Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Praca na wakacje dla młodych. Gdzie jej szukać? Na co zwracać uwagę? Rodzaje prac sezonowych, wymagania, zarobki

Gabriela Puczyłowska
Gdzie szukać dorywczej pracy na wakacje i ile można zarobić?

Przejdź dalej i sprawdź --->
Gdzie szukać dorywczej pracy na wakacje i ile można zarobić? Przejdź dalej i sprawdź --->Andrzej Szkocki / Głos Szczecinski
Lato to okres w którym pojawia się wiele ofert na rynku pracy. To czas ofertowego boom’u zwłaszcza w gastronomii, turystyce, rolnictwie czy handlu. Dużo młodych osób ma wtedy więcej wolnego, dlatego to świetna okazja na dodatkowy zarobek czy zdobycie doświadczenia zawodowego. Przedstawiamy rodzaje prac sezonowych oraz zarobki. Odpowiadamy: Czy nieletni mogą pracować? Jak uniknąć nieuczciwych pracodawców? Gdzie szukać pracy na wakacje oraz na co uważać?

Praca wakacyjna - dla kogo?

Dorywcza praca w wakacje to rozwiązanie dla osób, które się uczą, a potrzebują sobie trochę dorobić. Również to idealna okazja dla emerytów czy pracowników zmęczonych szarą rzeczywistością.

Jeśli nie planujesz żadnych wakacyjnych wyjazdów, masz w sobie dużo energii i chęci, to coś idealnego dla Ciebie! Przez ten krótki okres można zarobić bowiem całkiem pokaźną sumę, ponieważ prace te najczęściej są dobrze płatne.

Rodzaje prac sezonowych

  • Gastronomia - to chyba najbardziej oczywista forma wakacyjnego zarobku. Wiele restauracji poszukuje pracowników na różnego rodzaju stanowiska. Niestety do tej pracy potrzeba wiele cierpliwości i opanowania, dlatego nie jest to dla każdego.

  • Wypożyczalnie - w kurortach znajdziemy ich całkiem sporo. Zaczynając od wypożyczalni rowerów, kończąc na łodziach. Jest to praca dość lekka. Nasze zadanie polega tylko na wypożyczaniu, konserwacji i bezpiecznym przechowywania sprzętu.

  • Ratownik - masz uprawnienia aby być ratownikiem? To idealny czas dla Ciebie. Ratownicy są bardzo pożądani w okresie letnim, więc łatwo znaleźć pracę. Wystarczy posiadać odpowiednie uprawnienia.

    COMPONENT {"params":{"is_photo":"1","ids":[23004553]},"component":"selected"}

  • Turystyka - świetnie odnajdą się tu studenci turystki. Planowanie i oprowadzanie wycieczek to coś idealnego, aby nabrać doświadczenia zawodowego, na które przyszli pracodawcy zawsze zwracają uwagę.

  • Handel - zawsze w wakacje handel znacząco się rozwija, widać to już po małych miejscowościach turystycznych. Na każdym rogu można zauważyć jakieś sklepiki czy kioski. Zapotrzebowanie na ludzi do pracy jest więc ogromne. Można zatrudnić się w np. marketach lub w małych straganach (gdzie napracujemy się o wiele mniej).

  • Zbieractwo - okres letni to czas zbiorów wielu plonów, dlatego potrzeba jest wielu rąk do pracy. Niestety jest to dość trudny kawał chleba i trzeba się dużo napracować. Lecz gdy jesteśmy sumienni i nie poddajemy się tak łatwo, można zarobić w ten sposób spore pieniądze.

Praca na wakacje dla młodych: Sprawdź rodzaje prac i zarobki w galerii:

Dodatkowo, w tym czasie studenci powinni pomyśleć o praktykach lub stażu. Pomoże im to w znalezieniu przyszłej pracy oraz nabyciu doświadczenia.

Praca wakacyjna dla nieletnich

Aby dostać pracę jako osoba niepełnoletnia, należy spełniać następujące warunki: ukończyć co najmniej ośmioletnią szkołę podstawową, przedstawić świadectwo lekarskie (które potwierdza, że dana praca nie zagraża życiu i zdrowiu ) oraz posiadać zgodę rodziców lub opiekunów.

Portal CareerProfiles opublikował zestawienie 100 najbardziej perspektywicznych zawodów, czyli takich, które dają gwarancję zatrudnienia oraz całkiem niezłych zarobków. Na liście znalazło się aż 19 zawodów medycznych, z czego aż 6 – w pierwszej dziesiątce. Choć ranking dotyczy sytuacji w Stanach Zjednoczonych, to ma przełożenie na rynek pracy w Europie, w tym również w Polsce. Przedstawicieli jakich zawodów poszukują i będą potrzebować pracodawcy?

Zobaczcie na kolejnych slajdach. Możecie na nie przechodzić za pomocą STRZAŁEK lub GESTÓW w smartfonie.

TOP 10 perspektywicznych zawodów. Ci specjaliści mogą liczyć...

- Należy pamiętać, że osoba młodociana (poniżej 18 roku życia) nie może pracować w porze nocnej, pracach wzbronionych oraz nadgodzinach – mówił Jacek Strzyżewski, emerytowany inspektor pracy w Poznaniu.

Rodzaje prac dla nieletnich

  • Opieka nad zwierzętami - wiele osób w tym czasie wyjeżdża na urlopy. Często zdarza się tak, ze nie mogą zabrać ze sobą swoich pupili. Szukają więc kogoś kto się nimi zajmie na ten czas. Wyprowadzanie psa, karmienie kota czy rybek to łatwy sposób na zarobek dla nieletnich. Trzeba być tylko osobą odpowiedzialną, bo w końcu mamy pod opieką jakieś istnienie.
  • Rozdawanie ulotek - kolporter ulotek, to osoba, która przez roznoszenie ulotek reklamuje daną firmę lub instytucje. Często przyjmowane są osoby nieletnie, które potrzebują szybkich pieniędzy.

Gdzie szukać pracy na wakacje?

Jest wiele miejsc gdzie można szukać pracy na wakacje. Najlepiej zacząć od stron internetowych. Począwszy od wejścia bezpośrednio na stronę firmy, po portale ułatwiające nam to zadanie, takie jak: olx.pl, pracuj.pl, jober.pl, infoPraca.pl czy gumtree.pl.

Informacje dotyczące zatrudnienia można znaleźć też w urzędach pracy czy tradycyjnie w gazetach.

Również spacer po mieście bywa pomocny w tym zadaniu. Często na witrynach sklepowych można trafić na ciekawą ofertę. Ostatecznie można wejść do zakładu, który nas interesuje i samemu zapytać czy nie potrzebują pracownika do pomocy.

Na co uważać podczas prac sezonowych?

Na co zwracać uwagę podczas szukania pracy sezonowej? - Można trafić na nieuczciwych pracodawców i paść ofiarą oszustwa. Czasami pracownik po przepracowanym miesiącu nie otrzymał wynagrodzenia - to ciężka sytuacja, gdy wcześniej nie podpisał żadnej umowy. Dlatego tak ważne jest, aby praca była formalnie udokumentowana, najlepiej w formie papierowej - mówi Strzyżewski.

Należy omijać szerokim łukiem pracodawców, którzy:

  • nie chcą, aby doszło do podpisania umowy
  • w umowach stworzonych przez nich nie są podane: wysokość wynagrodzenia, przysługujące świadczenia, wymiaru pracy oraz na jakim stanowisku zostajemy zatrudnieni
  • oferują szybki, wysoki zarobek w krótkim czasie
  • nie proszą o podesłanie CV
Wojsko sprzedaje i wynajmuje nieruchomości, także w Wielkopolsce. Pod młotek idą zapomniane powojskowe tereny, działki, ale i nieruchomości, w których można mieszkać domy i mieszkania. Zainteresowanie jest spore. Wśród ofert, które Agencja Mienia Wojskowego udostępnia na swojej stronie, znajdują się zarówno mieszkania w dużych miastach, jak i pokaźne domy. Zobaczcie, jakie obecnie można kupić budynki od wojska - szczegóły na kolejnych slajdach naszej galerii. Sprawdź zdjęcia i ceny.


Przejdź do galerii -->

Wojsko sprzedaje i wynajmuje mieszkania i domy! Jakie nieruc...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto