Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przechodnie bohaterami piątych spotkań z Bliskimi Nieznajomymi

Redakcja
Co łączy musical na podstawie „Dzieci z dworca Zoo” z historią ...
Co łączy musical na podstawie „Dzieci z dworca Zoo” z historią ... Sebastian Gabsch
Co łączy musical na podstawie "My, dzieci z dworca Zoo" z historią ruchu Wolność i Pokój? Ich bohaterami są zwyczajni ludzie!

W czwartek rozpoczyna się już piąta odsłona Europejskich Spotkań Teatralnych Bliscy Nieznajomi. Prezentowane w ich ramach spektakle przygotowane przez najlepsze zespoły teatralne łączy zawsze tematyka.


V Europejskie Spotkania Teatralne
Bliscy Nieznajomi

24-27 maja 2012
Teatr Polski

- Pierwszy cykl trzech edycji był takim zmniejszającym się sposobem przyglądania się temu, co się dzieje między narodami, pierwsza edycja to Blizny historii, druga - Wykluczeni, czyli mniejsza perspektywa przyglądania się temu, co dzieje się w społeczeństwie i trzecia, najmniejsza, ale nie najmniej ważna – Święta rodzina – opowiada Paweł Szkotak, dyrektor Teatru Polskiego.

Rok temu rozpoczął się nowy trzyletni cykl Bliskich nieznajomych, a pierwsze spotkania w tym cyklu dedykowane były Herosom i heroinom.
- Pokazywaliśmy spektakle, które odwoływały się do wielkich bohaterów naszej literatury – wspomina Paweł Szkotak. - Zastanawialiśmy się, czy istnieje coś takiego szczególnego dla nas Europejczyków, czy istnieje jakiś specjalny rodzaj mitologii europejskiej, jakiegoś systemu wartości, do którego się wszyscy odnosimy i jak ci bohaterowie funkcjonują w dzisiejszych czasach.

Tegoroczna edycja Bliskich nieznajomych jest jakby odwróceniem ubiegłorocznej. Tytułowi Przechodnie, ludzie zwyczajni, albo tacy, którzy są bohaterami jednego dnia, ludzie, którzy są niezwyczajni, albo często znajdują się w niezwyczajnych sytuacjach, niezwyczajnych warunkach i tam są postawieni pod przymusem trudnego wyboru.
- Od tego „tak” albo „nie” tych zwyczajnych ludzi zależy bardzo wiele – wyjaśnia Paweł Szkotak. - Zależy czasem powodzenie, dobrobyt społeczeństw, wartości jakie wyznajemy i tak dalej.

W programie tradycyjnie już znajdziemy spektakle polskie i z zagranicy. Wśród nich przedstawienie, które jest adaptacją legendarnej książki „My, dzieci z dworca Zoo”.
- Książka jest zapisem historii życia bardzo młodej dziewczyny, która już w wieku 12 lat zaczęła eksperymentować z narkotykami, w wieku lat 14 zaczęła używać narkotyków twardych, zarabiała na nie prostytucją – opowiada Szkotak. - Bardzo niezwykłe są losy tej książki. Wydawało się, że to będzie pozycja, która skutecznie odstraszy nastolatków od eksperymentowania z narkotykami, a stało się coś wręcz przeciwnego. Książka, która była zapisem podróży do ciemności, stała się w dziwny perwersyjny sposób atrakcyjna i właściwie do dzisiaj jest otoczona sławą czegoś bardzo granicznego.

Za „My, dzieci z dworca Zoo” zabrał się teatr Schaubuhne - jedna z najważniejszych scen niemieckich, teatr który podejmuje bardzo ważne społeczne tematy i robi je w bardzo nowoczesnej formie.
- Kiedy twórcy zastanawiali się nad tym, czego z tej książki na pewno nie można zrobić, to doszli do przekonania, że nie można by z niej zrobić musicalu. I postanowili właśnie zrobić musical – zapowiada Paweł Szkotak.

Drugie zagraniczne przedstawienie to spektakl z Rumunii – Blifat Gabrieli Pintilei w wykonaniu teatru Odeon z Bukaresztu.
- To będzie propozycja lżejsza, nie dotykająca tak ciemnych stron życia – mówi Szkotak.
Oprócz tego zobaczymy pięć polskich przedstawień, w tym cztery zrealizowane przez teatry spoza Poznania.

- Przyjeżdżają do nas wielcy aktorzy, a także wielcy reżyserzy – zapowiada Paweł Szkotak. - Chciałbym zwrócić uwagę na spektakl Zbyszka Brzozy Sprawa operacyjnego rozpoznania. To jest spektakl, który jest ciekawą propozycją artystyczną, ponieważ z jednej strony opiera się o „Płomienie” Stanisława Brzozowskiego, bardzo ważną pozycję w polskiej literaturze i o materiały operacyjne ówczesnego SB, które rozpracowywało taki ruch Wolność i Pokój, starsi państwo pamiętają co to było. To był bardzo unikatowy ruch społeczny, tacy młodsi bracia Solidarności – można by powiedzieć. Ruch, który rozpoczął się od takiego protestu i chęci wywalczenia zastępczej służby wojskowej, a potem przerodził się w ruch polityczny.

Bliscy nieznajomi rozpoczną się ostatnią premierą sezonu w Teatrze.

- Spektakl nazywa się Ocalenie i jest realizacją trzech testów: „Letników” Gorkiego oraz scenariuszy „Ofiarowania” i „Stalkera” Tarkowskiego – mówi Maciej Podstawny, reżyser spektaklu. - I opowiada o końcu świata. Nie robiliśmy z tych trzech tekstów jednej całości, ale pozwoliliśmy sobie zrobić trzy jednoaktówki, które połączone są osobami bohaterów, miejscem – pewnym letniskowym domem, do którego uciekła grupa ludzi w obliczu zagrażającej światu katastrofy i ostatnie pięć dni istnienia świata spędza.

Więcej o "Ocaleniu" w Teatrze Polskim przeczytasz w MM Moje Miasto Poznań w środę.

Bliscy nieznajomi 2012: Przechodnie - program festiwalu:


czwartek, 24 maja 2012

19.00 - Malarnia
Teatr Polski w Poznaniu: Ocalenie wg Maksyma Gorkiego i Andrieja Tarkowskiego
reż. Maciej Podstawny – premiera



"Ocalenie" - fot. Tomasz Ziółkowski

Występują: Barbara Prokopowicz, Ewa Szumska, Kornelia Trawkowska, Piotr Kaźmierczak, Maciej Litkowski, Paweł Siwiak, Wiesław Zanowicz

W Europie rozpoczęła się właśnie seria katastrof, która zmiecie naszą cywilizację. Ktoś – jednak – gdzieś, rozpoczął trzecią wojnę. Letnicy, uwięzieni na obrzeżach cywilizacji, ale w zasięgu bomby atomowej, stają wobec pytania: a ty – co zrobiłbyś z ostatnimi dniami życia? Twoje serce może przestać bić w każdej chwili.

piątek, 25 maja 2012

godz. 18.00 - Malarnia
Teatr Ateneum im. Stefana Jaracza w Warszawie: Miasto Jewgienij Griszkowiec
reż. Artur Urbański



"Miasto" - fot. Marcin Wegner

Występują: Sylwia Zmitrowicz, Przemysław Bluszcz, Wojciech Brzeziński, Arkadiusz Nader, Marian Opania

Czas trwania przedstawienia: 1 godz. 15 min. /bez przerwy/

Ten sam adres, te same problemy, ci sami ludzie. Główny bohater sztuki Jewgienija Griszkowca szuka wyjścia ze ślepej uliczki zwykłego życia. Wokół niego ktoś robi remont, ktoś się żeni, ktoś się odchudza..., a On obsesyjnie zadaje sobie jedno pytanie: jak żyć i odczuwać naprawdę? Wie, że musi coś zmienić. Dlatego z premedytacją niszczy swoje małżeństwo i planuje ucieczkę. Czy uda mu się odzyskać utraconą nadzieję i wyrwać z objęć tytułowego Miasta?

godz. 20.00 - Duża scena
Teatr Polski we Wrocławiu: Kazimierz i Karolina Ödön von Horváth
reż. Jan Klata



"Kazimierz i Karolina" - fot. Natalia Kabanow

Występują: Sylwia Boroń, Paulina Chapko, Anna Ilczuk, Dominika Kojro, Wiesław Cichy, Marcin Czarnik, Marian Czerski, Jakub Giel, Tomasz Lulek, Michał Majnicz, Marcin Pempuś, Edwin Petrykat, Bartosz Porczyk, Andrzej Wilk, ze specjalnym udziałem Maćka Prusaka/Marka Stapkiewicza w roli Ciecia

Czas trwania przedstawienia: 1 godz. 35 min. /bez przerwy/

Kazimierz i Karolina są zakochani, ale sytuacja, w jakiej się znajdują, jest niełatwa, Kazimierz właśnie stracił pracę i czuje się przegrany. Jest pewien, że w oczach Karoliny stał się kimś gorszym, że Karolina nie będzie go już chciała. Boi się i dlatego staje się dla swojej dziewczyny nieprzyjemny. Karolina zaczyna grać z Kazimierzem w skomplikowaną grę uczuciową – uwodzi robiącego karierę młodego krawca i bogatego fabrykanta. Pozornie awansuje społecznie, ale tak naprawdę zostaje wykorzystana. Związek Kazimierza i Karoliny, który miał szansę być wielką miłością, rozpada się, bo otaczająca rzeczywistość wystawia go na próbę. Jest to rzeczywistość kryzysu, politycznej rewolucji i krwiożerczego kapitalizmu. Opowieść Ödöna von Horvátha napisana niemal sto lat temu wydaje się w dzisiejszych niepewnych czasach jeszcze bardziej aktualna. Jan Klata zrobił z tej dramatycznej historii bardzo zabawne i ironiczne przedstawienie o współczesnej Polsce. Bohaterowie von Horvátha są w jego interpretacji groteskowymi figurami odgrywającymi swoje role w sztucznej przestrzeni galerii handlowej.

godz. 22.00 - Cafe Teatralna
Spotkanie z twórcami spektakli
Prowadzenie: Łukasz Drewniak

sobota, 26 maja 2012

godz. 17.00 - Malarnia
Teatrul Odeon z Bukaresztu (Rumunia): Blifat Gabriel Pintilei
reż. Alexandru Mihail



"Blifat" - fot. George Dăscălescu

Występują: Ioana Anastasia Anton, Angela Ioan, Laurenţiu Lazăr, David Petcu, Mihai Smarandache

Czas trwania przedstawienia: 1 godz. 10 min. /bez przerwy/

Zwykła rumuńska rodzina. Trzypokojowe mieszkanie. Matka, ojciec i trójka dzieci: Najstarsze, Średnie, Najmłodsze. Zupełnie zwyczajna niedziela. Aż do czasu... Od tego momentu nic nie będzie takie samo. Nikt nie spodziewa się, jaką wiedzę posiadło Najmłodsze dziecko...

godz. 19.00 - Duża scena
Schaubühne Berlin (Niemcy): Christiane F. – My, dzieci z dworca Zoo
Kai Hermann, Horst Rieck
realizacja: Patrick Wengenroth



"Christiane F. – My, dzieci z dworca Zoo" - fot. Sebastian Gabsch

Występują: Jule Böwe, Lea Draeger, Franz Hartwig, Ulrich Hoppe, Matze Kloppe, Patrick Wengenroth

Czas trwania przedstawienia: 1 godz. 20 min.

Christiane F. początkowo odnajduje w swojej paczce przyjaciół poczucie wolności i akceptacji, którego nie doświadcza w domu. Głównym motorem tego złudnego poczucia bezpieczeństwa jest wspólne zażywanie narkotyków. Dobre samopoczucie Christiane, wynikające z solidarności w grupie, znika jednak szybko z powodu coraz bardziej nerwowej gonitwy za następną działką. Tylko po to, by później się przekonać, że i to nie wystarczy na długo, bo z biegiem czasu dotychczasowe dawki tracą swoją moc.

godz. 21.00
Spotkanie z twórcami spektakli
Prowadzenie: Łukasz Drewniak

niedziela, 27 V 2012

godz. 17.00 - Malarnia
Teatr Wybrzeże w Gdańsku: Sprawa operacyjnego rozpoznania na podstawie Płomieni Stanisława Brzozowskiego i historii ruchu Wolność i Pokój
reż. Zbigniew Brzoza



"Sprawa operacyjnego rozpoznania" - fot. Tomasz Bergman

Występują: Dorota Androsz, Piotr Biedroń, Michał Jaros, Robert Ninkiewicz, Michał Wielewicki (gościnnie), Piotr Witkowski oraz Tomasz Gadecki (saksofon)

Czas: 1 godzina 45 minut (bez przerwy)

Sprawa operacyjnego rozpoznania to nie tylko historia pewnej grupy ludzi w pewnych minionych czasach. To także, a może przede wszystkim, opowieść o niezgodzie na niesprawiedliwość, imperatywie działania, o odwadze i gotowości płacenia za nią najwyższej ceny. To historia zaangażowania.

godz. 19.00 - Duża scena
Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie: Iluzje Iwan Wyrypajew
reż. Iwan Wyrypajew

"Iluzje" - fot. Ryszard Kornecki

Występują: Anna Dymna, Katarzyna Gniewkowska, Juliusz Chrząstowski, Krzysztof Globisz
akompaniatorka: Marta Mazurek (PWST)

Drodzy Widzowie,
Wspólnie z aktorami mamy przyjemność zaprosić Was na nasz – nie mogę powiedzieć: spektakl – gdyż będzie to raczej po prostu spotkanie. Mamy więc przyjemność serdecznie zaprosić na spotkanie, podczas którego opowiemy Państwu historie z życia dwóch par małżeńskich. W rzeczywistości pary te nigdy nie istniały, wymyśliłem je. Chcemy jednak, abyście Państwo wysłuchali tych opowieści, ponieważ są one bardzo piękne i wzruszające, a poza tym mamy przekonanie, że rozmawianie właśnie na takie tematy jest w dzisiejszych czasach niezwykle ważne.
Mamy nadzieję, że zarówno dla Państwa jak i dla nas to spotkanie okaże się bardzo interesującym doświadczeniem.
Iwan Wyrypajew

godz. 21.00
Spotkanie z twórcami spektakli
Prowadzenie: Łukasz Drewniak

Bilety:

Kazimierz i Karolina, Christiane F. – My, dzieci z dworca Zoo, Iluzje - 60 zł (bilet ulgowy), 80 zł (bilet normalny)

Ocalenie, Miasto, Blifat, Sprawa operacyjnego rozpoznania - 40 zł (bilet ulgowy), 60 zł (bilet normalny)

Sprzedaż biletów od 24 kwietnia 2012 w kasie teatru. Na spektakle festiwalowe nie jest prowadzona rezerwacja biletów.

Cena karnetu na wszystkie spektakle: 340 zł (liczba karnetów ograniczona).




 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto