Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Protest służb mundurowych w Poznaniu (zdjęcia)

Zenon Zabawny
Zenon Zabawny
Protest służb mundurowych w Poznaniu
Protest służb mundurowych w Poznaniu Zenon Kubiak
Gigantyczny pochód strażaków, policjantów, strażników więziennych i granicznych przeszedł przez miasto, domagając się równych podwyżek.

Zapowiedziane przez rząd podwyżki płac dla pracowników służb mundurowych mają objąć jedynie policjantów i żołnierzy. To oburzyło pozostałe służby „mundurówki” – strażaków, a także funkcjonariuszy straży granicznej i więziennej.

W południe na Starym Rynku rozpoczął się protest mundurowych domagających się takich samych (300 zł) podwyżek. Co ciekawe, w manifestacji biorą udział także policjanci, którzy chociaż sami mają obiecane podwyżki, solidaryzują się z kolegami ze straży pożarnej, więziennej i granicznej.

- Za te 300 srebrników rząd nie kupi sobie policjantów – mówił do protestujących Andrzej Szary, przewodniczący Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów województwa wielkopolskiego. – Jesteśmy z wami, bo wiemy, że w podobnej sytuacji wy też będziecie po naszej stronie.

W proteście bierze udział kilka tysięcy osób, które przeszły ze Starego Rynku pod Wielkopolski Urząd Wojewódzki. Tam odczytano treść petycji, którą przekazano na ręce wojewody Piotra Florka, prosząc o przekazanie jej premierowi Donaldowi Tuskowi.

Na jeden z postulatów domagający się zwołania rozmów w sprawie obecnej sytuacji, wojewoda odpowiedział od razu, zapraszając przedstawicieli związków zawodowych na spotkanie 19 stycznia. Jeśli chodzi o główny postulat, czyli podwyżki, wojewoda zwracał uwagę, że budżet państwa nie jest z gumy.

- Ja też chciałbym dostać podwyżkę, a także podnieść pensje pracownikom mojego urzędu, którzy podwyżek nie mieli od czterech lat – mówił, przyjmując petycję wojewoda. – Jeśli chodzi o pieniądze przekazywane na bezpieczeństwo obywateli, to przypominam, że w ostatnich latach duże nakłady trafiły na lepsze wyposażenie chociażby strażaków.

Wojewoda przypomniał też, że podwyżki dla policjantów i żołnierzy mają wejść w życie 1 lipca i być może do tego czasu uda się znaleźć rozwiązanie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto