Wyszukiwarka wyborcza

Wybory Parlamentarne

Sprawdź, gdzie możesz zagłosować

Do wyborów pozostało

  • 00dni
  • 05godz.
  • 29min.
Odwiedź serwis wyborczy 

Przegląd tygodnia w Poznaniu, najważniejsze wydarzenia od 3.05 do 9.05.2020, sprawdź czy nie minęło Cię nic ważnego

Diana Tobor
Diana Tobor
Pora na przegląd tygodnia? Z nami tygodniową prasówkę z Poznania nadrobisz w kwadrans
Pora na przegląd tygodnia? Z nami tygodniową prasówkę z Poznania nadrobisz w kwadrans CC0
Przygotowaliśmy dla Ciebie tygodniową prasówkę. Jeśli w mijającym tygodniu byłeś zbyt zajęty, by nadążyć za informacjami z Poznania, zobacz teraz artykuły, które inni czytelnicy czytali najchętniej między 3.05 a 9.05.2020. Sprawdź, czy nie minęło Cię nic ważnego. Czy czytałeś artykuł: „Uważaj! Tymi słowami możesz obrazić poznaniaka i poznaniankę. Znasz poznańskie wyzwiska?”?

Przegląd tygodnia Poznań od 3.05 do 9.05.2020: top 3 artykuły z tygodnia

Oto lista najpopularniejszych w mijającym tygodniu wiadomości. Czy miałaś bądź miałeś okazję przeczytać je wszystkie?

📢 Uważaj! Tymi słowami możesz obrazić poznaniaka i poznaniankę. Znasz poznańskie wyzwiska?

Używanie wyzwisk nie jest zbyt kulturalne, ale większości z nas zdarza się to zdarza... Dlatego wyzwiska są obecne nie tylko w każdym języku narodowym, ale też w gwarach lokalnych. Nie brakuje ich również w gwarze poznańskiej. Poznaniacy używają ich, kiedy tracą do kogoś cierpliwość lub zwyczajnie chcą kogoś obrazić. Poznaj poznańskie wyzwiska! Kliknij w "ZOBACZ GALERIĘ".

📢 Pustki na płycie Starego Rynku i w centrum Poznania. Zobacz, jak opustoszały ulice stolicy Wielkopolski

Centrum miasta w weekend świeci pustkami. Mimo dopisującej pogody po płycie Starego Rynku i okolicznych deptakach spaceruje niewiele osób. Zamknięte z powodu pandemii koronawirusa restauracje i kawiarnie także nie mogą przyciągnąć tłumów. Zobacz, jak wyglądają w weekend Stary Rynek, Garbary, Wrocławska, Paderewskiego, Półwiejska i inne ulice mieszczące się w centrum Poznania.

📢 Poznańskie parki pełne ludzi po zluzowaniu obostrzeń. Zobacz zdjęcia. Tak poznaniacy spędzają weekend w plenerze!

Spacerowicze, rowerzyści, jeżdżący na rolkach i hulajnogach. Pary, rodziny i paczki znajomych - tak wygląda drugi weekend maja w poznańskich parkach. Mieszkańcy Wielkopolski, mimo pandemii koronawirusa, zdecydowali się korzystać z pięknej pogody i tłumnie spędzają czas na świeżym powietrzu. W maseczkach na twarzach korzystają z uroków Malty i Cytadeli. Zobacz na zdjęciach, jak wyglądają poznańskie parki w weekend.

Tygodniowa prasówka 3.05-9.05.2020 Poznań: pozostałe wydarzenia

Poniżej prezentujemy pozostałe artykuły, które przyciągały w mijającym tygodniu uwagę czytelników w Poznaniu. Co było tak istotne, że nie można było od tego oderwać wzroku?

📢 Nowa giełda staroci w Poznaniu. Co można zdobyć na św. Michała? Zobacz zdjęcia z targu, który powstał po zamknięciu Starej Rzeźni

W sobotę, 9 maja, o godz. 7 rano przy ul. św. Michała ruszył kiermasz staroci. Jest to jeden z dwóch poznańskich targów, które powstały po zamknięciu giełdy w Starej Rzeźni. Zobacz w galerii, jakie przedmioty prezentowali wystawcy i ilu miłośników antyków przyciągnęło nowe targowisko.

📢 Najbardziej seksowne polskie sportsmenki [GALERIA ZDJĘĆ]

"Najwięcej witaminy mają polskie dziewczyny" - śpiewał przed laty Andrzej Rosiewicz. I nic się w tej kwestii nie zmieniło! Zobaczcie najpiękniejsze i najseksowniejsze polskie sportsmenki, klikając w zdjęcie powyżej. Na kolejne slajdy możecie przechodzić za pomocą strzałek lub gestów.

📢 Oto nowe mieszkanie prezydenta Andrzeja Dudy w Krakowie [ZDJĘCIA] [9.05.]

Jak niedawno ujawnił tabloid "Fakt" prezydent Andrzej Duda i jego żona w grudniu 2018 roku kupili apartament w kameralnej willi w zacisznej dzielnicy Krakowa.

📢 Dwa wieżowce zasłonią galerię Posnania? Budżet Poznania na tym zyska, bo działki przy rondzie Rataje należą do miasta

Dużym zmianom może ulec teren przed galerią Posnania. To prawdopodobne, że w przyszłości znajdą się na nim dwa wysokościowce – 64-metrowy i 100-metrowy. Tymczasem aleja Komedy, która znajdowałaby się pomiędzy nimi, pełniłaby rolę swego rodzaju bramy, która prowadziłaby do nowej dzielnicy.

📢 Grand Press Photo 2020! Zobacz nominowane zdjęcia w polskim konkursie fotografii prasowej. Mamy nominacje w kategorii ludzie!

Jury XVI edycji Grand Press Photo nominowało do finału konkursu 266 zdjęć 61 autorów. Wśród nich fotoreporterzy na co dzień pracujący w naszych gazetach, należących do Polska Press Grupy - nominowana jest Karolina Misztal z "Dziennika Bałtyckiego" za zdjęcie z obchodów 39. rocznicy podpisania gdańskich porozumień sierpniowych oraz Łukasz Gdak z "Głosu Wielkopolskiego" za zdjęcie z wizyty prezydenta Andrzeja Dudy podczas uroczystości wręczenia medali za organizację obchodów 100. rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego. Ich zdjęcia prezentujemy na początku galerii.
W tegorocznej edycji GPP w jury zasiadają: Pieter Ten Hoopen, Beata Łyżwa-Sokół, Maksymilian Rigamonti, Maarten Schilt, Radu Sigheti oraz Andrzej Zygmuntowicz. 42 zdjęcia pojedyncze, 15 fotoreportaży, cztery projekty dokumentalne w kategoriach głównych oraz dwa zdjęcia pojedyncze i trzy fotoreportaże w kategorii Young Poland zostały przez nich nominowane do finału konkursu GPP.
Na nominowane prace po raz pierwszy mogą głosować widzowie - autor zwycięskiego zdjęcia otrzyma Nagrodę Internautów.
Zwycięzców poznamy 13 maja.

Zobacz galerię nominowanych zdjęć!

📢 Pasażerowie nie mieszczą się w tramwajach i autobusach! ZTM Poznań chce zniesienia ograniczeń w pojazdach

ZTM Poznań stara się o złagodzenie ograniczeń dotyczących dopuszczalnej liczby pasażerów w środkach transportu publicznego.

📢 Kultowy poznański bar Kociak może nie przetrwać pandemii. "Wyrzuciliśmy bardzo dużo towaru"

Bar kawowy Kociak - kultowe miejsce na Świętym Marcinie w Poznaniu - może nie otworzyć się ponownie. W podobnej sytuacji jest znany na Grunwaldzie Hajduczek. Spółdzielnia Smak-Coop rozważa likwidacje wszystkich swoich punktów gastronomicznych.

📢 To milowy krok! Naukowcy wdrożyli nowy test na koronawirusa. Dowiemy się, kto jest odporny na chorobę

Naukowcy z Centrum Zaawansowanych Technologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu pod przewodnictwem prof. UAM dra hab. inż. Jakuba Rybki wdrożyli pierwszy test immunologiczny na COVID-19 w Polsce. Dzięki niemu będziemy wiedzieć, kto przeszedł COVID-19, a kto ma przeciwciała. To milowy krok w walce z wirusem.

📢 Sprawdzamy, które sklepy są otwarte w poznańskich centrach i galeriach handlowych. Zobacz listę sklepów, w których zrobisz zakupy!

Od 4 maja galerie i centra handlowe funkcjonują na nowych zasadach. Punkty gastronomiczne mogą sprzedawać jedynie na wynos, zaś w całym obiekcie może przebywać ograniczona ilość osób. Kina czy siłownie wciąż nie mogą prowadzić swojej działalności. Sprawdź, które sklepy są już otwarte!

📢 Insytut Roberta Kocha: druga i trzecia fala pandemii niemal pewne

Dopóki światowa populacja nie nabędzie odporności na koronawirusa, kolejne fale epidemii są niemal pewne - tak wynika z badań niemieckich naukowców z Instytutu Roberta Kocha.

📢 Najnowsza prognoza zakażeń koronawirusem w Polsce firmy Exmetrix: ponad 15 tys. Szczyt pandemii już za nami? Dane na 7 maja

Gdyby nie kopalnie, liczba zakażeń byłaby niższa o około 100 na dzień. Gdyby nie zluzowanie obostrzeń przez rząd, zachorowań byłoby 1600 mniej. Ale gdybyśmy nie przestrzegali obostrzeń chorych byłoby 60 tys. Szczyt epidemii już za nami? Przewidywano go w Polsce na 5 maja 2020. Oto najnowsza analiza firmy Exmetrix dotycząca koronawirusa w Polsce z aktualizacją na 7 maja. W weekend 8-10 maja będzie wykrytych ponad 15,5 tys. zakażeń Na 7.05.2020 wartość prognozowana to 14770 przypadków. Sprawdzalność ich prognoz to 95,9 proc. Kiedy krzywa zacznie się wypłaszczać?

📢 Stare tramwaje w Poznaniu. Tak jeździliśmy przed laty! Zobacz archiwalne zdjęcia

Dziś z jednego krańca Poznania na drugi przejedziemy bez problemów szybkim tramwajem. Na szynach pojawiają się coraz nowocześniejsze pojazdy. A jeszcze 50 lat temu po poznańskich ulicach jeździły... trolejbusy! Zobaczcie na zdjęciach stare tramwaje w Poznaniu i sprawdźcie, jak zmieniła się komunikacja miejska.

📢 Kasztany kwitną, a ławki puste. Jak kiedyś wyglądały egzaminy dojrzałości w Polsce? Matura na starych fotografiach

Polscy maturzyści zdają egzamin dojrzałości od XIX wieku. W 2020 roku pierwszy raz od wielu lat matury nie odbędą się wraz z zakwitnięciem kasztanowców. Ze względu na bezpieczeństwo maturzystów i osób odpowiedzialnych za przygotowanie egzaminów podczas pandemii COVID-19, rząd zapowiedział zmianę terminu. Sale, w których miały odbywać się egzaminy, są dziś puste. Jak wyglądały 100 lat temu?

📢 Matura w maju jedynie dla kasztanowców MEMY. Egzaminy maturalne w czerwcu. Tak koronawirus odmienił oblicze matur. Matura 2020 na wesoło

Matura 2020 zwykle odbywała się zaraz po majówce. Rok 2020 będzie jednak w tej kwestii wyglądał zupełnie inaczej. Wszystko przez koronawirusa, który odmienił oblicze matur. Zobacz memy, które z przymrużeniem oka oceniają sytuację związaną z maturami. Przypomnijmy, że z związku z pandemią koronawirusa, decyzją MEN egzaminy maturalne przesunięto na czerwiec, natomiast matury ustne w tym roku się nie odbędą.

📢 Aktywiści przykuli się do drzew w Suchym Lesie. Chcą uratować te, których jeszcze nie wycięto

Anarchiści z Federacji Anarchistycznej i aktywiści z Zielonej Fali w środę, 6 maja, z samego rana przykuli się do drzew, których nie zdążono wyciąć wzdłuż ulicy Młodzieżowej w Suchym Lesie. Szpaler 60-letnich lip poszedł pod topór we wtorek, mimo protestów mieszkańców. - Jeszcze w poniedziałek rozmawialiśmy z wójtem, by wycinkę powstrzymać. Ze wstępnych rozmów wynikało, że do czwartku nie będę podejmowane żadne prace, a we wtorek ścięto 21 drzew - mówi jeden ze społeczników.

📢 Jedna z najbardziej znanych kamienic na Jeżycach odzyska dawny, XIX-wieczny blask!

Kamienica przy ul. Jeżyckiej 6 w Poznaniu, zbudowana w XIX wieku i wyraźnie wyróżniająca się stylem szachulcowym od sąsiednich budynków zostanie wyremontowana i zmodernizowana. Tym samym jeden z najciekawszych budynków na Jeżycach nie będzie wyburzony, jak obawiali się mieszkańcy, a zyska drugie życie.

📢 Nowe zasady w galeriach handlowych. Za to grozi Ci wyrzucenie ze sklepu!

Galerie handlowe otworzyły swoje drzwi przed klientami, jednak panują w nich zupełnie nowe zasady. Za ich z łamanie można zostać upomnianym, ukaranym mandatem a nawet... wyrzuconym ze sklepu! Sprawdź!

Oglądaj nasze studio wyborcze. Start w niedzielę o g. 21:45

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone ze względu na ciszę wyborczą i zostanie włączone po jej zakończeniu.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3