Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przebudują budynki po szpitalu przy ul. Szkolnej. Co tam będzie? [ZDJĘCIA]

Grzegorz Okoński
W murach dawnego szpitala będzie ulokowane centrum opieki nad seniorem, a w jego ramach także część hotelowa i mieszkalna.
W murach dawnego szpitala będzie ulokowane centrum opieki nad seniorem, a w jego ramach także część hotelowa i mieszkalna. Grzegorz Dembiński
Budynek szpitala przy ul. Szkolnej został sprzedany 1,5 roku temu. Nowy nabywca chce tu zrobić centrum opieki dla seniorów. Przebudowa obiektu wkrótce ma się rozpocząć. Część zabudowań zostanie rozebrana.

Szpital był nadzieją miejskiego budżetu w 2013 roku, gdy miasto spodziewało się, że otrzyma za obiekt 71 milionów złotych. Spodziewany zysk ze sprzedaży jedenastu budynków i kilkunastu tysięcy metrów kwadratowych powierzchni w bardzo atrakcyjnym miejscu był nawet uwzględniony w wieloletnim planie finansowym. Ale z drugiej strony część kompleksu wpisana jest do rejestru zabytków, co mogło zniechęcać potencjalnych inwestorów.

Po dwóch nieudanych licytacjach padł nawet pomysł wprowadzenia do ogłoszenia przetargowego możliwości wyburzenia starego szpitala, ale nie zgodził się na to miejski konserwator zabytków. Ostatecznie cena spadła do ponad 40 milionów złotych i obiekt kupiła spółka Medi-system. W murach dawnego szpitala będzie ulokowane centrum opieki nad seniorem, a w jego ramach także część hotelowa i mieszkalna.

Na razie przy ul. Szkolnej nie widać krzątających się ekip budowlanych, ale plany są ambitne.

- Inwestor chciał tu otworzyć m.in. klinikę rehabilitacyjną, dom seniora i apartamenty senioralne – mówi Tomasz Dworek, radny Rady Osiedla Stare Miasto. - Dom Seniora miałby być według planów uruchomiony w 2020 roku, i zapewniałby około 140 miejsc, do tego jednocześnie oddane miałyby być do dyspozycji apartamenty. Rok później inwestor zamierzał otworzyć klinikę z pełnym zakresem rehabilitacji ortopedycznej, neurologicznej i kardiologicznej, na około 180 łóżek. To brzmi dobrze, ale mieszkańcy mają pytanie o dostępność do części obiektów nie tylko dla seniorów i pacjentów. Pierwsze prace przeprowadzono w 2017 roku pod nadzorem konserwatora zabytków i było to odsłonięcie elementów fasady, by określić ich stan.

- Znamy zapowiedzi dotyczące potencjalnej rozbiórki kilku budynków w ramach kompleksu, czy przywrócenia przedwojennej elewacji z neogotyckimi zdobieniami, ale trudno uzyskać informacje związane z dostępem do tego miejsca dla poznaniaków i turystów. Są tu bowiem ważne dla historii i kultury zabytki – mówi Tomasz Dworek.

Wiadomo, że zachowany ma być budynek główny szpitala przy ul. Szkolnej, w którym umieszczony zostanie dom seniora, czterokondygnacyjny budynek przy ul. Koziej 9 – dawne skrzydło klasztoru karmelitanek, z częścią zabytkową z połowy XVIII wieku, ponadto budynek przy ul. Koziej – z tym, że bez wejścia z ulicy, dwukondygnacyjny z końca XIX wieku, rozbudowany w 1920 roku, a także trzykondygnacyjny budynek na dziedzińcu, będący dawną kuchnią centralną i sąsiedni budynek półtorakondygnacyjny. Zachowany będzie klon, pomnik przyrody.

- Biorąc pod uwagę wagę zabytków, a także planowany charakter dużej, ponad jednohektarowej działki w historycznym centrum Starego Miasta, należy publicznie zadać pytania o dostępność do baszty i willi Cegielskiego, jak i całej przestrzeni – mówi Tomasz Dworek. - Czy będzie to zamknięte osiedle czy przestrzeń publiczna, podobnie jak jest to w przypadku Starego Browaru?

W tym pytaniu chodzi o zachowanie dostępu do pozostałości dawnej, średniowiecznej baszty armatniej, odsłoniętej w okresie 2007 - 2008 r. Miasto ma koncepcję udostępnienia ich po nadbudowaniu jednej kondygnacji z odtworzonymi strzelnicami, pokazaniem miejsc, gdzie biegł mur i utworzeniem ścieżki dydaktycznej. Ponadto na terenie szpitala, przy ul. Koziej, stała do początków ubiegłego wieku willa Hipolita Cegielskiego, w której bywali m.in. Ignacy Paderewski, czy Henryk Sienkiewicz. Był to jeden z pierwszych budynków w Poznaniu, do których doprowadzono wodę z nowego wodociągu i założono instalację wodociągową.

Ostatecznie willa została włączona do zabudowań szpitalnych i na jej bazie zbudowano oddział dziecięcy. Inwestor zapewnia, że rozbiórce ulegną mniejsze budynki na dziedzińcu, m.in. dawne toalety, kuchnia, octownia, magazyn, kanał samochodowy. Ponieważ wszystko odbywa się w porozumieniu z konserwatorem zabytków, pozostałości baszty i budynek na bazie willi zapewne pozostaną.

- Obecnie czekamy na pozwolenia na rozbiórkę i szukamy generalnego wykonawcy prac rozbiórkowych – mówi Magdalena Michalska z Medi-system. - Do końca czerwca prace w tym zakresie powinny ruszyć. Oczywiście wszystko odbywa się w porozumieniu z miejskim konserwatorem zabytków i Urzędem Miasta Poznania.

Pożar budynku w Folwarku Wąsowo - zobacz wideo:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto