Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Projekt Cyryl, czyli wirtualne muzeum Poznania [ZDJĘCIA]

Waldemar Kaiser
Cyfrowe Repozytorium Poznania to tysiące zdjęć. Znajdziesz je pod adresem:  www.cyryl.poznan.pl
Cyfrowe Repozytorium Poznania to tysiące zdjęć. Znajdziesz je pod adresem: www.cyryl.poznan.pl screen strony cyryl.poznan.pl
Projekt Cyryl w przyszłym roku obchodzić będzie jubileusz - świat ujrzał bowiem w 2010 roku. Narodził się jako Multimedialne Centrum Edukacji Regionalnej w Wydawnictwie Miejskim Posnania. Miał służyć pomocą nauczycielom. Szybko jednak ewoluował w Cyfrowe Repozytorium Lokalne Poznań...

Wszystko zaczęło się od Stanisława Wiktora, dziennikarza i fotoreportera "Gazety Poznańskiej", który podarował Wydawnictwu Miejskiemu Posnania kilkanaście tysięcy posegregowanych i opisanych negatywów z lat 70. i 80. XX wieku.

Tak to wspomina Danuta Bartkowiak na stronach projektu CYRYL:

Obdarzył mnie wielkim zaufaniem, wierzył, że nie pozwolę tej kolekcji zniszczyć, podzielić, zapomnieć… Wiedziałam, że nie mam warunków, żeby te negatywy przechowywać, że Wydawnictwo Miejskie Posnania nie jest instytucją archiwalną. Wiedziałam to wszystko, ale nie mogłam odmówić.

Początkowo portal miał być swego rodzaju wirtualnym muzeum, na stronach którego eksponowane byłyby dokumenty, fotografie, plakaty, filmy, nagrania audio i prezentacje multimedialne, dotyczące historii Poznania. Na wirtualna ekspozycję składałyby się różnego rodzaju zabytki rozproszone w różnych instytucjach muzealnych i archiwalnych. Materiały, głównie adresowane do nauczycieli, uczniów, studentów i osób piszących o dziejach stolicy Wielkopolski, miały być "uporządkowane w zintegrowane cykle tematyczne".

Zobacz też: Żydzi w Poznaniu. Projekt Fira [ZDJĘCIA]

Pojawienie się możliwości finansowania przedsięwzięcia ze środków ministerialnych spowodowało zmianę koncepcji projektu. Powstało konsorcjum instytucji zawiadujących poznańskimi zbiorami archiwalnymi. Narodził się CYRYL, czyli Cyfrowe Repozytorium Lokalne. Nawiązanie do słynnego prezydenta Poznania Cyryla Ratajskiego jest - jak przekonuje Danuta Książkiewicz-Bartkowiak, koordynator projektu - zamierzone i celowe.

Pieniądze z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pozwoliły na utworzenie pracowni digitalizacyjnej i rozpoczęcie cyfryzacji archiwaliów oraz uruchomienie portalu, na stronach którego znalazły się materiały z poznańskich bibliotek, muzeów, teatrów, galerii, ośrodków kultury, Międzynarodowych Targów Poznańskich i ze zbiorów prywatnych.

Zobacz też: Projekt Cyryl. Poznań w latach 70. - zobacz zdjęcia Stanisława Wiktora

Skomentuj:

Projekt Cyryl, czyli wirtualne muzeum Poznania [ZDJĘCIA]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto