Przebarwienia na twarzy – jak im przeciwdziałać i jak redukować

Materiał informacyjny chantarelle.pl

Przebarwienia na twarzy to jeden z większych wyzwań kosmetologii. Każdy z nas chce mieć zdrowy i równy koloryt skóry bez plam. Warto dowiedzieć się o nich nieco więcej - jak powstają przebarwienia i plamy na skórze, jakie czynniki je wywołują, czy mamy wpływ na ich tworzenie, jak możemy im przeciwdziałać i skutecznie je zwalczać.

Przyczyny powstawania przebarwień skóry

Zaburzenia pigmentacji skóry mogą mieć różnorodne przyczyny zarówno wewnętrzne, jak i wewnętrzne. Wiedza o przyczynach oraz o mechanizmie ich powstawania pozwoli nam unikać zagrożeń je wywołujących, a także poszukać właściwych środków zaradczych, gdy zmiany już się pojawią.

Typowymi czynnikami wewnętrznymi wywołującymi przebarwienia mogą być procesy zapalne i skutki uboczne działania leków. Natomiast wśród czynników zewnętrznych najważniejszym z nich jest działanie promieniowania UV. Warto pamiętać, że może to być naturalne promieniowanie słoneczne, ale także promieniowanie niebieskie Blue wytwarzane sztucznie (emitowane przez ekrany komputera, telewizora, telefonu). Istotną i niestety narastającą przyczyną nadmiernej pigmentacji skóry jest też zanieczyszczenie środowiska.

Rodzaje przebarwień

Koncentrując się na grupie przebarwień posłonecznych należy je podzielić na:

• zmiany hiperpigmentacyjne (piegi, znamiona soczewkowate, ostuda)
• zmiany hipopigmentacyjne (odbarwienia).
Każda ze zmian ma swoją charakterystykę, co przekłada się na najlepsze sposoby zapobiegania i usuwania takich zmian.

Najbardziej rozpowszechnione zmiany pigmentacyjne to piegi. Są to plamy o typowej średnicy 1 do 2 mm cechujące się równomiernym zabarwieniem i wyraźnie zdefiniowaną granicą. Ich liczba może wynosić kilka pojedynczych plamek lub też setki. Pojawiają się najczęściej w dzieciństwie na eksponowanych powierzchniach skóry pod wpływem działania słońca, ale istotny jest tu też czynnik genetyczny. Rzadko stosuje się względem nich terapie wybielające. Osoby, którym jednak zależy na redukcji piegów, mogą stosować te same techniki rozjaśniające, co w przypadku niżej opisanych plam soczewkowatych.

Plamy soczewkowate to zmiany hiperpigmentacyjne o rozmiarze najczęściej 1 do 3 cm o kolorze od jasno żółtego do ciemno brązowego. Pojawiają się na powierzchni skóry w związku z chroniczną lub intensywną ekspozycją na promieniowanie UV. Powstają na skutek nadmiernej proliferacji melanocytów i tym różnią się od piegów, w przypadku których źródłem jest nadmierna produkcja melaniny. Terapia redukcji plam soczewkowatych obejmuje takie techniki jak peelingi, krioterapia i laseroterapia, a także powierzchniowe działania przeciwpigmentacyjne, za pomocą odpowiednio dobranych kremów.

Innym powszechnym zaburzeniem pigmentacyjnym jest ostuda. Są to plamy pojawiające się także na eksponowanych partiach skóry, jednak ich występowanie wiąże się z gospodarką hormonalną. Mogą one pojawiać się w czasie ciąży, ale także w związku ze stosowaniem terapii hormonalnej oraz leków z grupy antykonwulsantów lub mogą mieć one charakter idiopatyczny. Ostuda częściej występuje u osób o ciemniejszej karnacji (fototyp IV do VI), a także dziewięciokrotnie częściej u kobiet niż u mężczyzn. W terapii ostudy stosuje się retinoidy, a także substancje złuszczające o działaniu rozjaśniającym takie jak kwas azelainowy.

Innym rodzajem zmian są plamy cafe au lait. Ich nazwa pochodzi z języka francuskiego i oznacza kawę z mlekiem, co jednocześnie określa kolor tych plam. Mogą one mieć rozmiar od 1 do 20 cm i występować w dowolnej lokalizacji ciała. Mają charakter epidermalny i wiążą się z nadprodukcją melaniny w melanocytach. Względem nich stosowana jest najczęściej laseroterapia.

Redukcja przebarwień wg ekspertów Chantarelle

Czy jesteśmy bezradni wobec tych problemów skórnych? Wcale nie – latem bezwzględnie należy pamiętać o stosowaniu filtrów fotoprotekcyjnych. A w pozostałe pory roku? Zawsze należy znaleźć czas na wizytę u kosmetologa, dobranie właściwych kosmetyków oraz skorzystanie z peelingów lub laseroterapii. W ofercie profesjonalnej marki kosmetycznej CHANTARELLE znajduje się wiele zabiegów skutecznie i trwale redukujących przebarwienia o różnej etiologii:

AGEMELAN HOLISTIC
Innowacyjny dermoprogram ukierunkowany na redukcję zmian pigmentacyjnych – przebarwień i nierównego kolorytu skóry. Ponadto przyczynia się do hamowanie melanogenezy i oczyszczenia komórkowego. Wpływa na odnowę kolagenu i struktury skóry, których uszkodzenia wywołują i nasilają zmiany pigmentacyjne. Zawiera system antybakteryjny i antyoksydacyjny Nisinoxid®, biomimetyczny peptyd najnowszej generacji oraz kompleksy witamin C w kapsułkach.

SEBUMELAN HOLISTIC
Kuracja redukująca pozapalne zmiany pigmentacyjne, regulująca melanogenezę, a jednocześnie normalizująca wydzielanie sebum, niwelująca pory i objawy stanów zapalnych. Dlatego też jest ona przeznaczona dla skóry tłustej, łojotokowej, trądzikowej i mieszanej. Kosmetyki zawierają system antybakteryjny i antyoksydacyjny Nisinoxid®, kapsułkowany kompleks wyselekcjonowanych kwasów Omega 3-6-9, biomimetyczny peptyd najnowszej generacji oraz ekstrakt ze śliwki kakadu o wysokiej zawartości witaminy C.

SUPERIOR YOUTH BOOST
Profesjonalny system do całorocznej intensywnej kuracji odnowy i regeneracji skóry. Zawiera mikrokapsułkowany czysty retinol, niacynamid, neuroaktywny kwas GABA oraz bogatą formułę składników aktywnych. Daje on spektakularne, natychmiast widoczne efekty odmłodzenia i długotrwałej poprawy kondycji skóry, w szczególności rozjaśnienia przebarwień i przywrócenia zdrowego kolorytu.

PLATINUM PEEL & CURE MELANER 46%
Laserowy peeling dla skóry z przebarwieniami o różnej etiologii. Peeling zawiera odmładzającą i antybakteryjną platynę, kwasy rozjaśniające i redukujące przebarwienia: mlekowy, cytrynowy, salicylowy i kojowy oraz składniki silnie depigmentujące: bio-hydrochinon i ekstrakt z mącznicy (arbutyna).

PDT BLACK ESSENTIAL Depigmentacja i Redukcja Przebarwień
Laserowy zabieg rozjaśnia przebarwienia powierzchniowe: plamy soczewicowate (posłoneczne, starcze, „wątrobowe”), piegi, melasmę naskórkową i przebarwienia mające źródło w skórze właściwej. Zawiera pozyskiwany z żonkila morskiego składnik neuro-aktywny o właściwościach redukujących powierzchnię i zabarwienie plam, rozjaśniające witaminę C i ekstrakt z amla oraz bio-hydrochinon o skuteczności wybielającej porównywalnej do hydrochinonu.

C’MODULAR AGE
Linia kosmetyków przeciw fotostarzeniu i starzeniu skóry, wygładzająca zmarszczki, redukująca przebarwienia, wzmacniająca naczynka. Zawiera stabilne postaci witaminy, także kompleks witamin C w kapsułkach, kompleks kwasu askorbinowego z alantoiną, kapsułkowaną kurkuminę o stopniowym uwalnianiu, która hamuje reprodukcję melaniny.

PEELINGI CHEMICZNE Z M-KWASAMI
• dla skóry dojrzałej: kwas pirogronowy, kwas kojowy, kwas mlekowy, kwas glikolowy, kwas cytrynowy
• dla skóry wrażliwej: kwas azelainowy, kwas laktobionowy i kwas ferulowy.

Tak szeroki wybór zabiegów i kosmetyków do pielęgnacji domowej marki Chantarelle pozwoli wybrać najlepszą metodę do redukcji przebarwień różnego pochodzenia. Warto jednak wcześniej skonsultować się ze swoim kosmetologiem lub ekspertem Chantarelle. Zapraszamy do kontaktu poprzez stronę www.chantarelle.pl

Materiał oryginalny: Przebarwienia na twarzy – jak im przeciwdziałać i jak redukować - Nasze Miasto

Dodaj ogłoszenie