Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przed laty bramki strzelali tam Boniek oraz Lato. Dzisiaj stadion im. Edmunda Szyca w Poznaniu stoi pusty. Jaka czeka go przyszłość?

Bartosz Kijeski
Bartosz Kijeski
W pierwszym kwartale 2022 roku zostanie ogłoszony konkurs na zagospodarowanie Stadionu im. Szyca w Poznaniu. Być może to będzie pierwszy krok do zagospodarowania tego terenu w samym sercu Poznania.

Zobacz kolejne zdjęcie stadionu --->
W pierwszym kwartale 2022 roku zostanie ogłoszony konkurs na zagospodarowanie Stadionu im. Szyca w Poznaniu. Być może to będzie pierwszy krok do zagospodarowania tego terenu w samym sercu Poznania. Zobacz kolejne zdjęcie stadionu --->Krzysztof Tura
Od blisko 30 lat stoi pusty oraz niezagospodarowany, choć po jego murawie biegali najwybitniejsi sportowcy XX wieku. Stadion im. Edmunda Szyca na poznańskiej Wildzie ma za sobą bogatą historię, którą nie każdy mieszkaniec Poznania zna. Kto strzelił tutaj ostatnią bramkę, ile ludzi mogło znajdować się jednocześnie na obiekcie i dlaczego został z niego wyprowadzony prezydent Polski Ignacy Mościcki? No i najważniejsze pytanie, co w najbliższym czasie stanie się z obiektem?

Stadion im. Edmunda Szyca zlokalizowany jest pomiędzy ulicami Dolna Wilda a Droga Dębińska. Kilka lat temu obok obiektu znajdowało się Targowisko “Bema” - najbardziej charakterystyczny punkt w Poznaniu, gdzie można było kupić płyty DVD, perfumy, a także ubrania. Oczywiście wiele z tych rzeczy było podróbkami.

Od 1998 roku stadion stoi pusty. Swoje ostatnie mecze rozgrywała tam jeszcze Warta Poznań, jednak po spadku do II ligi w sezonie 94/95 klubu nie było stać na utrzymanie tego obiektu. “Zieloni” przeprowadzili się na pobliski stadion przy Drodze Dębińskiej, natomiast miasto postanowiło sprzedać obiekt zagranicznemu inwestorowi, który miał postawić w tym miejscu mieszkania. Obecnie obiekt należy ponownie do Poznania. W 2018 roku zostało ono przejęte za kwotę 10 milionów złotych.

Koncepcji na zagospodarowanie tego terenu od tego czasu było kilka, jak nie kilkanaście. Co jakiś czas powraca ten temat, a rozwiązań i dalszych kroków nie widać. Jest to 6,5 hektarowy teren, który mógłby służyć mieszkańcom miasta, tym bardziej, że jest zlokalizowany w pobliżu centrum miasta. Był pomysły, aby w tym miejscu stworzyć park z alejkami. Padł także pomysł, aby w tym miejscu powstała hala widowiskowo-sportowa, a także amfiteatr. Obecnie żadna z tych koncepcji nie została jeszcze zainicjowana.

Od 2017 roku Stadion im. Szyca oraz przyległy do niego teren jest objęty miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Korona stadionu przeznaczona ma być pod zabudowę usługową sportu i rekreacji, natomiast teren przyległy (w tym teren targowiska) przeznaczony ma być pod zieleń urządzoną.

Zobacz, jak wygląda Stadion im. Edmunda Szyca z drona:

od 16 lat

Urząd Miasta Poznania informuje, że miasto w pierwszej kolejności planuje organizację konkursu urbanistycznego na zagospodarowanie terenu stadionu i byłego targowiska, bez wskazywania konkretnej funkcji możliwej zabudowy. Na tym miejscu rozważana jest wyłącznie zabudowa celu publicznego, przeznaczona do wybudowania przestrzeni kulturalnej lub sportowej.

Trwają prace związane z opracowaniem regulaminu konkursowego na obszar wokół stadionu Szyca. Zakładamy, że efektem tego konkursu będą wskazania dla Studium i planu miejscowego oraz koniecznych inwestycji, które w dalszej kolejności przyczynią się do pozytywnych zmian przestrzeni

– informuje Joanna Żabierek, rzecznik prezydenta Poznania.

Na zespół pałacowo-parkowy - oddalony 40 km od Szczecina - składa się 18-hektarowa działka oraz budynek o łącznej powierzchni użytkowej 1,3 tys. m kw. Efektowny pałac na wodzie został wyceniony na 5,3 mln zł.

Przejdź do kolejnego zdjęcia --->

Oto najdroższe pałace i zamki na sprzedaż. Możesz je kupić z...

I dodaje: - Należy podkreślić, że podstawowym uwarunkowaniem tych działań będzie uszanowanie walorów miejsca - jego historii, zieleni czy lokalizacji. Ogłoszenie konkursu jest planowane na pierwszy kwartał 2022 roku.

Historia Stadionu im. Edmunda Szyca w Poznaniu

Życie na stadionie zamarło kilkanaście lat temu. Obecnie Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji prowadzą działania związane z zabezpieczaniem zabudowań w koronie stadionu. W październiku na obiekcie trwały prace murarskie, których celem było ograniczenie dostępu osób postronnych do pomieszczeń, w których przebywanie mogło stanowić zagrożenie. Natomiast na drugą połowę listopada tego roku przewidziana jest rozbiórka starych budynków szatni.

Budowę stadionu rozpoczęto w 1927 roku, kiedy to miasto przygotowywało się do Powszechnej Wystawy Krajowej (PeWuKa), która miała odbyć się w 1929 roku. Na miejsce powstania stadionu wyznaczano tereny po dawnych terenach i rozlewiskach Warty. Podczas trwania budowy tego stadionu dochodziło do wielu komplikacji. Wielkie i ciężkie betonowe konstrukcje były w tym miejscu niestabilne.

Otwarcie obiektu zainaugurowano w maju 1929 roku. Wówczas podczas ceremonii otwarcia PeWuKi, gdzie na uroczystość przybyło kilkadziesiąt tysięcy ludzi z prezydentem Polski Ignacym Mościckim na czele, niestabilność konstrukcji dała o sobie znać. Zarządzono natychmiastową ewakuację, a stadion zamknięto dla widzów.

Ponowne otwarcie stadionu nastąpiło w 1957 roku. Był trzecim obiektem sportowym, pod względem wielkości w Polsce. Mógł pomieścić ponad 60 tysięcy kibiców. To tutaj 10-krotnie zagrała reprezentacja Polski w piłkę nożną, w tym raz rozegrano mecz eliminacyjny z reprezentacją Finlandii (wygrany przez Polaków 3:0). Bramki na tym stadionie zdobywali m.in. Kazimierz Deyna, Grzegorz Lato, Henryk Kasperczak czy Andrzej Szarmach. Ostatnim strzelcem gola w narodowych barwach na Stadionie im. Edmunda Szyca był Zbigniew Boniek, który zdobył bramkę przeciwko Szkocji. Wówczas to był także ostatni mecz kadry na tym stadionie.

Później z obiektów do 1998 roku korzystała już tylko Warta Poznań. Wcześniej na tym stadionie grywał także Lech Poznań, jednak po przeprowadzce w 1980 na Stadion Miejski przy Bułgarskiej grywał tam mecze jako gość w meczach derbowych z "Zielonymi".

Sprawdź też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto