Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Proszek do pieczenia skażony melaminą

Redakcja
Melamina w proszku do pieczenia? Prawdopodobnie tak, ale nie ma powodów do paniki - uspokaja Andrzej Wieland, szef pionu żywności wielkopolskiej Inspekcji Sanitarnej.

Melaminę - aromatyczny związek chemiczny często stosowany do zawyżania zawartości białka w paszach dla zwierząt - znaleziono w partii kwaśnego węglanu amonu sprowadzanego z Chin przez jedną z poznańskich firm. Substancja ta używana jest m.in. do produkcji opakowań plastikowych, porcelany, ale także proszku do pieczenia.

We wrześniu światem wstrząsneła wiadomość o śmierci czterech chińskich noworodków po spożyciu mleka skazonego melaminą. U ponad sześciu tysięcy dzieci stwierdzono wtedy poważne powikłania.

Poznański importer kwaśnego węglanu amonu zażądał od chińskiego dostawcy kompletu dokumentów bezpieczeństwa wymaganych w międzynarodowym obrocie. - I chociaż wszystkie mu dostarczono, postanowił zlecić Instytutowi Weterynarii w Puławach badanie na obecność melaminy - wyjaśnia Andrzej Wieland. - Wtedy okazało się, za zawartość melaminy w próbkach pobranych z 40-tonowej partii wodorowęglanu amonu przekracza normy.

Importer zdecydował się na wycofanie ze sprzedaży całej partii wyprodukowanego ze skażonego melaminą kwaśnego węglanu amonu proszku do pieczenia. - Towar wycofywany jest od czwartku - dodaje Andrzej Wieland. - Nadzorujemy i sprawdzamy postępowanie importera. Na razie nie mamy żadnych podstaw do wydania jakichkolwiek decyzji administracyjnych.

Warto podkreślić, że poznańska firma sama zdecydowała zarówno o przeprowadzeniu badań oraz o sprawdzeniu producentów kupujących od niej kwaśny węglan amonu, czy aby nie używają go do celów spożywczych. Zwłaszcza, że znana jest zawartość szkodliwego związku w kwaśnym węglanie sodu, a nie badano ilości melaminy w proszku do pieczenia wyprodukowanym ze skażonego wodorowęglanu amonu.

- Nie ma powodów do paniki, ponieważ proszku do pieczenia nikt nie spożywa w stanie surowym. Zawsze jest tylko częścią gotowego produktu - tłumaczy Andrzej Wieland. - Tymczasem normy unijne dopuszczają zawartość 2,5 miligrama melaniny na kilogram mleka, które możemy spożywac niczym nie rozcieńczone.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto