach – mówi Aleksandra Pilimon, założycielka i prezes Stowarzyszenia Potrafię Więcej.

Stowarzyszenie Potrafię Więcej: Nowa forma wsparcia

Stowarzyszenie od ponad roku udziela nowej formy wsparcia. Wraz z utworzeniem sali polisensorycznej rozpoczęły się zajęcia terapeutyczne w oparciu o teorię uważności, która dotyczy bezpośrednio rodziców i ich pracy nad sobą.

Rodzice dzieci z niepełnosprawnością żyją w ciągłym stresie. Dlatego tak ważne jest otoczenie opieką także rodziców niepełnosprawnych dzieci. Wychodząc naprzeciw potrzebom Stowarzyszenia i jego podopiecznych, Poznański Park Naukowo-Technologiczny pomógł stworzyć salę polisensoryczną, miejsce dla rodziców, w którym mogą skorzystać ze wsparcia fizjoterapeuty, porozmawiać z psychologiem czy wziąć udział w zajęciach relaksacyjnych. Ich dzieci w tym czasie przebywają na zajęciach w sali obok.

Współpraca biznesu z nauką

- Nawiązaliśmy współpracę z dr Hanną Kubiak z UAM, która w ramach swojej pracy naukowej stworzyła autorską koncepcję jak pomagać rodzicom niepełnosprawnych dzieci z wykorzystaniem urządzeń polisensorycznych, opracowała metodologię i wskazała jakie rozwiązania powinny być zastosowane w tzw. sali doświadczania świata. Przeprowadziliśmy analizy rynkowe i dofinansowaliśmy konstrukcję oraz zakup sprzętu – mówi Jan Chełkowski z Poznańskiego Parku Naukowo-Technologicznego, w którym Stowarzyszenie ma siedzibę.

W sali polisensorycznej powstały między innymi kurtyna świetlna, kolumny wodne w których dźwięk uwalnia bąbelki powietrza, odpowiednio podświetlona ściana – akwarium czy panel dotykowy wyzwalający dźwięki i kolory, kiedy stanie się w odpowiednim miejscu.

Stowarzyszenie Potrafię Więcej jest organizacją pożytku publicznego. Możesz wesprzeć jego działalność przekazując 1% swojego podatku. Wystarczy w formularzu PIT wpisać nr KRS: 0000241411.

od 7 lat
Wideo

Jakie są wczesne objawy boreliozy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto