Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Prof. Witold Orłowski: Poznań potrzebuje bardziej śmiałej strategii rozwoju...

RED
7 kapitałów Poznania
7 kapitałów Poznania Raport o Polskich Metropoliach 2015
Stolica Wielkopolski w "Raporcie o polskich metropoliach", niestety, nie wypadła najlepiej! Prof Wiktor Orłowski zauważa, że "Poznań potrzebuje bardziej śmiałej strategii rozwoju, wyeksponowania swoich atutów i przyciągnięcia większej liczby inwestorów, bo potencjał jest ogromny".

Firma doradcza PwC "Raport o polskich metropoliach” przygotowała po raz trzeci. Autorzy raportu przeanalizowali sytuację społeczno-gospodarczą w dwunastu dużych miastach Polski, należących do Unii Metropolii Polskich. Ich zdaniem najmocniejszą stroną Poznania są m.in. dobrze zarządzane finanse miasta, wysoka jakość kształcenia wyższego oraz czyste środowisko. Potencjał rozwojowy miasta jest jednak dużo większy. Niestety, nie jest on wykorzystany!

Zobacz też: Najpiękniejsze miasta w Polsce. Ranking bez Poznania!

W dwunastu analizowanych metropoliach - jak podają autorzy raportu - wytwarza się 34% Produktu Krajowego Brutto; a uwzględniając przylegające do nich obszary metropolitalne - to aż 54% PKB. Średnia dla analizowanych metropolii wynosi 34%. Poznań, ze wzrostem PKB na poziomie 28% w latach 2004-2012, wypada nieco gorzej

- Poznań potrzebuje bardziej śmiałej strategii rozwoju, wyeksponowania swoich atutów i przyciągnięcia większej liczby inwestorów, bo potencjał jest ogromny. Warto zastanowić się, jak sprawić, by w perspektywie 15-20 lat Poznań można było porównywać z takimi miastami jak Frankfurt czy Monachium” – podsumowuje Witold Orłowski, główny doradca ekonomiczny PwC i współautor raportu.

Na potencjał rozwojowy, opisany w raporcie, składa się analiza 7 kapitałów. Średnia dla miast wynosi 100. Najwyższym przeciętnym poziomem 7 kapitałów dysponuje Warszawa (135% średniego poziomu), Wrocław i Kraków (112-114%), Katowice i Poznań (107-109%) oraz Trójmiasto (103%).

Kapitały Poznania:
Instytucje (KID) 96
Ludzie (KLS) 118
Inwestycje (KAI) 109
Jakość życia (KJZ) 98
Wizerunek (KKW) 113
Infrastruktura (KTI) 103
Finanse (KZF) 114

- Poznań nadal cierpi z powodu syndromu zamkniętej twierdzy: zamożnego miasta, które z jednej strony dzięki tradycyjnym atutom, z wysokim etosem pracy i przedsiębiorczością na czele, bardzo dobrze poradziło sobie z wyzwaniami rozwoju gospodarczego, z drugiej zaś strony pozostało jeszcze nieco zamknięte i nieufne w stosunku do świata zewnętrznego - uważają autorzy raportu. - . Naszym zdaniem, większe otwarcie na świat, śmielsze planowanie i mniej konserwatywna strategia działania, nakierowana między innymi na pobudzanie aktywności społecznej, przyczyniłyby się do znacznej poprawy perspektyw rozwoju Poznania, którego ambicją powinno być doścignięcie w ciągu najbliższych dwóch dekad dobrze rozwiniętych miast Zachodniej Europy - dodają analitycy.

Źródło: Raport o Polskich Metropoliach 2015

Polecane wideo:

Zwycięzcy Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego 2015

Skomentuj:

Prof. Witold Orłowski: Poznań potrzebuje bardziej śmiałej strategii rozwoju...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto