Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Profilaktyka dla pracownika: co nam się należy?

Lilia Łada
Lilia Łada
Zgodnie z polskim prawem każdy pracodawca ma obowiązek zapewnić ...
Zgodnie z polskim prawem każdy pracodawca ma obowiązek zapewnić ... LTM Communications
Zgodnie z polskim prawem każdy pracodawca ma obowiązek zapewnić swoim pracownikom profilaktyczną opiekę medyczną. Ale czy zawsze wie, jak to robić i co się najbardziej opłaca?

Bardzo często niestety wygląda to tak, że pracownicy nie otrzymują odpowiedniej pomocy lub kierowani są do przypadkowej, a zazwyczaj to oznacza najtańszej przychodni, która nie zawsze odpowiednio oceni stan zdrowia pracownika lub zdiagnozuje przyczynę dolegliwości.

Pracodawca nie zawsze zdaje sobie sprawę z tego, że oszczędność tego rodzaju bywa pozorna. Zła diagnoza sprawia, że pracownik częściej trafia na zwolnienia lekarskie, leczy się dłużej, a to oznacza straty także dla firmy, w której pracuje. Stan zdrowia i zadowolenie pracowników są kluczowe dla rozwoju firmy. Opieka medyczna na wysokim poziomie to, obok dobrej atmosfery w miejscu pracy i pakietów socjalnych, najważniejszy czynnik motywujący do bardziej efektywnych działań.

Najpowszechniejsze z badań, które przejść musi każda pracująca osoba, to badania okresowe, które wykonuje się w odstępnie od dwóch do pięciu lat, w zależności od rodzaju wykonywanej pracy. Pracodawca kieruje na badania wstępne osoby nowozatrudnione lub zmieniające stanowisko pracy (w ramach tej samej firmy).

Badania kontrolne, ustalające ponownie zdolność do podjęcia pracy, przeznaczone są natomiast dla osób, które przebywały na zwolnieniu lekarskim dłużej niż 30 dni. Po zakończeniu badań otrzymujemy orzeczenie o naszej kondycji psychofizycznej, które następnie przedstawiamy pracodawcy.

Idealne badania powinny być kompleksowe, zgodne z przepisami i niedezorganizujące życia przedsiębiorstwa. Dlatego optymalną formą jest wykupienie pakietów dla pracowników, dzięki którym badania będą przeprowadzane jeszcze sprawniej.  Abonamenty oferowane są w wielu przychodniach i szpitalach. Są one opłacalne, wygodne, zwiększają lojalność pracowników, a tym samym efektywność ich pracy. W dodatku na wizytę nie trzeba długo czekać, jak to często ma miejsce w placówkach publicznej służby zdrowia. Abonament medyczny, obejmujący również działania profilaktyczne, pozwala przedsiębiorcy zmniejszyć zachorowalność w zakładzie pracy.

– Na rynku dostępne są różne rodzaje pakietów dla firm, mniej lub bardziej rozbudowane - mówi Aleksandra Wysoczyńska, prezes poznańskiego szpitala Med Polonia. – Najprostsze obejmują konsultację u lekarza medycyny pracy. W ramach pozostałych można zasięgnąć porady okulisty, neurologa, laryngologa, internisty, kardiologa, ginekologa i innych. Najdroższe warianty to abonamenty typu VIP, które poza standardowym pakietem obejmują dodatkowo leczenie stomatologiczne, rozszerzone konsultacje specjalistyczne, rehabilitację i opiekę szpitalną.

W celu wykonania badań najlepiej wybrać miejsce, które oferuje zarówno diagnostykę ambulatoryjną, a w razie konieczności również usługi szpitalne, co ułatwia procedurę realizacji ewentualnych zabiegów po badaniu. Prywatne placówki mogą zaproponować pacjentom szybszy dostęp do oferowanych usług, komfort przy ustalaniu terminów badań (dostosowanie do harmonogramu pracy) oraz najnowszy sprzęt.

– Wiele osób uważa, że prywatna klinika to miejsce elitarne. Tymczasem koszty leczenia w abonamencie są opłacalne, a ponadto mamy pewność, że wykonywane usługi są wysokiej jakości – podkreśla Aleksandra Wysoczyńska, prezes Med Polonii.

Według raportu firmy PwC, już jedna piąta pieniędzy na rynku medycznym trafia do prywatnych oddziałów służby zdrowia. Pracodawca zyskuje pewność, że pracownik jest dobrze przygotowany do pracy, a pracownik zadowolenie, co zwiększa jego motywację do pracy.




**

**

 

od 7 lat
Wideo

Jakie są wczesne objawy boreliozy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto