MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Pracownik (prawie) za darmo

Monika KACZYŃSKA
Z pomocy urzędów pracy mogą korzystać także pracodawcy. Fot. P. Jasiczek
Z pomocy urzędów pracy mogą korzystać także pracodawcy. Fot. P. Jasiczek
Właściciele firm – także tych najmniejszych, którzy chcą zatrudnić pracowników mogą skorzystać z romaitych form pomocy z Powiatowych Urzędów Pracy.

Właściciele firm – także tych najmniejszych, którzy chcą zatrudnić pracowników mogą skorzystać z romaitych form pomocy z Powiatowych Urzędów Pracy. Sami jednak nie mogą mieć zaległości ani w urzędzie skarbowym, ani w ZUS-ie.

Planując stworzenie nowego miejsca pracy potencjalny pracodawca może skorzystać z rozmaitych form pomocy. Z niektórych z nich można skorzystać jedynie zatrudniając osoby w tzw. szczególnej sytuacji na rynku pracy, a więc takich, które nie ukończyły 25 roku życia albo przekroczyły 50, są długotrwale bezrobotne lub nie mają kwalifikacji zawodowych. Do tej grupy zaliczają się też niepełnosprawni i samotni rodzice dzieci młodszych niż 7 lat. Jednak korzystanie z pomocy związanej z tworzeniem miejsca pracy niesie ze sobą określone zobowiązania. Na ogół sprowadzają się one do zatrudniania przyjętej osoby (lub innej bezrobotnej) przez określony czas.

Praca za darmo

Firma, która potrzebuje pracownika (np. by zwiększyć liczbę obsługiwanych klientów), ale nie stać jej na jego pełne wynagrodzenie i obowiązkowe składki ZUS może wystąpić do urzędu pracy z wnioskiem o refundację części wynagrodzenia i składek ZUS w ramach prac interwencyjnych. Refundacja że nie może przekroczyć kwoty nieco wyższej niż 590 zł. Prace interwencyjne mogą trwać 6, 12, a w przypadku bezrobotnych, którzy przekroczyli 50 rok życia nawet 24 miesiące.

Faktyczna wysokość refundacji zależy od tego jakie warunki wynegocjuje pracodawca z Urzędem Pracy. – Na ogół im „trudniejszy” bezrobotny, tym wyższa refundacja – mówi Maria Sowińska -dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Poznaniu.

Pracodawca może także przyjąć bezrobotnego, który nie ma doświadczenia zawodowego i nie ukończył 25 lat (lub 27 – gdy jest absolwentem wyższej uczelni) na staż. Wtedy on sam w czasie trwania stażu nie ponosi żadnych kosztów, a Powiatowy Urząd Pracy wypłaca bezrobotnemu stypendium szkoleniowe oraz ołaca składkę ubezpieczeniową. Pracodawca ze swej strony deklaruje się, że po zakończeniu stażu lub szkolenia będzie zatrudniał bezrobotnego jeszcze przez jakiś czas.

Pieniądze do zwrotu

Inne formy pomocy to zwrot niektórych wydatków. Jeśli pracodawca tworzy nowe miejsce pracy może starać się o pieniądze na jego wyposażenie (w całości lub częściowo). Nawet jeśli wydał na nowe miejsce pracy kilkaset tysięcy złotych (np. kupując skomplikowaną maszynę) nie otrzyma z powrotem więcej niż 3 średnie pensje.
Ten kto zatrudniał bezrobotnego nie krócej niż przez rok i nadal go zatrudnia może starać się o częściową refundację opłacanych za niego składek ZUS. Jej maksymalna wysokość to także 3 średnie pensje.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto